MAXtv Prva liga, 11. kolo, 29.09.2013, 19:00 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 500
Suci: Danijel Trampus (Osijek), Tomislav Petrović (Valpovo), Hrvoje Barišić (Osijek)
Split
Split
0:1(0:1) Istra 1961
Sandi Križman 23'
Istra 1961

Križman i Prskalo donijeli Istri sva tri boda u Parku mladeži, Split završio s desetoricom

Vedran Babić • nedjelja, 29.09.2013.

11. kolo MAXtv Prve lige na stadionu u Parku mladeži zatvorili su Split i Istra 1961. Poslije 90 minuta igre slavili su Puljani s minimalnih 1:0, čime su prekinuli crnu seriju od tri uzastopna poraza. Splićani su imali nekoliko izglednih prilika za izjednačenje, ali su ipak doživjeli prvi poraz poslije pet susreta...

Denis Glavina
46'
7
Aljoša Vojnović
46'
22
Antonio Mršić
66'
Stanko Mršić
21
(do 78')
22
(do 90'+2')

Igor Pamić

Istra 1961 i Igor Pamić zadali su još jedan težak udarac Splitu. U svibnju ove godine, u pretposljednjem kolu prošle sezone, u Parku mladeži su slavili također s 1:0. Bila je to prva "meč-lopta" Splita u borbi za Europu (koju na koncu neće uhvatiti zahvaljujući remiju u Zadru).

Sada su Splitovci u novi okršaj s Puljanima ušli na krilima pet uzastopnih utakmica bez poraza. Eventualnom pobjedom nad Pamićevim igračima približili bi se Rijeci, Hajduku i Lokomotivi na samo pet bodova, no ovako su ostali na osam. Istra se ovom pobjedom primaknula Crvenima, koji se nalaze na petoj poziciji, na jedan bod.

Istra je do svog drugog slavlja u Parku mladeži stigla zahvaljujući pogotku Sandija Križmana u 23. minuti i obranama vratara Andreja Prskala. U prvom je dijelu Istra bila bolja, dok je Split bio potpuno bezopasan te je razočarao svojom izvedbom.

Cvijeće Križancu, minuta šutnje Markoviću

Prije početka utakmice predsjednik Splita Slaven Žužul uručio je cvijeće kapetanu Crvenih Ivici Križancu kojemu je ovo bila jubilarna 50. utakmica u crvenom dresu. Održana je i minuta šutnje u čast preminulom bivšem predsjedniku Hrvatskog nogometnog saveza Vlatku Markoviću.

U drugom su dijelu Splićani pritiskali 20-ak minuta i u tom periodu imali nekoliko odličnih prilika za izjednačenje, no Prskalo je "zaključao" svoja vrata. Imali su Puljani i sreće jer je Belleov pokušaj centaršuta uz pomoć vjetra završio na vratnici.

Splitu su u ovom susretu nedostajali već otprije ozlijeđeni Erceg, Vitaić, Baraban i Glumac, a Istri samo Blagojević i Petrak. "Samo" je zato što su zbog ozljeda dvojbeni bili Jo, Havojić, Radonjić i Budicin. Na koncu su Jo i Havojić krenuli od prve minute, a Radonjić je ušao u 78. minuti. Budicin je ostao na klupi.

Split je od početka utakmice djelovao bezidejno i nepovezano. Teško su domaćini kombinirali i dolazili u ozbiljnije prilike za postizanje pogotka. Previše su griješili u elementarnim stvarima pa su se Puljani prilično lako branili.

Gosti su pak bili puno opasniji i konkretniji u svojim ofenzivnim akcijama. S 20 metara šutirali su Havojić i Franjić, a onda je u 15. minuti Havojić promašio zicer. Jo je ubacio na tri metra, a ondje je Havojić bio za pola koraka prekratak te nije uspio proslijediti loptu u praznu mrežu. Umjesto lopte, u mreži je završio sam Havojić.

I onda, u 23. minuti, Istra je zasluženo povela. Križman je primio loptu na 25 metara od gola, napravio nekoliko koraka prema naprijed i onda silovitim udarcem zatresao mrežu vratara Zagorca. 24-godišnjem napadaču to je bio četvrti ligaški pogodak ove sezone i šesti ukupno (dvaput je zabio u Hrvatskom kupu).

