Branimir Korać • petak, 22.03.2013.

Reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je u Zenici odličnu utakmicu i nadigrala Grke s 3:1 i napravila veliki korak prema odlasku na Svjetsko prvenstvo. Pomogli su im kiksom i Slovaci dok korak ne mogu zadržati Latvijci. U skupini F odigran je u večernjem terminu tek dvoboj između reprezentacija s dna - Luksemburga i Azerbajdžana...

Skupina F

Luksemburg - Azerbajdžan 0:0

U dvoboju momčadi s dna ljestvice skupine F Luksemburg i Azerbajdžan odigrali su bez pogodaka. bio je to dvoboj koji nije odlučivao o mnogočemu, obje momčadi su u susret ušle tražeći prvu pobjedu koja bi ih udaljila od posljednjeg mjesta. Na kraju je završilo neodlučeno čime su Luksemburžani s dva boda ostali posljednjeplasirani dok su se Azerbajdžanci pridružili Sjevernoj Irskoj na tri boda.

Sjeverna Irska i Rusija će svoj dvoboj odigrati u subotu nakon što je susret zakazan za petak odgođen zbog velike količine snijega koji je padao tijekom petka u Belfastu. Rusi se nalaze na vrhu skupine sa stopostotnim učinkom i imaju priliku pobjedom u Belfastu povećati bodovnu zalihu.

Skupina G

BiH - Grčka 3:1 (2:0)
(Džeko 29', 54', Ibišević 36'/Gekas 92')

Derbi skupine G igran je u Zenici gdje je Bosna i Hercegovina s glatkih 3:1 nadigrala Grčku i napravila veliki korak prema plasmanu u Brazil. Bila je to potpuno zaslužena pobjeda dosta bolje reprezentacije BiH, Grci su pokazali borbenost i želju, ali i veliku dozu bezidejnosti kada bi krenuli prema naprijed. S druge strane uništili su ih prekidi, BiH je sva tri pogotka postigla nakon prekida gdje je na vidjelo izišla klasa Edina Džeke.

Džeko je prvi put poentirao u 29. minuti kada je Zvjezdan Misimović ubacio, a napadač Manchester Cityja nadskočio obranu Grčke i prenio loptu glavom u gol. I nakon vodećeg gola nastavili su se napadi BiH i u 36. minuti domaćin zarađuje kazneni udarac. U 16. metara je očito srušen Mensur Mujdža, kazneni udarac izveo je Misimović, no Karnezis brani njegov pokušaj, lopta ponovno dolazi do Misimovića i on je šalje prema kutu gdje natrčava Vedad Ibišević i pogađa za 2:0.

U drugom poluvremenu BiH je rano povisila prednost, ponovno je Misimović iskosa nabacio, a Džeko zakucao glavom loptu u mrežu. Do kraja susreta domaćin nije imao nikakvih problema u održavanju prednosti, imao je još nekoliko lijepih prilika, a posebno dobru propustio je Stevanović. U samoj završnici Grci smanjuju na konačnih 3:1 iz kontranapada u kojem je Samaras pronašao Gekasa, a ovaj imao lagan posao.

Slovačka - Litva 1:1 (1:1)
(Jakubko 40'/Sernas 19')

Slovačka je ugostila Litvu u susretu u kojem je trebala tri boda kako bi zadržala korak s BiH i Grčkom, ali na kraju se morala zadovoljiti remijem.

Susret je započeo šokantno po Slovake koji su u drugoj minuti imali zicer na zicerima, Kučka je glavom pucao sa svega metra udaljenosti, u punom naletu, mreža je bila prazna, ali je on opalio preko gola.

Skromni Litavci uspjeli su ipak doći u vodstvo i natjerati domaćine u probleme kada je u 19. minuti Sernas prevario slovačku obranu i lijepim udarcem pogodio mrežu Kuciaka.

Do odlaska na odmor domaćin je ipak uspio doći do poravnanja zahvaljujući lijepom golu Jakubka. U drugom dijelu Slovačka je pritisnula i tražila tri boda, ali nije uspjela postići drugi pogodak i Litva odlazi zadovoljna kući.

Lihtenštajn - Latvija 1:1 (1:1)
(Polverino 17'/Cauna 30')

Lihtenštajn je stigao do prvog boda u ovim kvalifikacijama razočaravši reprezentaciju Latvije koja nije uspjela izvući ništa više od 1:1.

Skromni domaćin poveo je u 17. minuti pogotkom Michelea Polverina na dodavanje Davida Haslera, no nakon točno sat vremena igre Latvija je došla do poravnanja. Aleksandrs Cauna je odlično izveo slobodni udarac i lopta je završila u mreži.

U drugom dijelu Latvija je najveću priliku propustila u 61. minuti. Polverino je u kaznenom prostoru igrao rukom, a udarac Caune s bijele točke obranio je vratar Lihtenštajna. Do kraja susreta domaćin je bio bliži pobjedi, propustio je nekoliko izglednih prilika i propustio priliku doći do prve kvalifikacijske pobjede nakon 2005. godine.

• Obrisan korisnik24.03.2013. u 21:23
    Prijatelju, mislim da ovdje nije mjesto politici.Trebamo li se mrziti zbog debila koji vode naše države ili ćemo dati podršku jedni drugima, ovim momcima što su ponos naš i koji nam u ovim teškim trenucima daju malo sreće.Ja sam iz Zenice, navijam za svoju BiH, a volim i Hrvatsku i pratim sve što... [više na forumu]
  • TATA_svih_očeva23.03.2013. u 18:01
    Sramota da većina prisutnih navija za BiH, dok oni kad igra Hrvatska vijaju turskim ili brazilskim zastavama...Hrvati u BiH su u groznom položaju i obespravljeni, dobrim dijelom zahvaljujući Bošnjacima koji im čak biraju i predstavnika u predsjedništvu,po BH medijima se konstantno sotoniziraju... [više na forumu]