Igor Šestak • subota, 12.10.2013.

Bosna i Hercegovina upisala je novu pobjedu u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo u Brazilu. S 4:1 je bila bolja od Lihtenštajna pa kolo prije kraja drži prvo mjesto u skupini G. U stopu ju prati Grčka, koja je s minimalnih 1:0 bila bolja od Slovačke. U skupini H veliki su korak prema Brazilu napravili Englezi, svladavši na Wembleyu Crnu Goru 4:1. Ukrajinci su iz igre izbacili Poljsku, dok je u skupini I vodeću poziciju učvrstila Španjolska i to pobjedom nad Bjelorusijom 2:1.

Skupina G

Bosna i Hercegovina - Lihtenštajn 4:1 (Džeko 27' i 39', Misimović 34', Ibišević 38' / Hasler 61')

Reprezentativci Bosne i Hercegovine nisu imali previše problema u pretposljednjem kolu europskih kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo. Na stadionu Bilino Polje u Zenici ugostili su Lihtenštajn, najslabiju reprezentaciju svoje skupine, i slavili sa sigurnih 4:1.

Izabranici Safeta Sušića sve su pogotke postigli u prvom poluvremenu i to u razmaku od samo 12 minuta. Mrežu gostiju načeo je Edin Džeko u 27. minuti pogotkom glavom nakon odličnog ubačaja Zvjezdana Misimovića. Sedam minuta kasnije Misimović se i sam upisao u strijelce preciznim udarcem iz srca gostujućeg kaznenog prostora.

U 38. minuti na semaforu je zasvijetlilo 3:0, a strijelac je bio Vedad Ibišević. Zabio je glavom i to na asistenciju Hajdukovog nogometaša Avdije Vršajevića. Čim se krenulo s centra, gostujući je vratar po loptu u mrežu morao i četvrti put. Svoj drugi pogodak na utakmici zabio je Džeko nakon lijepe akcije u kojoj su sudjelovali Ibišević i Miralem Pjanić. U nastavku su domaćini "potegnuli ručnu", a počasni pogodak za Lihtenštajn postigao je Nicolas Hasler u 61. minuti.

Ovom pobjedom Bosna i Hercegovina je stigla na 22 osvojena boda s gol-razlikom 29:6, dok isti broj bodova s gol-razlikom 10:4 ima Grčka.

Grčka - Slovačka 1:0 (Škrtel 44' AG)

Grci su u Pireju ugostili Slovačku i upisali tri boda u svom stilu, minimalnom pobjedom 1:0. Bila je to utakmica s vrlo malo prilika i udaraca na vrata, a presudila ju je nespretnost gostujućeg vratara Jana Muche minutu prije poluvremena. Martin Škrtel vraćao je loptu svom vrataru, a ona mu je pobjegla ispod noge i završila u mreži.

Odluka o pobjedniku ove skupine past će u posljednjem kolu. Grci ne bi trebali imati poteškoća u domaćoj utakmici protiv Lihtenštajna, ali do prvog mjesta neće moći pobijedi li Bosna i Hercegovina na gostovanju u Litvi.

Litva - Latvija 2:0 (Černych 7', Mikoliunas 68')

Treću utakmicu skupine G odigrale su u petak reprezentacije Litve i Latvije, a bio je to okršaj za četvrto mjesto u skupini. Pobjedom 2:0 tu je poziciju osigurala Litva, a u posljednjem će kolu imati priliku osvojiti i treće mjesto. Zaostaje samo bod za Slovačkom. Litva je u svakom poluvremenu postigla po jedan pogodak, a strijelci su bili Fiodor Černych i Saulius Mikoliunas.

Skupina H

Engleska - Crna Gora 4:1 (Rooney 48', Bošković AG 62', Townsend 78', Sturridge 90+3' / Damjanović 71')

Veliki korak prema izravnom plasmanu u Brazil napravila je u petak reprezentacija Engleske pobijedivši na Wembleyu Crnu Goru s visokih 4:1. Iako su Otočani u prvih 45 minuta bili nešto bolji, mreže su mirovale, no nastavak je donio "kišu golova".

Prvi se u strijelce upisao Wayne Rooney u 48. minuti. Nakon akcije po desnoj strani pucao je Danny Welbeck, gostujući vratar Vukašin Poleksić odbio loptu, a Rooney ju samo pospremio u njegovu mrežu. Do drugog pogotka Englezi su stigli u 62. minuti uz pomoć Branka Boškovića koji je izrazito nespretnom reakcijom matirao vlastitog vratara.

Nemir u engleske redove unio je pogodak Dejana Damjanovića u 71. minuti. Rezultat 2:1 postavio je skrenuvši u mrežu Joea Harta udarac Fatosa Bećiraja. Međutim, Englezi su se nakon samo sedam minuta vratili na prednost od dva pogotka, a to im je omogućio Andros Townsend odličnim udarcem iz daljine koji je nakon pogotka u vratnicu odsjeo u mreži. Za konačnih 4:1 pobrinuo se Daniel Sturridge pogotkom iz kaznenog udarca duboko u sudačkoj nadoknadi.