Primljeni pogodak nije djelovao pretjerano motivirajuće na Splićane. Možda i jest, no to se svakako nije moglo vidjeti na njihovoj igri. Ni do kraja prvog poluvremena nisu uspjeli ozbiljnije ugroziti Puljane pa se na odmor otišlo s rezultatom 0:1.

Splitov trener Stanko Mršić nije mogao biti zadovoljan igrom svoje momčadi pa i ne čudi što je na poluvremenu napravio dvije izmjene. Izašli su nevidljivi Roce i Kvesić, a ušli Glavina i Vojnović.

Mršić na mukama

U sljedećem kolu Split gostuje na Poljudu kod gradskog rivala Hajduka. U tom susretu trener Stanko Mršić najvjerojatnije na raspolaganju neće imati otprije ozlijeđene Ercega, Vitaića, Barabana i Glumca, ali i svog sina Antonija, Vrgoča i Bilića. Naime, Mršić i Bilić dobili su treće žute kartone, dok je Vrgoč isključen pa će sva trojica preskočiti derbi sv. Duje sljedeće subote.

Istra se počela povlačiti, a Split je živnuo. Prilike su se počele nizati za domaćina, no gostujući vratar Prskalo bio je nesavladiv. Glavina ga je pokušao iznenaditi izravno iz kornera, no nije uspio, a onda je počeo prijetiti Vojnović. Na asistenciju Bellea pucao je sa 16 metara malo pored vratnice, a onda je njegov pokušaj nogom Prskalo obranio.

Prskalo se istaknuo i u 58. minuti. Križanac je ubacio za Vojnovića, ovaj puca glavom, a Istrin vratar vršcima prstiju odbija loptu u korner. Zaprijetio je potom i Belle, ali je bio neprecizan s desetak metara.

U jeku Splitova pritiska Istra je u 63. minuti mogla povećati vodstvo. Havojić i Križman izigrali su obranu Splita, a potonji je izašao sam pred Zagorca. Splitov je vratar, međutim, odličnom reakcijom sačuvao mrežu.

Nedugo zatim Mršić je na teren poslao i posljednjeg aduta, svog sina Antonija. U 68. minuti Belleov pokušaj centaršuta završio je na vratnici, Prskalo je već bio savladan, a tri minute kasnije Kamerunčev pokušaj blokirao je Čagalj.

Bio je to i posljednji pravi pokušaj Splita na utakmici. Do kraja utakmice kao da im je ponestalo snage pa je najzaposleniji bio njihov vratar Zagorac. Splitski čuvar mreže obranio je udarce Joa, Horvata i Havojića. Križman je pucao preko gola, baš kao i Franjić.

Istra je tako uspjela sačuvati vrijedna tri boda uoči sljedećeg kola u kojemu na svom terenu dočekuje Hrvatski dragovoljac. Split pak gostuje na Poljudu kod gradskog rivala Hajduka.

• Forlan01.10.2013. u 09:26
    nevjerojatno, ali čini mi se da se Mršić nije snašao u Splitu jer nema borbe za opstanak, nema juniora, nema bunkera pa kontre.
    Forlan
  • USF192630.09.2013. u 01:21
    Bravo zermani!
    USF1926
  • Lucky number 1329.09.2013. u 23:16
    Potpuno očekivani rezultat za svakoga ko je gleda ove dvi momčadi kroz sezonu. Split cilu sezonu ne djeluje kao momčad. Bodove su počeli skupljat nakon povratka Križanca. Igra se svodi na to da on uputi dugi balun i da Bilić na iskustvo to pospremi. Tu i tamo se još ukaže i Belle. Mislim da nije... [više na forumu]
    Lucky number 13
  • Obrisan korisnik29.09.2013. u 21:56
    znakove života....a gledaj, po meni su oni realno tu gdje bi i trebali biti, šesta pozicija je posve realna za ekipu i proračun koji imaju, jedna mirna sezona bez straha za ostanak u ligi, ali isto tako i bez realne šanse za Europu, osim preko kupa, naravno.
  • Obrisan korisnik29.09.2013. u 21:47
    on govori sam za sebe, ili za mene možda. nema to veze s ljubavi, jednostavno je loš trener po meni i uvijek je tražio neke izgovore a manje je pričao na terenu. osijek u jednom trenutku jedina svijetla točka, sve drugo mediokritet.