MAXtv Prva liga, 2. kolo, 20.07.2013, 21:00 h, Aldo Drosina, Pula, gledatelja: 3.000
Suci: Ante Vučemilović-Šimunović (Osijek), Conjar (Osijek), Menđušić (Vinkovci)

Ivor Krapac • subota, 20.07.2013.

U prvoj ovosezonskoj prvenstvenoj utakmici u Puli, Istra 1961 i Split odigrali su bez pobjednika. Domaća momčad bila je u vodstvu do završnice susreta, a gostujući Splitovci osigurali su bod pogotkom Aljoše Vojnovića, čime su naplatili pritisak u drugom poluvremenu...

Ante Rebić
51'
15
Mario Kvesić
72'
7
Aljoša Vojnović
82'
Stanko Mršić

S po jednim kvalitetnim poluvremenom na svakoj strani, Istra 1961 i Split osvojili su po bod u drugom kolu MAXtv Prve lige. Momčad Igora Pamića čuvala je vodstvo do završnice dvoboja, nakon što je u 37. minuti Dejan Radonjić zabio za 1:0, ali Split je u drugom poluvremenu imao inicijativu i to iskoristio nešto više od tri minute do kraja. Konačni rezultat postavio je Aljoša Vojnović.

Tijekom prvih 45 minuta Igor Pamić je od svoje momčadi dobio veću agresivnost nego u prošlotjednom porazu od Rijeke na Kantridi, što je i želio u najavi ove utakmice. S takvim pristupom, Istra je u prvom poluvremenu bila vrlo dobra, zadajući puno problema suparničkoj momčadi, ali ni Split nije bio bez prilika.

Bilo je to poluvrijeme u kojem nije nedostajalo uzbuđenja. Prije prvog pogotka na utakmici, najbolje domaće šanse propustili su Sandi Križman i Borislav Pilipović, dok je u gostujućoj momčadi najopasniji bio Mate Bilić, u svojem ligaškom predstavljanju u dresu Splita.

Rebićev prijevremeni izlazak

Po ulasku u igru rano u drugom poluvremenu, Ante Rebić bio je među najopasnijim Splitovcima i pomogao je svojoj momčadi u dolasku do boda. Iz gostujućeg kuta gledanja, to je bila ljepša strana njegova nastupa, a lošija se dogodila u 90. minuti, kada je zbog prepirke sa sucem Antom Vučemilovićem prvo zaradio žuti karton, pa potom i isključenje jer se nije uspio smiriti.

S terena je, tako, morao koju minutu prije suigrača.

Istra je u 37. minuti povela zahvaljujući i slaboj reakciji gostujuće obrane. Nakon što je Miličević ubacio iz slobodnog udarca, Splitovci su izbili loptu daleko od svojih vrata, međutim, u brzom uzvratu, Slavko Blagojević vratio je loptu u kazneni prostor, prema Dejanu Radonjiću. Vrgoč i Glumac nisu preuzeli domaćeg napadača, a Radonjić je to iskoristio za dovođenje svoje momčadi u vodstvo.

Split je u završnici prvog dijela imao dvije mogućnosti za poravnanje. No, Denis Glavina je prvo naišao na dobru obranu Antonija Ježine, pa promašio iz dodatnog pokušaja nakon odbijene lopte, dok Tomislav Dujmović u 42. minuti nije bio precizan udarcem s oko 18 metara.

U drugom dijelu Istra više nije igrala s toliko presinga i agresivnosti na suparničkoj polovici. Split je time došao do daha i postupno preuzimao igru u svoje ruke, ali samo s povremenim prijetnjama protiv domaće obrane koja je dugo izgledala dobro.

Među opasnostima za Antonija Ježinu, izdvaja se pogođeni okvir gola Ante Rebića u 57. minuti, nedugo nakon što je ušao u igru. Na drugoj strani, najbolju priliku u drugom poluvremenu imao je Sandi Križman, koji u 76. minuti nije bio precizan nakon što je već bio u padu, a ozbiljnije prijetnje prestale su sve do izjednačujućeg pogotka.

Split je do 1:1 došao iz polukontre, koju su povukli nakon što je domaća momčad imala slobodni udarac na suparničkoj polovici. Nakon što su gosti osvojili loptu, Ante Rebić dodao je do Ivana Ibriksa, Ibriks je proslijedio Henriju Belleu, a bivši Istrin igrač uputio je centaršut s desne strane. Goran Roce, još jedan nekadašnji član pulske momčadi, glavom je vratio do Aljoše Vojnovića, čiji je udarac bio dovoljno precizan da svlada Ježinu.

Do kraja utakmice Split je mogao i do preokreta. Minutu iza pogotka Ante Rebić je poslije prodora po lijevoj strani vidio da je Goran Roce u povoljnoj poziciji, međutim, Roce je promašio loptu i na semaforu je ostalo 1:1.

Poslije drugog kola, Split je na četiri osvojena boda, dok je pulska momčad uzela svoj prvi ovosezonski bod u prvenstvu.