Mađari izbjegli posljednje mjesto, Split ili Zadar neće vidjeti ABA ligu sljedeće sezone

Branimir Korać • nedjelja, 17.03.2013.

Pretposljednje kolo regularnog dijela sezone ABA lige donijelo je Zadru gostovanje u Mađarskoj kod Szolnokija i priliku da pobjedom kolo prije kraja izbjegnu završavanje sezone na posljednjem mjestu. Nije u tome uspio, Mađari su bili bolji i tako Zadrane i Splićane stavili u poziciju da im međusobni dvoboj u posljednjem kolu određuje i sljedeću sezonu...

Zadar je otputovao u Mađarskoj pun vjere i nade kako će izbjeći nervozu posljednjeg kola i utakmice "biti ili ne biti" protiv Splita. Međutim, Szolnoki je još jednom pokazao kako je značajno podignuo formu u posljednjih nekoliko tjedana, upisao je novu pobjedu i Zadranima produžio neizvjesnost.

Dvoboj Szolnokija i Zadra punih 17 minuta protekao je u gotovo potpu no izjednačenoj igri bez da je ijedna momčad uspjela stvoriti neku značajniju prednost.

Onda je u završnici prvog dijela došlo do pada koncentracije u igri Zadrana, Szolnoki je to iskoristio i preko Kalvea, Badera i Bella napravio je seriju 6:0 za prvo značajnije odvajanje.

Na poluvrijeme se otišlo vodstvom Mađara 45:40 koje je odmah na početku drugog dijela dodatno povećano. Zadar je vrlo loše otvorio drugo poluvrijeme, prve koševe u drugih 20 minuta postigao je preko Travisa u 24. minuti, a Szolnoki se već bio odvojio na 52:41.

Pokušavali su se Zadrani vratiti u utakmicu, na trenutke su davali naznake da bi možda i mogli do preokreta, ali nisu imali konstantu u igri koja bi im to i omogućila.

U samom finišu treće dionice Vrbanc je približio Zadar na izglednijih minus pet (61:56), ali je odmah tricom odgovorio Šehović i zadržao domaćina u ugodnom vodstvu.

Niti ulazak u posljednju četvrtinu nije donio puno toga dobroga gostima. Gay je vrlo brzo ubacio pet poena u nizu i odveo Szolnoki na 70:59. Mučili su se Zadrani da bi se ponovno približili, no svaki pokušaj i svako kakvo-takvo smanjenje zaostatka naišlo je na odgovor domaćina. Tako je bilo i kada su se gosti približili na 73:66, ponovno je kobni Gay napravio 5:0.

Bila je to ključna serija nakon koje Zadar više nije imao nikakav odgovor. Szolnoki je mirno priveo utakmicu kraju i upisao devetu ovosezonsku pobjedu.

U pobjedi 90:79 Mađare su predvodili Florence s 23 poena, Bell s 14 i Gay s 13 poena. Kod Zadra Vrbanc je ubacio 20 poena dok je Delaš dodao 17.

• Obrisan korisnik19.03.2013. u 13:51
    Na osnovi 'velebnih' uspjeha mađarskih klubova u europskim kupovima u zadnjih 40 godina....eto, na temelju toga.Mislim da je period od 40 godina dovoljno velik uzorak.To što su naši klubovi pali u zadnje 2 sezone ne znači da se smijemo bojati mađara ili da se uspoređujemo s njima. Ako tako krenemo... [više na forumu]
  • narada10818.03.2013. u 17:07
    @ pleni Koliko Madara igraju za te Madare? ako im gledaš roster, onda ćeš vidjeti da su skroz pomješana ekipa, čak je broj stranaca isti kao onaj od Madara ako uzimaš u obzir skroz malu minutazu četvorica najmladih (znači standard u današnjoj evropskoj košarci). Da naši klubovi ne uspiju sloziti... [više na forumu]
    narada108
  • Obrisan korisnik18.03.2013. u 17:00
    apsurdno pravilo ABA. više je razloga zašto.navesti ćemo onaj najvažniji. Nacionalna prvenstva su se odrekla prava u korist ABA pa se iz ABA ide u Euroligu i Eurocup. Broj predstavnika u ABA ovisi o plasmanu klubova u sezoni, a ispadanje iz ABA sukladno tome pravilu nema nikakvog smisla. Protiv... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik18.03.2013. u 11:14
    A oni su losi jer su Madjari??? Na osnovu cega ih podcijenjujes???Imas vrhunske argumente, kao i uvijek. Ti madjari su igrali F4 Eurochalengea proslu sezonu i pali od tada sjajnog Besiktasa u zadnjoj min.Ove godine nisu samo dobili Cibonu i Zadar nego i Split 2x i Cedevitu. Koje su uspjehe nasi... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik18.03.2013. u 10:54