MAXtv Prva liga, 11. kolo, 28.09.2013, 19:00 h, Rijeka, Stadion na Kantridi, gledatelja: 9.000
Suci: Ante Vučemilović-Šimunović, Conjar, Berger (svi Osijek)

Bernard Jurišić • subota, 28.09.2013.

Rijeka i Hajduk podijelili su bodove u Jadranskom derbiju na Kantridi. Riječani su dugo vodili sjajnim pogotkom Leona Benka, ali Splićani su iskoristili svoj pritisak na otvaranju drugog poluvremena i s Kantride odlaze neporaženi...

Rijeku i Hajduka dočekala je sjajna navijačka kulisa na Kantridi. Oko 9.000 navijača obje momčadi napunilo je tribine ispod stijena i očekivalo lijepu nogometnu večer.

Utakmica je otvorena bez dominacije s bilo koje strane, a najzanimljiviji detalj na otvaranju zbio se u 17. minuti, kad je Tomečak umalo koljenom poslao loptu u svoju mrežu nakon ubačaja Bukve.

A onda u 24. minuti na Kantridi se za trenutak ukazao duh nogometne povijesti. Tomečak je ubacio jednu "svijeću" na drugu vratnicu, a Leon Benko iz prve ljevicom iz teškog kuta potegnuo volej preko Kalinićeve glave u dalji kut Hajdukovih vrata. Sjajan pogodak koji je podsjetio na legendarni Van Bastenov sovjetskom vrataru Dasajevu u finalu Europskog prvenstva 1988. u Njemačkoj.

Nakon pogotka igru je u svoje noge preuzeo Hajduk, a najbliže izjednačenju Splićani su bili u 37. minuti, kad je Jozinović pronašao Kouassija u srcu kaznenog prostora, ali njegov udarac na gol-liniji brani vratar Vargić. Još su jednom gosti zaprijetili u 42. minuti, ali Maglica je samo malo zakasnio na ubačaj Bukve.

U drugo poluvrijeme odlučnije su krenuli gosti. Nekoliko minuta Splićani su zbili Riječane u njihov kazneni prostor, izveli nekoliko kornera, a onda u 58. minuti i izjednačili. Bukva je ubacio iz kuta, Vargić i Tomečak promašili loptu u sredini, a Jean Kouassi na drugoj vratnici ubacio loptu u mrežu za 1:1.

Nakon izjednačenja igra se pomalo razvodnila, dijelom i pod utjecajem gužve na tribinama i sukoba domaćih i gostujućih navijača i policije. Hajduk je u 67. minuti bio nadomak potpunog preokreta, ali dobar udarac Iluridzea Vargić je vrhovima prstiju uspio skrenuti u korner.

Rijeka je pritisnula u završnici i to tri puta na isti način. Tomečak je lako probivao desni bok, triput pronalazio Krstanovića u sredini, ali visoki napadač Rijeke jednom je blokiran, drugi put mu je Kalinić obranio, a treći put je bio neprecizan.

U završnici se nervoza ispoljila s čak pet žutih kartona, ali Jadranski derbi je na koncu završio i najpoštenije s obzirom na viđeno tijekom 90 minuta. Podjelom bodova.