Maccabi se poigravao i približio četvrtfinalu, Bešiktaš primio žestoki šamar u Tel Avivu

Ivor Krapac • četvrtak, 28.03.2013.

Maccabi iz Tel Aviva napravio je novi korak u utrci za prolazak u četvrtfinale Eurolige. Momčad Davida Blatta je pred svojim navijačima u nesvakidašnje jednosmjernoj utakmici brzo riješila stvar protiv Bešiktaša i usporila tek u posljednjih 10 minuta. Gosti iz Istanbula završili su s 43 poena zaostatka, no prijetilo im je i puno gore...

Telavivski Maccabi je sa 101:58 protiv Bešiktaša došao do šeste uzastopne pobjede u skupini F Topa 16 Eurolige i time popravio vlastiti omjer na 8-5 uoči posljednjeg kola. Momčad iz Tel Aviva se, tako, približila četvrtfinalu, ali s obzirom na gužvu u borbi za prolazak, idućeg tjedna mogla bi im biti potrebna i sedma pobjeda u nizu. U posljednjem kolu bit će na gostovanju kod Barcelone, koja je već osigurala prvo mjesto.

Što je sve napravio Maccabi?

Telavivska momčad nije došla do najuvjerljivije euroligaške pobjede uopće, ali može se pohvaliti rekordom u Topu 16 ovog natjecanja. Doduše, na vrhu nisu sami, već su se izjednačili s klubom iz Vitorije, tadašnjom Tau Ceramicom, danas Cajom Laboral, koja je 2007. s 99:56 nadjačala rimsku Lottomaticu.

Sa 61:27 na kraju druge četvrtine, Maccabi je srušio rekord za visinu razlike na poluvremenu neke utakmice u Topu 16, pretekavši Barcelonu, koja je ranije ove sezone imala 50:19 protiv Fenerbahče Ülkera nakon prvih 20 minuta njihova ogleda u Istanbulu.

Sveukupna valorizacija igrača Blattove momčadi bila je 143 indeksnih bodova, a time su u Topu 16 srušili dosad rekordni klub iz Vitorije, čiji su igrači 2009. protiv Milana imali ukupnu valorizaciju 138.

Ogled Maccabija i Bešiktaša bio je riješen na ulasku u sedmu minutu.

Serijom od 13:0, domaća momčad pobjegla je do 23:6 četiri minute do kraja prve četvrtine, a sve ostalo bilo je, riječima popularnog televizijskog komentatora, samo šamaranje mrtvog magarca.

Bešiktaš je nastavio tonuti i na ulasku u posljednju četvrtinu bio na najvećih 56 poena minusa, s 91:35 za suparničku momčad, a dobra vijest za goste iz Istanbula je što se domaćima nije pod svaku cijenu jurilo po euroligaški rekord. Na kraju je bilo "samo" 43 razlike.

Osim što je Maccabi uzeo ono najvažnije, David Blatt je ove večeri dobio priliku ravnomjerno rasporediti minutažu među igračima koje je koristio. Lijepu priliku pritom je imao i Darko Planinić, koji je igrao nepunih 22 i pol minuta i to iskoristio za dobar učinak, s 14 poena uz 5/9 za dvicu i 4/4 iz slobodnih bacanja, dodajući i četiri skoka, sve u napadu.

Devin Smith i Ricky Hickman ubilježili su po 16 poena za pobjedničku momčad, Smith uz devet skokova, a Hickman s pet asistencija. Nik Caner-Medley pridružio se s 15 poena.

Ricky Minard bio je jedini dvoznamenkasti strijelac u dresu gostiju, s 12 poena, dodajući i sedam skokova i četiri asistencije. Damir Markota nije napravio puno u samo osam minuta na parketu, ubilježivši po dva poena i skoka, s 0/2 za dvicu i 2/2 iz slobodnih bacanja.