Bundesliga, 29. kolo, 13.04.2013, 18:30 h
Schalke 04
Schalke 04 2:2 Bayer Leverkusen
Bayer Leverkusen

Damir Žbulj • subota, 13.04.2013.

Odličnu nogometnu predstavu ponudili su Schalke i Bayer u derbiju 29. kola njemačke nogometne Bundeslige. U borbi za treću poziciju sastav iz Leverkusena je stigao do prednosti od dva pogotka, koju je u završnici poništio Finac Teemu Pukki, koji je ušao kao zamjena te jednom loptu smjestio u mrežu, ali i izborio kazneni udarac iz kojeg je Raffael zabio za konačnih 2:2.

S četiri boda zaostatka ušao je Schalke u derbi susret protiv Bayera na svom terenu, nadajući se kako bi pobjedom mogli u potpunosti uhvatiti priključak u borbi za treću poziciju. Veliki hendikep bio im je izostanak Afellaya, Farfana i Huntelaara, međutim, nadali su se kako bi uz pomoć Bastosa, koji je iznimno zaigrao na desnoj strani te Draxlera mogli stvoriti dovoljno problema gostujućoj obrani.

Sastav iz Gelsenkirchena u odličnoj je formi u posljednje vrijeme, u posljednjih šest utakmica upisali su pet pobjeda i to je sigurno bio jedan dodatni razlog za njihov optimizam, pogotovo što je društvo iz Leverkusena u zadnje četiri utakmice upisalo dva poraza, pobjedu, a u prošlom kolu su remizirali.

Kao što smo to već navikli od Bundesligaša, u susretu punom tempa, dinamike, dvoboj je obilovao zanimljivim situacijama, ali i prilikama na obje strane terena. Atmosferu na tribinama mogao je ohladiti već u osmoj minuti, kada je Schürrle odigrao dvostruko proigravanje s Rolfesom, ali u ključnom trenutku nije uputio pravi udarac.

Odgovorio je domaćin, s odlična dva pokušaja, nakon solo prodora Draxlera vratar Leno odbio je krajnjim naporom u korner, dok je Raffael oprobao svoj udarac iz daljine. Međutim, vratar gostiju ponovno je bio spreman.

Sredinom prvog dijela Leverkusen je uspostavio inicijativu, zaredao s nekoliko odličnih pokušaja, ali kada su promašili Carvajal, Sidney Sam i Schürrle, činilo se kako će se na odmor otići bez promjene početnog rezultata.

No, tada gosti dolaze do pomalo kontroverznog pogotka. Nakon kornera Bayera, u kaznenom prostoru ostao je ležati igrač domaćih Marica, ali gosti nastavljaju s igrom. U nastavku akcije Lars Bender je ubacio s desne strane, a Rolfes na drugoj vratnici glavom posprema loptu u mrežu. Vodstvom Bayera krenulo se i u nastavak dvoboja.

Nakon desetak minuta igre u drugom dijelu veliku priliku za poravnanje imao je Draxler, koji je s ruba kaznenog prostora pucao snažno, ali neprecizno, preko gola Bayera. Praktički u idućem napadu Bayer je povećao svoju prednost na 0:2.

Izborili su gosti prekršaj na desnoj strani suparničke polovice, lijevom nogom ubacio je Kadlec, a lopta na putu do mreže nije nikog dirala, prevarivši čitavu domaću obranu i vratara Hildebranda. Ostalo je još pola sata za povratak Schalkea, što su na kraju ipak i uspjeli iskoristiti barem za osvajanje boda.

Trener Keller ubacio je u igru Fuchsa i Finca Pukkija, koji mu je na najbolji mogući način uzvratio, postignutim pogotkom i izborenim kaznenim udarcem. Našao se Pukki na pravom mjestu kada je u mrežu pospremio odbijanac nakon dalekometnog pokušaja Bastosa i slabe reakcije Hildebranda, dok je svojih 15 minuta na terenu zaokružio izborenim kaznenim udarcem tri minute prije kraja.

Toprak je zbog tog starta zaradio crveni karton, a penal je u pogodak pretvorio Raffael, za konačnih 2:2. Bayer je tako i dalje treći s identična četiri boda viška ispred četvrtog Schalkea. U idućem kolu u Leverkusen dolazi Hoffenheim, dok će kraljevsko-plavi u idućem dvoboju na gostovanje kod Eintrachta u Frankfurt.