Matej Milanović • utorak, 15.10.2013.

U skupini G kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo Bosna i Hercegovina je minimalnom pobjedom u Litvi uspjela izboriti prvi nastup na Svjetskom prvenstvu, dok je Grčka upisala uzaludnu pobjedu protiv Lihtenštajna.

Skupina G:

Litva - Bosna i Hercegovina 0:1 (68. Ibišević)

Bosna i Hercegovina je otputovala u Litvu znajući da joj pobjeda nosi povijesni plasman na Svjetsko prvenstvo. Gosti su u utakmicu ušli kao izraziti favoriti i dominirali su, konstantno pritišćući suparnike i stvarajući prilike. Usprkos tome, gola nije bilo, dok je Grčka u drugoj utakmici rano povela i stavila dodatni pritisak na Bosnu i Hercegovinu.

Kraj gostujućim mukama napokon je stigao u 68. minuti. Edin Džeko je ubacio s lijeve strane, a Vedad Ibišević poslao loptu u mrežu za 1:0. Do kraja utakmice Litva je imala par prilika, a i Bosna i Hercegovina je mogla drugim golom zaključiti priču, no golova ipak više nije bilo. Gosti su slavili minimalno, ali dovoljno da izbore povijesni put na Svjetsko prvenstvo u Brazilu.

Grčka - Lihtenštajn 2:0 (7. Salpingidis, 81. Karagounis)

Grčka je u utakmicu s Lihtenštajnom krenula odlučno i već nakon sedam minuta stiglo je vodstvo. Samaras i Holebas odradili su akciju, a Dimitrios Salpingidis ju je pretvorio u pogodak, 1:0. Nakon toga je Grčka sve do polovice nastavka bila prva u skupini i samim time kvalificirana za Svjetsko prvenstvo.

Tada je iz Litve stigla vijest o golu Bosne i Hercegovine čime je Grčka ipak prisiljena na prolazak kroz doigravanje. Do kraja susreta s Lihtenštajnom domaći su uspjeli zabiti još jednom, za konačnih 2:0. Georgios Karagounis je izveo slobodan udarac i pogodio vratnicu, a lopta se potom odbila u glavu gostujućeg vratara Jehlea i završila u golu.

Latvija - Slovačka 2:2 (47. Sabala, 92. Rode/9. Jakubko, 16. Salata)

U posljednjoj utakmici skupine Slovačka je propustila pobjedu u Latviji. Gosti su poveli u 9. minuti preko Martina Jakubka, a već sedam minuta kasnije Kornel Salata povećao je na 2:0. Međutim, domaći se nisu predali. Početkom nastavka Valerijs Sabala smanjio je na 2:1 i dao nadu domaćima. Kada je izgledalo da će ipak Slovačka uzeti puni plijen, u 92. minuti stigao je gol za 2:2, a zabio ga je Renars Rode.

Skupina H: Englezi u Brazil, Ukrajinci u doigravanje, katastrofa Crne Gore

Engleska - Poljska 2:0 (41. Rooney, 88. Gerrard)

Englezima je za direktan plasman u Brazil trebala pobjeda s Poljskom. Bilo im je potrebno skoro cijelo poluvrijeme, no u 41. minuti stigao je pogodak kojeg su tražili. Baines je ubacio loptu, a Wayne Rooney glavom zabio za englesko vodstvo, 1:0. Ipak, to nije značilo sigurnost. Poljska bi jednim pogotkom omogućila Ukrajini da pređe Engleze na vrhu ljestvice, a bilo je prilika za poljski gol. Jedna od najboljih se dogodila u 60. minuti, kada je Joe Hart obranio pokušaj Roberta Lewandowskog, koji je izigrao ofsajd zamku domaćih. Gol za smirenje, i konačnih 2:0, Englezi su postigli pred sam kraj susreta, kada je u 88. minuti mrežu zatresao Steven Gerrard.

