Barcelona udaljila Caju Laboral od četvrtfinala, Himkiju i Maccabiju prilika za odvajanje

Ivor Krapac • četvrtak, 21.03.2013.

Barcelona je nastavila dominantni pohod skupinom F Topa 16 Eurolige. Vodeća momčad na ljestvici je u 12. kolu u španjolskom dvoboju kod kuće pobijedila Caju Laboral, kojoj prijeti zaostajanje za Himkijem i Maccabijem u borbi za prolazak u četvrtfinale...

Za razliku od španjolskog prvenstva, u kojem je izgubila oba međusobna susreta, Barcelona u ostalim natjecanjima ove sezone nema problema s Cajom Laboral. Od momčadi Žana Tabaka bili su bolji u polufinalu Kupa kralja, a bez krivog koraka su i u Euroligi. Poslije pobjede u petom kolu Topa 16 u Vitoriji, ovog četvrtka su na domaćem parketu slavili s 83:74 i time popravili vlastiti omjer na 11-1 poslije 12 odigranih utakmica.

S već sigurnim prvom mjestom, Barcelona će do kraja drugog kruga moći igrati bez ikakvog rezultatskog opterećenja, dok će Tabakova momčad trebati izbjeći novi krivi korak. Caja je porazom u Barceloni pala na 6-6, a Himki i Maccabi sada imaju priliku pobjeći na pobjedu prednosti u lovu na četvrto mjesto. Himki je u ovom kolu domaćin Fenerbahče Ülkeru, dok će Maccabi imati teži posao, tražeći iznenađenje na gostovanju kod Olympiakosa u Pireju.

Himki, Maccabi i Caja ušli su u ovo kolo poredani od četvrtog do šestog mjesta s jednakim omjerom pobjeda i poraza, 6-5.

Na putu do Barcelonine pobjede ponovno je dobar bio Ante Tomić. Hrvatski reprezentativni centar ovog je puta na parketu bio nepunih 28 minuta i za to vrijeme imao 14 poena, osam skokova, četiri asistencije i blokadu, za najbolju valorizaciju u momčadi i na utakmici (22).

Domaća momčad je rano stekla rezultatsku kontrolu i držala vodstvo u najvećem dijelu utakmice. Jedino pravo usporavanje dogodilo se u trećoj četvrtini, kada je Caja Laboral došla do 53:52, svojeg jedinog vodstva na susretu, ali stvari su se ubrzo vratile na staro.

Poslije osam poena zaostatka (75:67) nešto manje od četiri minute do kraja, gosti iz Vitorije ipak su uspjeli učiniti završnicu zanimljivijom. Tricom Heurtela, minutu i pol prije posljednje sirene približili su se na samo 76:74, ali po dva slobodna bacanja Juana Carlosa Navarra i Ante Tomića odveli su domaće do sigurnih 80:74 50 sekundi do kraja. Erazem Lorbek tricom se pobrinuo za završetak serije od 7:0 na putu do konačnih +9.

Lorbek je završio s najviše poena u dresu domaćina, 16, a dodao je četiri skoka. Navarro je imao 14 poena i šest asistencija, a C.J. Wallace 13 poena.

Maciej Lampe vodio je goste iz Vitorije, ubilježivši 21 poen i šest skokova. Andres Nocioni pridružio se s 11, a Thomas Heurtel s 10 poena.