Neočekivani kiks BiH, Ronaldo spasio Portugal, Francuzi kiksali u Tbilisiju

Toni Rončević • petak, 06.09.2013.

Bosna i Hercegovina propustila je prvu "meč-loptu" za plasman na SP u Brazilu domaćim porazom od Slovačke. Cristiano Ronaldo još je jednom spasio Portugal, a Englezi i Ukrajinci lako su se obračunali sa suparnicima. Kiksali su zato Francuzi...

Skupina F

Rusija je prema očekivanjima uvjerljivo pobijedila Luksemburg 4:1, a Portugalci su na nezgodnom gostovanju izborili tešku pobjedu i to s igračem manje. Portugalci su gubili i imali igrača manje, no onda se ukazao fantastični Cristiano Ronaldo i s dva pogotka spasio svoju momčad.

Rusija je s visokih 4:1 svladala autsajdere iz Luksemburga, a poveli su već u prvoj minuti pogotkom Kokorina na asistenciju Keržakova, a isti igrač zabija i u 36. minuti na asistenciju Kombarova. S tim rezultatom odlazi se na poluvrijeme, a u nastavku treći gol postiže Keržakov u 60. minuti. Luksemburžani smanjuju u 90. minuti preko Joachima, a u 93. konačnih 4:1 postavlja Samedov. Zanimljivo, iako su Rusi slavili visokim rezultatom, gosti su imali nekoliko vrlo dobrih akcija te su statistički gledano bili gotovo ravnopravni s Rusijom.

Portugal je u Belfastu došao do pobjede koja ga ostavlja koja ga ostavlja u borbi za prvo mjesto, a u vodstvo ih je doveo Bruno Alves u 21. minuti utakmice. Stvari se kompliciraju u 36. minuti kada pogodak postiže McAuley, a novi šok za favorizirani Portugal stiže u 44. kada Helder Postiga zarađuje izravni crveni karton i stavlja svoju momčad u velike probleme.

Sjeverni Irci kao da su namirisali krv te žestoko kreću u nastavku, a to im se isplaćuje već u 52- minuti kada je precizan Ward. Domaćin se kompromitira u 61. minuti kada Brunt dobiva drugi žuti karton i vraća goste u igru. I tada na scenu stupa jedan od najboljih- Cristiano Ronaldo. Postiže golove u 68. i 77. minuti te potpuno preokreće situaciju u ovoj infarktnoj utakmici. Živce uskoro gubi domaći igrač Lafferty i zarađuje crveni karton, te Sjeverni Irci do kraja ne uspjevaju izjednačiti. Štoviše, Ronaldo u 84. minuti zabija novi zgoditak i tako kompletira svoj hat- trick.

Skupina G

Velika euforija u susjednoj Bosni će se ipak malo stišati, Slovaci su neočekivano slavili pogotkom Pecovskog i vratili Grke u igru za prvo mjesto. Grci su teže od očekivanog pobijedili Lihtenštajn sa samo 0:1.

Bosna i Hercegovina je podbacila u susretu protiv Slovačke te je u nervoznom dvoboju poražena 0:1. Nakon što nisu uspjeli nametnuti svoju igru i dominaciju, domaćin prima pogodak u 77. minuti, a slavlje gostima donio je Pecovski. Nakon ovog kiksa, naši susjedi su bodovno izjednačeni s Grčkom, obje ekipe imaju po 16 bodova, a Slovačka se primakla na četiri boda zaostatka.

Grčka je gostovala u Lihtenštajnu i izvojevala tešku pobjedu od 0:1, unatoč tome što su u 59. minuti ostali s igračem manje, a pocrvenio je Holebas. Ipak, slavlje gostima donio je Mitroglu u 72. minuti susreta.

Latvijci su odigrali baltički derbi protiv Litve u Rigi, a susret je okončan s 2:1 pobjedom Latvijaca. Poveo je domaćin, a precizan je bio Bulvitis u 20. minuti. Novi gol za Latviju daje Zjužins u 42. minuti, ali već minutu kasnije nadu Litvancima vraća Matulevičius. Ipak, u drugom dijelu nema pogodaka i utakmica završava rezultatom 2:1.

Skupina H

Ukrajinci su napravili golijadu na domaćem terenu protiv slabog San Marina, Englezi su rutinski pregazili Moldavce uz dva gola Welbecka, a Crnogorci su izborili vrijedan bod na gostovanju u Poljskoj te tako napravili vrijedan korak prema jednoj od prve dvije pozicije u grupi.

