Albanci trijumfirali u hladnom Oslu, Islanđani u Ljubljani, Nizozemci i Turci rutinski

Vedran Babić • petak, 22.03.2013.

Osim remija Finske na gostovanju u Španjolskoj, iznenađenje su ovog petka u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2014. priredili i Albanci, koji su u Norveškoj osvojili sva tri boda. U toj skupini (E) Island je u Ljubljani porazio Sloveniju, dok su u skupini D Nizozemska i Turska opravdali uloge favorita. Rumunjska je u Budimpešti došla do boda u završnim trenucima...

Skupina D

Nizozemska - Estonija 3:0
Van der Vaart 47', Van Persie 72', Schaken 84'

Nizozemci su u Amsterdam Areni upisali i petu pobjedu u isto toliko nastupa. Žilavi Estonci izdržali su prvo poluvrijeme s rezultatom 0:0, no u drugom su triput kapitulirali za svoj četvrti poraz.

U strijelce su se za domaćine upisali Rafael Van der Vaart, Robin Van Persie i Ruben Schaken. Zanimljivo, Van der Vaart i Schaken ušli su s klupe. Van der Vaart je u igru ušao u 36. minuti umjesto kapetana Wesleyja Sneijdera, a Schaken u 73. umjesto Jeremaina Lensa.

U utorak Nizozemska dočekuje Rumunjsku, a Estonija Andoru.

Mađarska - Rumunjska 2:2
Vanczak 16', Dzsudzsak 71'(11m); Mutu 68'(11m) Chipciu 90'+2'

Ako Mađari ne izbore doigravanje za odlazak na Mundijal, onda će se gotovo sigurno prisjećati večerašnje utakmice i velike šanse koju su propustili realizirati za vrijedna boda. U dvoboju s jednim od dvaju izravnih konkurenata za drugo mjesto, Rumunjskom, osvojili su samo bod nakon što su gosti izjednačili u samoj završnici susreta.

Na utakmici odigranoj u Budimpešti pred praznim tribinama stadiona Ferenc Puskas (kazna Fife zbog rasističkih povika mađarskih navijača na prijateljskoj utakmici protiv Izraela prošlog kolovoza) domaćin je poveo preko Vilmosa Vanczaka. Adrian Mutu izjednačio je preciznim udarcem s bijele točke u 68. minuti, a tri minute kasnije Mađarska je povela na identičan način pogotkom Balazsa Dzsudzsaka. Ipak, u drugoj minuti sučeve nadoknade Alexandru Chipciu zabio je za konačnih 2:2, samo šest minuta nakon što je ušao u igru.

Andora - Turska 0:2
Inan 30', Yilmaz 45'+2'

Bez previše drame i neizvjesnosti Turci su odradili gostovanje u Andori pobjedom 2:0. Nisu bili pretjerano efikasni, no tri boda se pišu. Uputili su šest udaraca u okvir (Andorci niti jedan), a dva su pronašla put do mreže i to oba od strane igrača Galatasaraya.

Domaćini su odolijevali točno pola sata, a onda je zabio Selcuk Inan iz slobodnog udarca s 25 metara udaljenosti. U posljednjim trenucima prvog dijela na 2:0 povisio je Burak Yilmaz. Drugo poluvrijeme bila je prava "kamilica". Turci nisu imali previše ambicija u ofenzivnom dijelu, dok su Andorci bili zadovoljni sa samo dvama primljenim pogocima.

Turskoj je ovo druga pobjeda u skupini, a put do Brazila i dalje je dalek. No rasplet utakmice u Budimpešti ide im na ruku jer im sada Mađarska i Rumunjska bježe "samo" četiri boda. U utorak Turci u Istanbulu dočekuju Mađarsku i imaju priliku potpuno zakomplicirati situaciju u skupini.

Skupina E

Slovenija - Island 1:2
Novakovič 34'; G. Sigurdsson 55', 78'

Nogometaši Slovenije doživjeli su težak udarac u borbi za plasman na Svjetsko prvenstvo. Iako su tijekom cijele utakmice objektivno bili bolji i stvarali više prilika, čak imali i vodstvo, protiv Islanda su ostali praznih ruku.

Milivoje Novakovič zabio je za prednost domaćina u 34. minuti, no gosti su preokrenuli pogocima Tottenhamova Gylfija Sigurdssona u drugom poluvremenu. Posebno je upečatljiv bio izjednačujući pogodak islandskog igrača, postignut s 30 metara udaljenosti. Kod rezultata 1:1 Lazarevič i Kurtič nisu realizirali dobre prilike za vodstvo domaćih.

Slovenci tako ostaju na samo tri boda poslije pet odigranih utakmica, a drugoplasirani Island bježi im šest bodova. Priliku za revanš Slovenija će imati 7. lipnja u Reykjaviku.

Norveška - Albanija 0:1
Salihi 67'

Hrabri Albanci promeću se u jedno od najugodnijih iznenađenja kvalifikacija. Nakon što su u listopadu prošle godine s 1:0 u Tirani pobijedili Sloveniju, u hladnom su Oslu iznenadili favorizirane Norvežane i tako ih pretekli na trećoj poziciji skupine.

Jedini pogodak postigao je Hamdi Salihi u 67. minuti nakon udarca s ruba domaćeg kaznenog prostora. Norveška je pak teško stvarala prilike, a najbolju je imala u 13. minuti. Abdellaoue je pucao, a Berisha odlično obranio. U samoj završnici utakmice, u 89. minuti, Albanci su ostali s igračem manje nakon isključenja Lile.

Posljednjeplasirani Cipar u subotu dočekuje vodeću Švicarsku.

• hanson23.03.2013. u 00:45
    Islanđani su daleko kvalitetniji od albanaca. Imaju sjajnu mladu momčad i ako se i ne plasiraju preko dodatnih kvalifikacija zbog retardiranog sustava nositelja u dodatnim kvalama, na euro 2016 će sigurno. Da nisu nesretno izgubili od "švicaraca" doma bili bi u ravnopravnoj borbi za prvo... [više na forumu]
    hanson
  • cameosis22.03.2013. u 23:37
    odlično se albanija vratila nakon domaćeg kiksa protiv norveške. sada još da se otpremi island i izvuče povoljan rezultat protiv švicarske i eto ih u doigravanju, pa pravac brazil!
    cameosis
  • Obrisan korisnik22.03.2013. u 23:09
    Tikatakeri su se opet htjeli dodavati do besvjesti, fincima prekipjelo, pa su izašli iz busa da uhvate zraka i protegnu noge i vratili se s lijepim bodom....
  • Obrisan korisnik22.03.2013. u 22:54
    Mene su najviše i iznenadile pobjede Albanije i Islanda kao i remi Španjolaca protiv Finaca.