Štemberger srušio Zvezdu, Partizan iskoristio očajnu šutersku večer Budućnosti

Ante Zovko • subota, 19.01.2013.

Dva zvučna derbija 18. kola ABA lige pripala su domaćinima. Igokea je u zadnjem napadu srušila Crvenu zvezdu, a Partizan je to iskoristio i približio se gradskom rivalu pobjedom protiv nenadahnute Budućnosti. Radnički je upisao sigurnu pobjedu u Mađarskoj.

Igokea je i dalje neporažena u Laktašima, a to može ovaj put zahvaliti Siniši Štembergeru koji je tricom dvije sekunde prije kraja, svojim prvim ubačajem iz igre na utakmici, srušio Crvenu zvezdu, i dodatno približio viceprvaka BiH prvom mjestu u ABA ligi odnosno plasmanu u Euroligu.

Utakmicu su obilježile brojne rezultatske amplitude. Nakon boljeg početka domaćih, Beograđani, koji su pogodili tek četiri trice iz 22 pokušaja, serijom 8:2 poveli su 17:15, da bi upali u crnu rupu i našli se u minusu 29:20. Nakon što su se gosti opet približili, Igokea ubacuje četiri trice za 11 razlike, ali Savović i Katić smanjuju na 46:40 na poluvremenu.

Momčadi se nisu napoadački konsolidirale u trećoj četvrtini, pa je Cvetković tricom izjednačio (58:58), a Igokea s dvije trice opet vodi 64:58. Hammonds stvara prvu veću prednost u zadnjoj četvrtini (77:70), ali gosti se vraćaju i u pretposljednjem napadu Rakočević promašuje tricu. Štemberger uspijeva, a Radivojevićev očajnički šut nije prošao.

Brkić je postigao 15 poena i osam skokova za Igokeu, Hammonds 12 poena i pet asistencija, a Jorović 13 poena. Savović je sa 16 poena i 11 skokova predvodio Zvezdu, Nelson je dodao 15, a Rakočević deset uz pet asistencija.

Radnički je pobjedom u Szolnoku nastavio borbu za završni turnir, a ujedno je napravio uslugu davljenicima zakovavši ddoatnu mađarsku momčad za dno poretka. Može to prije svega zahvaliti sjajnom Aleksandru Ćapinu koji je za 40 minuta upisao 22 poena i deset asistencija uz šest skokova.

Poslije izjednačene prve četvrtine (18:15), Ćapin ubacuje tricu, Sinovec veže četiri poena i Radnički preuzima vodstvo koje će povećati i čvrsto držati do kraja susreta. U 16. minuti Kragujevčani vode 25:34, no domaći se na kraju poluvremena približavaju na 38:42.

Serija 7:0 početkom treće četvrtine (49:38) slomila je Mađare. Jedino je Bader pokušavap kod domaćih, što nije bilo dovoljno. Serijom 8:0 Radnički je poveo 60:42 u 25. minuti i mogao je početi rutinski održavati prednost.

Varda je dodao 18 poena i šest skokova, White 15 poena i osam skokova za Radnički. Horvath je s druge uzbilježio 15 poena, Kalve 11, a Florence deset.

Budućnost je u Pioniru odigrala susret iz noćne more i propustila zaprijetiti Partizanovoj trećoj poziciji. Gosti su prvo poluvrijeme završili s tek 21 poenom uz šut 9/20 za dva i 0/7 za tri).

Partizan je na poluvremenu vodio već 38:20. Sjajnom obranom zatvarao je sve prilaze košu, osvajao lopte, a Gagić, Bertans i Bogdanović okoristili su se kontranapadima i punili gostujući obruč. Šut za dva Partizana na poluvremenu bio je 14/19. Milošević i Mihailović zakucavanjima pokušali su podići Budućnost na početku treće dionice, ali Crnogorci su ubrzo pali u zaostatak od 15 poena, a Partizan je u jednom trenutku imao i plus dvadeset.

Lučić je s 12 poena bio najefkasniji kod Partizana, Gordon je upisao 11 poena i sedam skokova, a Musli devet poena i osam skokova. Aleksa Popović standardno je bio prva violina Budućnosti sa 16 poena, dok je Milošević postigao devet.

• Obrisan korisnik24.01.2013. u 09:29
    igokea svima očitala lekciju. za 2 milijuna eura napravila pravu ekipu. je li to preskupo. naravno da nije. bravo upravi i svima onima koji su to omogućili.
  • pikepiletina20.01.2013. u 20:53
    žalosno je bilo gledati kako zvezdaši zvižde domaćoj Igokei.
    pikepiletina
  • Obrisan korisnik20.01.2013. u 12:22
    Odnosno u Euroligu...Igokea je to i zaslužila...sjajno igraju...
  • Obrisan korisnik20.01.2013. u 10:38
    prvak lige ide u ligu prvaka. znači igokea u ligi prvaka.
  • Obrisan korisnik20.01.2013. u 00:23
    Odluceno je samo prvo mjesto u ligaskom dijelu,nista drugo..Ni ko je prvak,ko ide na F4,ko ispada...