Zadar pobijedio u majstorici za ostanak u regiji, Split se vraća u A-1 ligu

Iz KC Krešimir Ćosić:Bernard Jurišić • nedjelja, 24.03.2013.

Posljednju utakmicu ligaškog dijela ABA lige odigrali su Zadar i Split. U direktnom okršaju začelja ljestvice Zadar je iskoristio prednost domaćeg terena i pred 5.000 svojih navijača izborio pobjedu s kojom je sačuvao mogućnost da i naredne sezone igra u regionalnom društvu. Prevagu su na stranu Zadra donijeli veća energija i Amerikanac Romeo Travis...

Derbi za ostanak u ABA ligi otvoren je u dalmatinskom stilu - na "refule". Split je otvorio utakmicu s 0:7, Zadar uzvratio s 11:0 za 11:7 u šestoj minuti. Nakon toga serije s obje strane su se malo smanjile, ali i dalje se igralo u tom ritmu. Zadar je prvu četvrtinu zaključio sa 7:0 za prednost 18:12 na prvom odmoru.

Vujčić je na otvaranju druge četvrtine pogodio svoju i Splitovu drugu tricu, nakon čega je opet slijedila serija domaćih i to od 11:0. Digli su Zadrani obrambenu agresivnost, natjerali Splićane na pogreške i s nekoliko laganih poena koje su zaključile trice Prostrana i Thornea otišli na 31:17 u 14. minuti. Tribine su bile na nogama, Zadar je otišao na značajnu prednost.

No, uzvratili su i Splićani. Trice Siriščevića i Subotića, uz nekoliko dobrih obrambenih reakcija pokrenule su seriju 9:0 na drugoj strani i povratak Splita u utakmicu za samo dvije minute (31:26). Na poluvrijeme se otišlo sa sedam poena prednosti za domaćine - 42:35.

Zadar drugo poluvrijeme otvara novom serijom od 8:0, a Splićani četiri minute nisu postigli koš. Domaća prednost popela se na najviših 50:35 u 24. minuti i Zadar je opet imao komfornu situaciju. No, nakon zadarske opet stiže i splitska serija. Gosti su zaostatak vrlo brzo spustili na jednu znamenku (52:43), a potom se još jednom vratili u utakmicu došavši na 58:54 u završnici treće četvrtine.

Zadnji period igre bolje otvara Zadar i u 34. minuti opet odlazi na dvoznamenkastu prednost (69:58). Splićani više nisu imali energije za novi povratak, Zadar je otišao na 75:60 tri minute prije kraja i pobjednik je definitivno bio odlučen. Slavlje domaćih navijača u KC Krešimir Ćosić moglo je početi.

Romeo Travis bio je prvo ime susreta s 20 poena, devet skokova i tri osvojene lopte, Nurkić je ubacio 14, Kaštropil 13 poena. Kod Splita su po 12 poena ubacili Mimica i Siriščević.

• Obrisan korisnik26.03.2013. u 15:52
    bez velike priće i mješanja kruška i jabuka. ispali iz aba - sezona promašaj. vujčić igrač - vrlo dobar, vujčić sportski direktor - nedovoljan.
  • Obrisan korisnik26.03.2013. u 14:30
    @yeah...da znaš pravilno i smireno čitati (što očito ne znaš) onda bi vidio da sam napisao: 'da ĆE cibona afirmirati do kraja sezone 3 mlada igrača'. dakle to je FUTUR....arapović i mazalin ĆE dobiti priliku u utkmicama lige za prvaka. sezona, koliko ja znam, još nije završena. tu je još minimalno... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik25.03.2013. u 14:54
    Možda san glup pa ne kužin al molin te objasni mi kako je to Cibona AFIRMIRALA Arapovića i Mazalina?To šta side na klupi po 39,50 min u prosjeku mogu i ja,ili ti ne znaš šta znači pojam AFIRMIRATI?
  • Obrisan korisnik25.03.2013. u 14:17
    imao je split na pola sezone omjer 7-9 (nakon pobjede u zg protiv cede), a u sljedećih 10 kola su napravili omjer 1-9!!to je nedopustivo!OK, imali su i peha s ozljdama ali erjavec je kriv za najmanje 3 od ovih 9 poraza! ma da su imali samo 2 pobjede više, bili bi ostali u ligi.ovako, sezona je uz... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik24.03.2013. u 22:19
    Žao mi je Splita ali Zadar je bolji i zasluženo ostaje u ABA ligi...