Montepaschi razočaran u Turskoj, prva pobjeda Bešiktaša

Ivor Krapac • petak, 22.03.2013.

Montepaschi iz Siene doživio je treći uzastopni poraz u Euroligi i time ugrozio plasman u četvrtfinale, koji se činio puno izvjesnijim poslije dobrog početka drugog kruga. Talijanska momčad pala je na gostovanju u Istanbulu, kod Bešiktaša, koji je dosad bio bez pobjede u Topu 16...

Poslije vrlo dobrih prvih devet kola, s omjerom 7-2, Montepaschi iz Siene ušao je u probleme u skupini F Topa 16 Eurolige i sada više ne izgleda kao siguran putnik u četvrtfinale. Montepaschi je u 12. kolu izgubio u Istanbulu, sa 72:70 u korist Bešiktaša, koji je do ove utakmice bio na 0-11 u drugom krugu.

Domaća momčad osigurala je pobjedu u uzbudljivoj završnici, a glavni junak bio je Tutku Acik, s odlučujućim polaganjem šest desetinki sekunde prije kraja. Iza time-outa, Montepaschi je imao priliku za izbjegavanje poraza, ali Bobby Brown nije zabio dvicu sa sirenom.

Klub iz Siene sada je na omjeru 7-5 u drugom krugu, koliko ima i Himki, a u slučaju da Maccabi u posljednjoj utakmici večeri nadjača Olympiakos u Pireju, nastao bi krug od četiri momčadi s po sedam pobjeda i pet poraza dva kola prije kraja. Caja Laboral je korak iza, sa 6-6.

Prije nesretnog kraja za gostujuću momčad, utakmica u Istanbulu bila je sasvim izjednačena. No, sve do preokreta u završnici, Montepaschi je u drugom poluvremenu uglavnom bio u vodstvu, a u posljednju minutu ušao je sa 70:68 na svojoj strani.

Kada je Bešiktašu najviše trebalo, proradio je Tutku Acik, koji je, osim odlučujućih poena, zabio i za poravnanje na 70:70 43 sekunde prije kraja. Gosti su, pak, promašivali. Osim što nije zabio sa sirenom u prilici da donese svojoj momčadi produžetak, Bobby Brown je nešto više od minutu prije kraja bio neprecizan i iz dva slobodna bacanja, kod 70:68 za Montepaschi, a Kristjan Kangur promašio je dvicu kod 70:70 24 sekunde do kraja, što je otvorilo vrata Acikovom polaganju za domaću pobjedu.

Glavni junak Acik završio je sa 17 poena i četiri asistencije, a Ricky Minard i Serhat Cetin s po 14 poena za Bešiktaš, Minard uz pet skokova i tri asistencije. Damir Markota je na parketu bio 22 i pol minuta, ubilježivši tri poena, četiri skoka i dvije asistencije.

Bobby Brown je prije promašaja u završnici došao do 19 poena, a upisao je i osam asistencija. David Moss je sa 16 poena bio prvi u pratnji u gostujućoj momčadi.