S tri osvojena boda Englezi su zadržali prvo mjesto na tablici. Na kontu imaju 19 bodova, jedan više od Ukrajine, te će im za izravni plasman na SP trebati domaća pobjeda protiv Poljske u posljednjem kolu.

Ukrajina - Poljska 1:0 (Jarmolenko 64')

Poljaci će u posljednjem kolu gostovati na Otoku, no neće biti pretjerano motivirani. U sudaru zemalja domaćina prošlog Europskog prvenstva izgubili su u Harkivu od Ukrajine 1:0 i izgubili sve šanse za plasman u Brazil. S 13 osvojenih bodova nedohvatljivo im je i drugo mjesto.

Poljaci su imali svoje prilike, najčešće preko Roberta Lewandowskog, ali ih nisu iskoristili. Na poluvremenu je i dalje bilo 0:0, a odluka o pobjedniku pala je u 64. minuti. Ukrajinci su razvili dobar kontranapad, Jevhen Konopljanka centrirao je s lijeve strane, a Andrij Jarmolenko prihvatio loptu i smjestio ju iza Artura Boruca.

Ovom pobjedom Ukrajinci su stigli na korak do osiguranja druge pozicije. Imaju tri boda više od Crne Gore, a u posljednjem kolu gostuju kod San Marina. Pobijede li, uz eventualni kiks Engleza, mogu i do prve pozicije.

Moldavija - San Marino 3:0 (Frunza 55', Sidorenco 59' i 89')

U dvoboju reprezentacija s dna skupine H, Moldavija je na domaćem terenu s 3:0 bila bolja od San Marina. Gosti su u prvom poluvremenu sačuvali mrežu, no u 55. minuti za vodstvo Moldavije je pogodio Viorel Frunza. Samo četiri minute kasnije prednost domaćih udvostručio je Eugeniu Sidorenco, a isti je igrač stavio "točku na i" druge moldavske pobjede u ovim kvalifikacijama. Za 3:0 poentirao je u 89. minuti.

Skupina I

Španjolska - Bjelorusija 2:1 (Xavi 61', Negredo 78' / Kornilenko 89')

U skupini I, jedinoj koja broji pet reprezentacija, odigrana je samo jedna utakmica. Aktualni svjetski i europski prvaci na Mallorci su ugostili Bjelorusiju i osvojili tri boda pobjedom 2:1. Time su kolo prije kraja učvrstili prvo mjesto na tablici. Osvojili su 17 bodova, tri više od Francuske, a u posljednjem će kolu u domaćem okršaju s Gruzijom tražiti potvrdu izravnog plasmana na svjetsku smotru.

Španjolci su u utakmicu ušli prilično usporeno i Bjelorusija je u prvih 45 minuta uspjela održati "nulu". Međutim, branitelji svjetske titule u nastavku su postavili stvari na svoje mjesto. U 61. minuti Xavi se dobro snašao u gužvi pred gostujućim vratima i doveo Španjolsku u vodstvo. Udvostručio ga je Alvaro Negredo u 78. minuti nakon vrlo lijepe akcije. Centaršut Sergija Ramosa u mrežu je pospremio glavom. Konačnih 2:1 postavio je Sergej Kornilenko u 89. minuti susreta.

Bjelorusija je ovim porazom okončala kvalifikacije za SP. Osvojila je samo četiri boda pa će natjecanje završiti na posljednjem mjestu u skupini.

• JeremijaX12.10.2013. u 14:11
    Izgleda da će ipak jedan igrač iz HNL-a ići na SP! Avdija majstore!
    JeremijaX
  • narada10812.10.2013. u 13:56
    ne daj Bože da igramo protiv Bosne u baražu, jednostavno su prejaki za naše. A o Grcima sve je rečeno i napisano ...
    narada108
  • Obrisan korisnik12.10.2013. u 13:23
    bravo BIH,za razliku od nas Vi imate daleko boljeg trenera. Zato i imate rezultate. Ovo do sada je bilo za svaku pohvalu,jedino ste kiksali protiv Slovačke.Ali nema veze igrate daleko bolje od svih iz svoje skupine.
  • Obrisan korisnik12.10.2013. u 12:56
    Samo se bojim ovakvog scenarija, da Litva(ili bolje rečeno njihov vratar i obrana) odigra inspiriranu utakmicu i ulovi remi protiv Bosne,Grčka pobjeđuje Lihtenštajn 1:0 golom u 82.minuti iz penala i eto Grka izravno, a BiH u playoffu opet na Portugal. Da mogu, kuću bih stavio da na tekmi... [više na forumu]