Splitska želja nije bila dovoljna, Lorbek odveo Krku do pobjede na Gripama

S Gripa:Bernard Jurišić • subota, 16.02.2013.

Košarkaši Splita nakon Zadra i Szolnokija ubilježili su domaći poraz protiv još jednog direktnog konkurenta za začelje ABA lige. Oslabljeni Splićani gurali su dok su mogli, ali serija od 11 poena u nizu Domena Lorbeka na otvaranju posljednje četvrtine presudila je pobjednika...

Sjećanje na Mosora

Splitski klub na današnjoj se utakmici prisjetio Milorada Bibića Mosora, novinara, publicista, košarkaškog radnika i velikog zaljubljenika u Jugoplastiku. Godina dana od smrti legendarnog Mosora brzo je proletjela, a uspomenu na njegov lik i djelo Gripe će čuvati i u godinama koje dolaze.

Krka je u Split doputovala u pratnji 50-ak navijača i sa željom da trijumfom na Gripama zaokruži i treće slavlje u Hrvatskoj ove sezone. Slovenska je momčad baš u hrvatskoj trasirala svoj bijeg s dna i ispod sebe gurnula naše predstavnike.

Splićani su porazom od Szolnokija zakomplicirali svoju situaciju, koja je nakon poraza od Krke još i teža. Bez ozlijeđenih Vujčića, Krušlina, Marinellija, Vukovića, I. Bendera i Jukića Žuti su jedva sastavili desetoricu za zapisnik, pa se prisilno morao u dres skinuti i neoporavljeni Katić.

Obrambeno su Splićani krenuli dobro, Krka je svoje prve poene iz igre postigla tek u petoj minuti, no napad je opet "štekao". Dijan je jedini uspijevao probijati Krkinu obranu, koja je iz minute u minutu postajala sve čvršća. Nakon prvog perioda igre gosti su imali minimalnu prednost 13:14, a osam splitskih poena postigao je Dijan.

Mladen Erjavec, trener Splita: "Loše smo otvorili utakmicu, promašili nekoliko polaganja i otvorenih šuteva i nismo napravili razliku kad smo mogli. Konsolidirali smo se u drugom poluvremenu, vratili se u utakmicu, ali vidjeli se kako je utakmica išla da smo ostajali bez snage. Premalo nas je bilo, jednostavno. I kad smo kompletni imamo problema, a posebno bez našeg najboljeg igrača koji nam je davao energiju i zabijao kad god nam je trebalo. Ovo je potpuno drugačija ekipa od one s kojom smo ušli u sezonu i moramo se na to priviknuti. Moramo izvući maksimum iz ovoga što imamo."

Gašper Potočnik, trener Krke: "Ovo je moja prva pobjeda u ABA ligi i time je slađa. Čestitao bih igračima na dobroj obrani tokom većeg dijela utakmice i mislim da smo Split vratili svojim pogreškama u trećoj četvrtini. No, pokazali smo da smo mentalno čvrsti i dobru ekipu Splita smo uspjeli još jednom prestići u četvrtoj četvrtini. Čestitam Splitu koji je usprkos problemima odigrao dobru utakmicu."

U drugoj četvrtini su se Splićani osam minuta držali u egalu, a onda doživjeli pravo "zamračenje". Od 25:26 Krka je do odmora napravila seriju od 10:1, Mimica je brzo zaradio četiri osobne pogreške i na poluvrijeme se otišlo s visokih deset poena prednosti za goste.

Vukušić je drugo poluvrijeme otvorio s dvije trice, ali četvrta osobna Subotića nagovijestila je nove probleme za ionako tanak kadar. Borili su se Žuti s onim što su imali na raspolaganju, spustili se na 37:41 i odbijali potpisati predaju bez obzira na sve probleme.

Uskoro su i Dijan i Vukušić ušli u probleme s osobnima, što je nužno utjecalo na pad agresivnosti splitske obrane. Ali i dalje su se Žuti držali, 50 sekundi prije kraja treće četvrtine bilo je samo 44:47, a u zadnjem napadu Reinholt je tricom donio izjednačenje i cijelu dvoranu dignuo na noge.

Posljednju četvrtinu Splićani su otvorili prvim vodstvom nakon prve četvrtine (49:47), ali Lorbek je s jedanaest poena u nizu smirio euforiji u dvorani i vratio Krku na 50:62. Pet minuta prije kraja pobjednik je bio odlučen.

Krka je tako ubilježila i šestu pobjedu protiv hrvatskih klubova ove sezone i praktično preko njih osigurala opstanak u ABA ligi. Splitu predstoji teška borba u posljednjim kolima za izbjegavanje posljednjeg mjesta.

• Obrisan korisnik19.02.2013. u 10:37
    ne znam šta da kažem na trenera. Kraljević sidi na klupi, mimica igra a nikome nije jasno zašto. danac reinholt jedini ima muda šutirat on ga vadi taman kad ga krene....
  • pikepiletina16.02.2013. u 22:11
    Mladen Erjavec, trener Splita: "Loše smo otvorili utakmicu..."?! vodili smo 6:1 na početku. bolje da se Erjavec ostavi promašenih floskula i objasni zašto je Kraljević odigrao samo 11 minuta.
    pikepiletina
  • Obrisan korisnik16.02.2013. u 22:10
    Šteta..Kraljević jedini koji može sa Lalićem, odigra malo i na pravi uz to 2 banane sjedi na klupi 2/3 tekme, oni skaću i iz drugog napada poentiraju..sudac Obradović ajme, Mimica isto, sve u svemu osim Dijana i Vukušića ajme...a ni trener nije zaslužija ništa osim ajme..ova i Mađari su njemu na... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik16.02.2013. u 21:50
    nebi bilo dobro da jedan od naši klubova ispadne, a svi su u lošoj formi, krka je se spasila
  • Obrisan korisnik16.02.2013. u 21:10
    Neće ovo na dobro Szolnoki dobia Olimpiju, nama po momčadi ozljeđeno, teška borba nas čeka do kraja.