MAXtv Prva liga, 23. kolo, 09.03.2013, 18:00 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 6.000
Suci: Damir Batinić, Dalibor Conjar (oba Osijek), Goran Pataki (Đakovo)
Istra 1961

S Poljuda:Vedran Babić • subota, 09.03.2013.

Nogometaši Istre 1961 nanijeli su još jedan bolan poraz Hajduku. Poslije prave uspavanke u prvih pola sata, preostali dio utakmice bio je vrlo dramatičan te su Puljani pogotkom Budicina devet minuta prije kraja upisali važnu pobjedu u borbi za ostanak...

Poslije pet mjeseci posta Istra 1961 ponovno slavi u domaćem prvenstvu. Prvu pobjedu još od studenoga prošle godine igrači Igora Pamića ostvarili su na Poljudu, gdje su slavili i u prvom dijelu sezone. U utakmici s dva crvena kartona i još sedam žutih Puljani su odnijeli sva tri boda zahvaljujući pogotku Fausta Budicina u 81. minuti za konačnih 2:1.

Utakmicu su obilježila dva isključenja, Andrijaševića u prvom i Chunga u drugom dijelu, te ozljede Hajdukovih Milića i Oremuša te Istrina Anđelkovića.

Odmah u prvoj minuti Hajduk je zaprijetio udarcem Caktaša s 18 metara, no Ježina je obranio. Bili nisu nastavili u tom tonu, dapače. Bili su slabi i bezidejni u kreaciji pa su se gostujući igrači lakoćom branili. No, nisu se Puljani samo branili. Preko Aganovića, Rocea i Križmana nastojali su razviti kontranapade.

Osim pokušaja Caktaša, Hajduk je u nekoliko navrata bio blizu gostujućeg šesnaesterca ili unutar njega, ali nedostajao im je zadnji pas koji bi stvorio idealnu priliku. Gosti su zaprijetili udarcem Sušića u 22. minuti nakon duplog pasa s Križmanom. No sve u svemu, bilo je to vrlo skromnih 30 minuta.

Formacije

Zbog brojnih izostanka ključnih igrača u obrani Mišo Krstičević na teren je poslao stoperski par Lima - A. Milić. Na golu je bio Blažević, a na bokovima Oremuš i Jozinović. U veznom redu bili su Nižić i Andrijašević, desno Vršajević, a lijevo Stojanović. U polušpici bio je Caktaš, a u vrhu napada Vuković. Istra je nastupila s Ježinom na vratima, zatim u obrani s desne na lijevu stranu Sušić, Čagalj, Budicin i Chung. U središnjici veznog reda igrali su Obšivač i Anđelković, na krilima Aganović (desno) i H. Milić (lijevo), a u napadu Križman i Roce. Nakon ozljeda A. Milića i Oremuša Krstičević je uveo Plazonića i Kouassija. Nižić se tako vratio na mjesto stopera, a Plazonić je popunio njegovo mjesto u veznom redu. Kouassi je bio na poziciji desnog krila pa se Vršajević vratio u obranu. Isključenje Andrijaševića stvorilo je dodatne probleme Krstičeviću pa je sva odgovornost u sredini pala na leđa Plazonića.

Izgledalo je da bi nas mogla čekati prava uspavanka, a onda su uslijedila uzbuđenja.

U 31. minuti Istra je povela. Anđelković je odličnom dijagonalnom loptom iza leđa Hajdukove obrane pronašao Milića, koji je pucao isprva i matirao Blaževića. Zbog ozljeda su ubrzo teren napustili Hajdukovci Milić i Oremuš (ušli su Plazonić i Kouassi), a onda je Hajduk mogao odmah izjednačiti.

Pritisnuo je domaćin goste u narednih nekoliko minuta, no Andrijašević i Vuković nisu iskoristili odlične prilike u gostujućem kaznenom prostoru. Posebno je velik bio promašaj crnogorskog napadača sa svega pet metara udaljenosti.

U 42. minuti Hajduk je ostao s igračem manje. Andrijašević je u stilu Nanija neoprezno visoko podigao nogu i po trbuhu "zakačio" Anđelkovića. Sudac Batinić nije se puno premišljao te je odmah pokazao izravni crveni karton Hajdukovu veznjaku. Anđelković je zbog ozljede napustio teren i više se nije vratio (zamijenio ga je Hadžić).

U samoj završnici prvog poluvremena Blažević je obranio čisti zicer Roceu i tako spriječio pravu katastrofu svoje momčadi.

U početnim minutama drugog dijela Istra je dvaput bila opasna po Hajdukov gol (Milić, Križman), a onda su i domaćini počeli prijetiti i još više se otvarati. Jednom je pokušao Vuković, a jednom Caktaš, no bezuspješno.

U 57. minuti omjer igrača na terenu se izjednačio. Zbog prekršaja na Kouassiju drugi žuti karton zaradio je Chung. Utakmica se tada potpuno zahuktala. Hajduk je jurnuo po izjednačenje i dobio ga u 68. minuti, samo dvije minute nakon što je Aganović bio zamalo neprecizan iz slobodnjaka.

Čagalj je neoprezno srušio Vukovića i sudac Batinić pokazao je na bijelu točku. Crnogorski je napadač bio siguran realizator najstrože kazne i Hajduk je dobio ono što je htio.

Do kraja utakmice igra je bila isprekidana brojnim prekršajima, a pravih šansi bilo je malo. A onda, u 81. minuti, Istra je opet povela. Aganović je izveo korner, a Budicin ostao sam samcat i pogodio glavom pod gredu.

U završnici susreta Hajduk je očajnički tražio izjednačenje, no nije ga dobio. Istra se uspjela obraniti i sačuvati vrijednu pobjedu.