Josip Piršljin • petak, 06.09.2013.

Reprezentacije Italije i Njemačke nastavile su svoj put prema Brazilu 2014. pobjedama u svojim kvalifikacijskim skupinama gdje drže prva mjesta. Iznenađenje se dogodilo u Pragu i Tallinu gdje su Armenija i Estonija iznenadile Češku, odnosno Nizozemsku.

Skupina B

Češka je mogla skočiti na drugo mjesto ove skupine da je na domaćem terenu svladala Armeniju, ali gosti su priredili veliko iznenađenje. Na Eden Areni, gdje se nedavno igrao europski Superkup, Armenci su slavili s 2:1. Mkrtchyan je doveo goste u vodstvo, izjednačio je Rosicky u 70. minuti, ali u sudačkoj nadoknadi za neočekivani rezultat pobrinuo se Ghazaryan.

Italija je nastavila svoj put prema osiguranju prvog mjesta u grupi. U Palermu su Talijani ugostili Bugare i svladali ih 1:0. Jedini pogodak na utakmici postigao je Gilardino u 38. minuti. I Danska je ostala u igri za drugo mjesto u skupini, pobijedila je na gostovanju Maltu, no dosta teže od očekivanog, 2:1.

Češka - Armenija 1:2
Italija - Bugarska 1:0
Malta - Danska 1:2

Skupina C

Na Allianz Areni se igrao dvoboj Njemačke i Austrije. Domaća je momčad bez većih poteškoća slavila s 3:0 i čvrsto drži prvu poziciju, te je vrlo blizu osiguranja plasmana u Brazil. U prvom je dijelu mrežu Austrijanaca zatresao Klose, a u nastavku susreta precizni su za konačan rezultat bili Kroos i Müller.

Švedska je napravila odličan posao u Dublinu. Iako su domaći poveli preko Robbieja Keanea, Šveđani su preokrenuli golovima Elmandera i Svenssona, te su se izdvojili na drugom mjestu. U susretu koji nije odlučivao o ničemu, Kazahstan je na svom terenu pobijedio Farske Otoke 2:1.

Njemačka - Austrija 3:0
R. Irska - Švedska 1:2
Kazahstan - Farski Otoci 2:1

Skupina D

Jedno od većih iznenađenja večeri dogodilo se u Tallinnu gdje je Nizozemska osvojila samo bod protiv Estonije, no i s tim mora biti zadovoljna. Robben je doveo svoje u vodstvo, no preokrenuo je dvama pogocima Vassiljev. Tek u četvrtoj minuti sudačke nadoknade Van Persie je spasio bod Oranju koji je i dalje uvjerljivo prvi.

Rumunjska je bila uvjerljiva protiv Mađarske i preskočila je na drugoj poziciji. Marica, Pintilii i Tanase su bili precizni za 3:0. Turska je ostala u igri za Svjetsko prvenstvo očekivanom pobjedom protiv Andore pred vlastitom publikom 5:0, a istaknuo se Umut Bulut hat-trickom.

Estonija - Nizozemska 2:2
Rumunjska - Mađarska 3:0
Turska - Andora 5:0

Skupina E

U ovoj skupini situacija se dodatno zakomplicirala. Švicarska je zadržala prvo mjesto iako je remizirala protiv Islanda. U Bernu je vodila s 4:1 u 54. minuti, no uporni gosti su do kraja utakmice izjednačili, a junak im je bio Gudmundsson s tri gola, jedan je postigao Sigorsson. Za domaće su zabijali Schar, Džemaili i Lichtsteiner dva puta.

Slovenija je poboljšala svoje šanse da ugrabi drugo mjesto minimalnom pobjedom nad Albanijom. Na stadionu Stožice u Ljubljani strijelac je za treće kvalifikacijsko slavlje bio Kampl. Norveška je skočila na drugo mjesto sigurnom pobjedom nad Ciprom 2:0.

• cameosis07.09.2013. u 02:34
    albanija izgubi protiv slovenije, a mogli su osigurati najmanje drugo mjesto. k vragu!