Ukrajinci su rutinski lako pobijedili goste iz San Marina 9:0. Poveli su u pogotkom Devića u 11. minuti, a vodstvo je povisio Seleznjov u 26. minuti. Šest minuta kasnije Edmar trese mrežu,a u posljednjoj minuti prvog dijela i Kacheridi te se na odmor odlazi s 4:0. U nastavku slična priča, Konopljanka zabija zgoditak u 51., u 54. precizan je po drugi put Kacheridi, u 63. strijelac je Bezus, u 74. Fedetskiy, a konačnih 9:0 postavlja Rakitskiy u četvrtoj minuti sudačke nadoknade.

Engleska je ugostila Moldaviju, a simpatični gosti držali su se dvanaest minuta kada na asistenciju Lamparda zabija Gerrard. Drugi zgoditak stiže u 26. kad je precizan Lambert nakon dodavanja Walcotta, a u 45. u listu strijelaca upisuje se i Welbeck. U drugom poluvremenu Welbeck postiže svoj drugi gol u 51. minuti te susret završava s 4:0 uz totalnu dominaciju na terenu.

U Poljskoj su snage odmjerili Poljska i Crna Gora, a u vrlo važnom dvoboju nije bilo pobjednika. Crnogorci nisu mogli poželjeti bolje otvaranje te su golom Damjanovića došli u prednost u 12. minuti, no već u 16. poravnava Robert Lewandowski. Domaćin je stvorio nešto više šansi za gol, no Crnogorci su se uspjeli obraniti i osvojiti vrijedan bod.

Engleska i Crna Gora imaju po 15 bodova ali Crnogorci i utakmicu više, iza njih su Ukrajina s 14 i Poljska s 10 bodova.ž

Skupina I

Zanimljivo je bilo u Tbilisiju gdje je večeras možda i odlučeno pitanje pobjednika skupine. To će izgleda biti Španjolska koje svladala Finsku i tako kapitalizirala kiks Francuske koja je odigrala tek 0:0 s Gruzijcima.

Gruzijci su na domaćem travnjaku uspjeli zaustaviti Francusku iako su gosti bili nešto bolji i zaslužili barem minimalnu pobjedu. Ipak, žilava Gruzija se srčano branila i osvojila svoj peti bod u kvalifikacijama. Francuska je imala 61 posto posjeda lopte i 14 udaraca po golu domaćih, no Ribery i društvo su ostali kratkih rukava.

Finci su se protiv favorizirane Španjolske nosili nepunih dvadeset minuta, a onda njihove nade okopnjavaju pogotkom Jordija Albe. To je ujedno bio i jedini pogodak nesadržajnog prvog poluvremena, a u drugom dijelu stvari rješava Negredo u 86. minuti.

Španjolska je tako došla do 14. boda, a Francuzi sada zaostaju za tri i teško je vjerovati da mogu direktno otići u Brazil.

• Obrisan korisnik07.09.2013. u 12:31
    nek bude minusa, ali tako mi je drago kaj je bosna izgubila. toliko bahatosti po njihovim portalima zadnjih mjeseci, te džeko među top 5 napadača svijeta, pjanić među 3 veznjaka europe, modrić ne može u istu rečenicu s njim, ibišević prerastao bundesligu, spahić najbolji stoper balkana... evo sada... [više na forumu]
  • savršeni marginalac07.09.2013. u 10:45
    Bosna jednostavno ne zna odigrati odlučujuće utakmice.
    savršeni marginalac
  • narada10807.09.2013. u 09:56
    to se neće nikome sviđati, ali ja ću ponoviti da je nama Rio 2014 još dalek. Neka si svako pogleda ekipe koji su u igri za dodatne kvale i koji nisu nositelji. Sa igrom koju imamo mi dajemo svima nade.
    narada108
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 09:39
    francuska i portugal će biti nositelji ko i mi u dodatnim kvalifikacijama, teško da će ispast namistit će se to sve
  • Obrisan korisnik07.09.2013. u 02:40
    Francuzi ce se na kraju opet provuci kroz iglene usi, zato sto je "tata" Platini tu. Grande nacione ne smije faliti na jednom turniru. A ovi portugalci prezivljavaju samo zahvaljujuci Ronaldu. Kao momcad su precjenjeni.