Cibona korak do osiguranja ostanka, Ljubljančani pali u Zagrebu

Iz Doma Dražena Petrovića:Ivor Krapac • nedjelja, 10.03.2013.

Košarkaši Cibone napravili su možda i ključni korak u borbi za izbjegavanje posljednjeg mjesta u ABA ligi. Cibosi su u 24. kolu u Domu Dražena Petrovića pobijedili ljubljansku Union Olimpiju, protiv koje su stekli ključnu prednost u drugoj polovici druge četvrtine, što su uspjeli zadržati u nastavku...

Iako još nisu sasvim sigurni, Cibonini igrači su se pobjedom nad Union Olimpijom približili osiguranju da ne budu posljednji u ABA ligi, što će im otvoriti mogućnost da u regionalnom natjecanju nastupaju i sljedeće sezone. Cibosi su u nedjelju poslijepodne u Domu Dražena Petrovića sa 74:62 svladali goste iz Ljubljane, popravivši vlastiti omjer pobjeda i poraza na 9-15. Široki WWin i Szolnoki Olaj, koji su izjednačeni na posljednjem mjestu, imaju 7-16 poslije 23 odigrane utakmice.

Momčad Danijela Lutza obavila je najvažniji dio posla protiv Ljubljančana u drugoj polovici druge četvrtine. Usporivši goste zonskom obranom, Cibosi su to na drugom kraju parketa naplatili serijom od 15:0 kojom su se odvojili na 15 poena prednosti.

Početak utakmice bio je vrlo dobar za Cibose na oba kraja terena. U obrani su odradili kvalitetan posao zadržavši goste bez poena u prve četiri i pol minute, a napadački je glavnu ulogu imao Andrija Žižić, koji je sa šest poena iz reketa odveo Vukove do 8:0 na ulasku u petu minutu.

Blažič osobito zakazao

S izuzetkom Salina, Ljubljančanima je u subotu nedostajao dobar učinak njihovih vanjskih igrača. Pogotovo slab bio je Jaka Blažič, koji je završio s četiri poena uz 1/10 iz igre, dok puno više nije pokazao niti Teemu Rannikko. Finac je imao tri poena uz 1/6 iz igre, 1/5 za tricu, a najveći plus bile su mu tri asistencije.

Tricom Darija Šarića i s dva slobodna bacanja Davora Kusa, Cibonina prednost je u sedmoj minuti bila još veća, 13:3, ali tricom i dvicom Sasua Salina potom su živnuli i gosti, smanujući na 13:8 tri minute do kraja prve dionice. Poslije privremenog odvajanja Vukova do 19:10, Union Olimpija je u završnici četvrtine imala još jedan pozitivni niz, s tricom Klemena Prepeliča i zakucavanjem Salina u kontri, poslije osvojene lopte, za smanjenje na 19:15.

Poslije prvih 10 minuta Cibosi su vodili s 23:17, ali s dobrim učinkom visokog dvojca Bubnić - Perković Union Olimpija se početkom druge četvrtine držala u igri. U 15. minuti Ljubljančani su se vratili u egal, polaganjem Dine Murića u kontri za 26:26, poslije kojega su gosti mogli i povesti, ali Murić nije iskoristio dodatno slobodno bacanje nakon prekršaja Marka Jagodića Kuridže.

Drugi dio četvrtine bio je Cibonin. Danijel Lutz odlučio je postaviti zonu i to se pokazalo kao dobar izbor, s obzirom da su domaći sasvim zaustavili Olimpiju i serijom od 15:0, zaključenom s četiri uzastopna poena Marina Rozića za bijeg do 41:26 dvije minute do kraja druge dionice.

U tom nizu, Cibosi su nepune četiri minute ostavili goste bez ijednog ubačaja, a do kraja prvog poluvremena Ljubljančani su se uspjeli tek malo približiti. Na veliki odmor otišlo se s 44:33 za Vukove.

U trećoj četvrtini Cibonu je najviše mučio Sasu Salin, koji je vanjskim šutevima predvodio Union Olimpiju u smanjenju na samo 50:46 u 26. minuti. No, do ulaska u posljednjih 10 minuta Vukovi su se uspjeli odvojiti do 56:48, a u završnoj dionici došli su na svoje nakon što su se Ljubljančani sedam i pol minuta do kraja tricom Prepeliča smanjili na 58:52.

Gostujuća momčad je šest minuta prije posljednje sirene još imala priključak (60:54). No, potom je sve riješila serija Vukova od 9:2, koju su povukli Jerel Blassingame i Andrija Žižić, za odvajanje na 69:56 tri i pol minute do kraja.

Vukovi su ove sezone već ispuštali velike prednosti, ali ove nedjelje odigrali su dovoljno dobro u obrani da se ono što su izgradili više ne bi zakompliciralo. U preostalom razdoblju prije završne sirene nisu dopustili da stvari postanu rezultatski napete.

Žižić je s 22 poena i devet skokova bio najraspoloženiji u pobjedničkoj momčadi. Blassingame je dodao 17 poena, a Šarić se istaknuo double-doubleom, s 10 poena i 14 skokova, pet napadačkih.

Ljubljančane je sa 17 poena vodio Salin, dok je dvoznamenkasti broj imao još jedino Jasmin Perković, koji se pridružio s 13 poena.

• Obrisan korisnik11.03.2013. u 19:46
    Slažem se da je domaća liga prilika da Arapović i Mazalin dobiju barem po 2 x po 5 min po tekmi. I to ne samo protiv Šibenika, Alkara, Zagreba i Kvarnera. Takva 3 mlada igrača u ekipi ima rijetko ko u Europi. Da je još vratiti Brzoju iz Amerike.... !!!!!?
  • Obrisan korisnik11.03.2013. u 15:30
    Kada operiraš genije???. Kada izlazimo iz krize??? Daj molim te napiši par postova Liniću i Milanoviću pa da se riješimo ovih dubioza!!!
  • Obrisan korisnik11.03.2013. u 11:41
    konačno jedna tekma bez većih i dužih 'propadanja'! dobro je jučer rekao golemac....da je cibona od početka sezone s ovim rosterom...sigurno bi se borila za F4 šABAn lige (to ne znači naravno da bi na kraju bila među 4)! pa ove sezone smo izgubili 5-6 tekmi s razlikom do 5 koševa! nekoliko... [više na forumu]
  • Master Yoda11.03.2013. u 09:28
    ovo je ABA liga, a ne NBA gdje će sve prštat od zakucavanja, alley-oopova i atraktivnih blokada, ti kao da nikad nisi gledao utakmice u europi, a posebice u ABA ligi
    Master Yoda
  • Obrisan korisnik11.03.2013. u 08:38
    Cibona ako nastavi ovako igrati i još malo proširi rotaciju (Nicević...) prvi je favorit ua prvaka RH. Cedeviti se ne piše dobro. A Šarić ima super naviku ići na skok. To nema niko u ovoj ligi.