Himki prošetao do pobjede i bez Zorana Planinića

Ivor Krapac • petak, 22.02.2013.

Košarkaši Himkija došli su do pete pobjede u skupini F euroligaškog Topa 16. Himki je u osmom kolu na domaćem parketu bio uvjerljiv protiv Bešiktaša, a pritom im nije smetalo što nisu mogli računati na Zorana Planinića, svojeg najboljeg ovosezonskog igrača. Hrvatski organizator igre izostao je zbog povišene temperature...

Nastavljen je trend jednosmjernih utakmica u osmom kolu skupine F Topa 16 Eurolige. U četvrtak su vrlo uvjerljivi bili Barcelona i telavivski Maccabi, dok je u prvoj od dvije utakmice u petak Himki bez puno problema izašao na kraj s Bešiktašem. Momčad iz predgrađa Moskve je pred svojim navijačima slavila s 87:56, riješivši sve dvojbe u drugom poluvremenu.

Himki je ovom pobjedom popravio vlastiti omjer na 5-3 poslije osam kola, dok je Bešiktaš pretrpio i osmi poraz u isto toliko utakmica u drugom krugu.

Zoran Planinić propustio je ovaj susret zbog viroze, dok je Krešimir Lončar u dresu domaćina završio s 10 poena za nepunih 20 minuta na parketu, uz 4/9 iz igre. Nije imao nijedan skok, a dodao je jednu asistenciju. Damir Markota odigrao je nešto više od 26 minuta za gostujuću momčad, a za to vrijeme ubilježio je šest poena, devet skokova i četiri asistencije. Šut iz igre bio mu je 2/6, 2/3 za dvicu i 0/3 za tricu.

Gosti iz Istanbula bili su u egalu tijekom prvih sedam minuta, da bi potom krenulo odvajanje domaće momčadi. Predvođen Paulom Davisom, Himki je u završnici prve četvrtine došao do +5, dok su se rano u drugoj dionici Davis, Petteri Koponen i Sergej Monja pobrinuli za povećanje na 23:11.

Bešiktaš u prvom poluvremenu, ali i do kraja utakmice nije došao bliže od sedam poena zaostatka. S glavnim ulogama Davisa i K.C.-ja Riversa, Himki je u 24. minuti odmaknuo do +20, a poslije tih 52:32, pokazalo se da je sve ostalo bilo samo formalnost.

Kada je i jednima i drugima bilo jasno da je sve već riješeno, gostujuća momčad samo je dodatno potonula. Postupno podižući prednost, Himki je do kraja susreta došao do najvećih +31.

Davis je završio s 18 poena i šest skokova, a Rivers s 14 poena na strani pobjednika. Serhat Cetin i Cemal Nalga ubilježili su po 10 poena za Bešiktaš, Cetin uz četiri asistencije.