Toni Rončević • utorak, 10.09.2013.

Kvalifikacije su ponudile puno neizvjesnih utakmica, puno stvari se polako kristalizira, no u većini skupina borba će se voditi do zadnjeg kola. Bosna je preokrenula u Slovačkoj i iskupila se za poraz od petka, a za vratom im i dalje pušu Grci koji su dobili Latviju. Francuska je osigurala dodatne kvalifikacije pobjedom u Minsku...

Skupina F

Rusija je zasluženo svladala Izrael 3:1 i vratila se na prvo mjesto ispred Portugala, dok su u Luksemburgu za prestiž igrali Luksemburg i Sjeverna Irska, a bolji je bio domaći sastav.

Rusi su se mučili s Izrealom do 50. minute kada je pogodak zabio Vasili Berezucki i slomio otpor žilavih gostiju. Domaćin je dominirao u prvom dijelu, ali šanse nisu uspjeli pretvoriti u pogodak. Nakon prvog gola sve se otvorilo, već u 52. minuti prednost je povisio Kokorin, a sve dvojbe razrješava Glušakov u 74., nakon promašenog jedanaesterca Širokova. Počasni gol za Izrael djelo je Zehavija u sudačkoj nadoknadi utakmice.

U Luksemburgu je domaćin svladao Sjevernu Irsku 3:2, a poveli su gosti pogotkom Patersona u 14. minuti. Za domaće izjednačava Joachim u sudačkoj nadoknadi prvog poluvremena. U drugom dijelu Luksemburg dolazi u vodstvo pogotkom Bensija u 78., no čast Iraca nakratko spašava McAuley u 82. minuti jer već pet minuta poslije izvjesni Jaensch nagovještava bolje dane za luksemburški nogomet.

Rusija- Izrael 3:1
Luksemburg- Sjeverna Irska 3:2

Skupina G

Bosna i Hercegovina pokazala je pravi karakter u Bratislavi i slavila 1:2 nakon preokreta dok su Grci dugo lomili Latvijce i minimalno pobjedili

U prvoj utakmici dana ove skupine Litva je prema očekivanjima pobijedila Lihtenštajn, a rezultat je bio 2:0. Strijelci su bili Matulevicius u 18. i Kijanskas u 40. minuti susreta dok u nastavku nije bilo golova unatoč dominaciji domaćina.

Bosna i Hercegovina je gostovala u Bratislavi i nakon velikog obrata približila se plasmanu na Mundijal. Slovačka je došla u prednost nakon što je precizan bio Hamšik na asistenciju Nemeca u 42. minuti. U nastavku utakmice BiH pojačava tempo i stvara šanse, a pritisak se isplaćuje u 70. minuti kada izjednačava Bicakčić, inače igrač Eintracht Braunschweiga. Potpuni preokret za momčad Safeta Sušića čini Izet Hajrović iz Grasshoppersa u 78. minuti i izaziva veliko slavlje na klupi gostiju.

Grčka je očekivano slavila protiv Latvije, bilo je minimalnih 1:0. Grci su napadali i stvarali šanse od prve do posljednje minute, ali otpor Latvije slomili su tek u 58. minuti kada zabija Salpingidis. Do kraja smo vidjeli po jedan crveni karton na svakoj strani, Rugins kod Latvije, Katsouranis kod Grka.

Slovačka- BiH 1:2
Litva- Lihtenštajn 2:0
Grčka- Latvija 1:0

Skupina H

Derbi u Kijevu završio je remijem bez golova uz vrlo dosadan nogomet, a Poljska je rutinskom pobjedom u San Marinu zadržala izglede za SP.

Ukrajina je vrlo važnom, možda u ključnoj utakmici ugostila Englesku i došla do remija kojim se bodovno poravnala sa Crnom Gorom. Obje ekipe bile su orjentirane isključivo na obranu te su uputile po tek jedan udarac u okvir gola. Englezi su tako ostali na vrhu sa 16 bodova, jednim više od Crne Gore i Ukrajine. U idućem kolu na Wembleyu dočekuju Crnu Goru, a Ukrajina doma igra važan susret s Poljskom.

U drugoj utakmici skupine Poljska je rutinski pobijedila San Marino s 5:1. Poljaci su došli u vodstvo golom Zielinskog u desetoj minuti, no nakratko ih je zabrinuo Della pogotkom u 22. minuti. Samo minutu kasnije Blaszczykowski vraća prednost svojoj momčadi, a u 34. Sobota povećava razliku. U drugom poluvremenu Zielinsky postiže svoj drugi pogodak u 66. minuti, a precizan je i Mierzejewski u 75. te je tako postavio konačnih 5:1.

Ukrajina- Engleska 0:0
San Marino- Poljska 1:5

Skupina I

Francuzi su odigrali ludu utakmicu u Minsku i pobjedom osigurali dodatne kvalifikacije.

Bjelorusija je na svom terenu poražena od Francuske 2:4 . Bjelorusi su poveli preko Filipenka u 32. minuti susreta i to je bio jedini gol u prvom dijelu u kojem su Francuzi imali više od igre, ali svoje prilike nisu realizirali. Ipak, trud im se isplaćuje u 47. minuti, doduše iz najstrože kazne koju je realizirao Ribery. No samo nekoliko minuta kasnije novi šok za renomiranu Francusku, vodstvo Bjelorusima vraća Timofei Kalačev, ali u 64. Ribery svojim drugim golom vraća stvari na početak. U 70. Francuska prelazi u vodstvo pogotkom Nasrija, dok ih u 74. u mirne vode uvodi Pogba, igrač Juventusa.

Gruzijci nisu uspjeli potvrditi dobar rezultat iz susreta s Francuskom. U nervoznoj utakmici rezultat se nije mijenjao do 74. minute kada Eremenko iz najstrože kazne dovodi Finsku u vodstvo, a Kankava u istoj minuti zarađuje drugi žuti karton i betonira sudbinu svoje ekipe.

• ALGHAZANTH11.09.2013. u 21:17
    Nakon 25 (!!!) kvalifikacijskih utakmica bez postignutog gola San Marino je konačno zabio protiv Poljske, mislim da je ovo svjetski rekord jer ne vjerujem da se takav niz može pronaći i na drugim kontinentima gdje stvarno ima egzotičnih reprezentacija.
    ALGHAZANTH
  • narada10811.09.2013. u 19:30
    Jarani nakon onog kiksa prošlog tjedna se vratili na ono što najbolje znaju: kvalitetan nogomet i pobjede!
    narada108
  • Obrisan korisnik11.09.2013. u 17:40
    Točno da,uglavnom bit će drastičnih promjena na fifa ranking listi
  • ZooM11.09.2013. u 17:10
    Fracuska je već odigrala obje utakmice protiv Španjolske, u kvalifikacijama im je još preostala samo ona protiv Finske..