MAXtv Prva liga, 27. kolo, 13.04.2013, 16:00 h, Stadion Gradski vrt, gledatelja: 3000
Suci: Igor Pristovnik; Andrija Olujić, Dražen Pejić
Osijek
Osijek
Zoran Kvržić 22'
1:0 Zadar
Zadar

Kvržić prekinuo dugi osječki post: jedan pogodak dovoljan za pobjedu nad Zadranima

Damir Žbulj • subota, 13.04.2013.

Duga dva mjeseca bila su potrebna da Osijek stigne do nove prvoligaške pobjede. Nakon velikog uspjeha protiv Dinama zaredali su sa slabim rezultatima, a post od sedam uzastopnih utakmica bez postignutog pogotka prekinuli su protiv Zadra, ujedno osiguravši i minimalnu, ali izuzetno vrijednu pobjedu. Čovjek odluke bio je Zoran Kvržić, koji je gostujućeg vratara svladao sredinom prvog dijela...

Ivan Tokić
58'
23
Šime Gržan
75'

Ferdo Milin

Pomalo je i nevjerojatna crna serija bila osječkih nogometaša pred ovaj izuzetno važan prvenstveni okršaj. Sedam uzastopnih utakmica bez postignutog pogotka poslalo je Bijelo-plave iz sigurne zone sredine ljestvice u aktivnu borbu za očuvanje prvoligaškog statusa. U pravom trenutku stigli su im nogometaši Zadra, kojima su uspjeli loptu poslati u mrežu, ali što je još i važnije uzeti tri boda, u izuzetno važnoj i neizvjesnoj završnici sezone.

Domaći strateg nakon jako dugo vremena praktički je mogao računati na čitav kadar igrača pa se tako odlučio na teren poslati na vratima, u posljednjoj liniji bili su Ibriks, Smoje, Leko i Pavić, veznu liniju činili su Kurtović, Pušić, Lešković i Kvržić, dok je isturenom Peroševiću u napadu pomagao Blatnjak.

Trener Zadrana Ferdo Milin nije mogao računati na kartoniranog Suraća pa su se tako u početnoj postavi našli Gluić, Vasilj, Sarić, Con, Begonja, Prahić, Banović, Ljubović, Ivančić, Perica i Antonio Mršić, sin osječkog stratega Stanka.

Iako je utakmica bila živa i s dosta tempa, prvih 20-ak minuta proteklo je bez pravih prilika, udaraca prema vratima s bilo koje strane. Međutim, kada je nakon prvog osječkog kornera gotovo lopta završila u mreži Zadrana, moglo se očekivati kako će se susret rasplamsati.

Jednu polukontru u 22. minuti potegao je upravo agilni Perošević, u kaznenom prostoru pronašao Zorana Kvržića, koji je odličnu akciju pretvorio u pogodak, poslavši loptu u kut gostujućeg vratara.

Međutim, iako Zadrani nisu bili u podređenom položaju i prije postignutog pogotka, tek su u trenutku rezultatskog zaostatka ubacili u brzinu više i zaredali s opasnim situacijama. Prvo je Perica bio u dvije prilike, jednom je malo zakasnio na ubačaj Vasilja dok je na isteku prvih pola sata Smoje zaustavio njegov pokušaj.

Uz dva opasna pokušaja iz daljine, jedan Mršića te jedan Ivančića, zaključeno je prvo poluvrijeme ipak s minimalnim vodstvom domaćih nogometaša.

Kohorta proslavila 25. rođendan

Čitav tjedan protekao je u Osijeku u slavljeničkom raspoloženju. Navijačka skupina Kohorta obilježavala je brojnim akcijama svojih 25 godina postojanja, što je kulminiralo koreografijom na tribini u 25. minuti utakmice, ali i glasnom podrškom tijekom čitave utakmice. Njihovi ljubimci ipak su im se odužili postignutim pogotkom nakon 660 minuta, ali što im je sigurno još i važnije - pobjedom.

U nastavku su oba sastava odmah krenula ozbiljno, a na pokušaj Peroševića, kojeg je ukrotio Gluić, odgovorio je Perica, no, i njegove pokušaje odlično zaustavlja sjajni vratar domaćih Mikulić.

Otvoreno se igralo i s jedne i s druge strane terena, međutim bez pravih prigoda pa se tako i u završnicu susreta ulazi s minimalnim vodstvom domaćih nogometaša. Mogli su Bijelo-plavi riješiti sve dvojbe sedam minuta prije kraja, ali nakon odličnog proigravanja Peroševića, Leškovićev ulazak u kazneni prostor ostao je bez ubojite realizacije, Gluić je ponovno bio na pravom mjestu.

Uspjeli su domaći nogometaši sačuvati prednost do kraja, za veliko slavlje na terenu, ali i na tribinama, gdje je nakon dugo vremena ponovno bilo gotovo tri tisuće gledatelja.

U idućem kolu Osijek putuje u Split u Park mladeži, dok će Zadrani ponovno gostovati, u Kranjčevićevoj ulici u Zagrebu.