San Marino - Ukrajina 0:8 (13. Seleznov (11m), 15. Dević, 19. Seleznov, 51. Dević, 55. Jarmolenko, 58. Dević (11m), 66. Bezus, 90. Mandzjuk)

Ukrajinci su u gostujuću utakmicu sa San Marinom ušli znajući da im pobjeda nosi plasman u doigravanje, a uz kiks Engleza mogao je doći čak i direktan plasman na svjetsku smotru. Gosti su zbog toga furiozno krenuli u susret i sve riješili već u prvih dvadesetak minuta. U 13. minuti Jevgen Seleznov iskoristio je jedanaesterac, u 15. je rezultat povećao Marko Dević, a u 19. je Seleznov drugim pogotkom na utakmici postavio rezultat na 3:0.

S time se otišlo na poluvrijeme, a u nastavku je Ukrajina nastavila povećavati rezultat. Od 51. do 58. minute pogotke su upisali dvaput Dević, od čega jednom s najstrože kazne, i jednom Andrij Jarmolenko. U 66. minuti stigao je i sedmi zgoditak gostiju, a strijelac je bio Roman Bezus. Konačni gol, za 8:0, realizirao je Vitalij Mandzjuk u 90. minuti. Treba napomenuti i da je San Marino utakmicu završio s devetoricom. U 57. je isključen Palazzi, a u 90. Della Valle.

Crna Gora - Moldavija 2:5 (55. Jovetić (11m), 91. Jovetić/28. Antoniuc, 62. Armas, 64. Sidorenco, 74. Ionita, 89. Antoniuc)

Šanse Crne Gore za ulazak u doigravanje bile su tek teorija. Ipak, usprkos tome očekivalo se da će Crnogorci poraziti Moldaviju i s pobjedom zaključiti kvalifikacijski ciklus, no stigao je iznenađujući poraz. U 28. minuti Alexandru Antoniuc je zabio za 1:0 Moldavije. U nastavku je stiglo domaće izjednačenje. U 55. minuti Stevan Jovetić je iskoristio jedanaesterac za 1:1.

No, umjesto da Crna Gora reagira i pokuša doći do pobjede, krenula je prava noćna mora za domaćine. U 62. minuti je zabio Igor Armas, a samo dvije minute kasnije na 3:1 povisio je Eugeniu Sidorenco. U 74. minuti Artur Ionita postigao je četvrti gostujući pogodak, a u 89. Alexandru Antoniuc zabio je za nevjerojatnih 5:1. Do kraja susreta Jovetić je uspio smanjiti na konačnih 5:2, golom u 91. minuti.

Skupina I: Rutinske pobjede favorita

Španjolska - Gruzija 2:0 (26. Negredo, 61. Mata)

Branitelj naslova i dominator reprezentativnog nogometa u zadnjim godinama, Španjolska, na domaćem je terenu protiv Gruzije tražio bod za plasman na Svjetsko prvenstvo. Domaći su to odradili rutinski i upisali šestu pobjedu u ovom kvalifikacijskom ciklusu. U 26. minuti gol za 1:0 zabio je Alvaro Negredo, a u 61. je stigao i 2:0, preko Juana Mate.

Francuska - Finska 3:0 (8. Ribery, 78. Toivio (ag), 87. Benzema)

Francuska će mjesto u Brazilu tražiti preko dodatnih kvalifikacija, a natjecanje po skupini je završila pobjedom protiv Finske. Gol za 1:0 stigao je u devetoj minuti, kada je Franck Ribery jakim udarcem zatresao mrežu. Drugi pogodak stigao je u drugom poluvremenu. Joona Toivio je u 78. minuti poslao loptu u vlastiti gol za 2:0 u korist Francuske. U 87. minuti stiglo je i konačnih 3:0, djelo Karima Benzeme.

• Obrisan korisnik28.10.2013. u 14:32
    Ti sebi stvarno uzimaš svašta za pravo. Znači nisi rođen u BiH, nemaš veze sa istom, ali se uzdižeš i praviš moralnom vertikalom po pitanju suživota u federaciji BiH... svašta sam vidio u životu ali ovo je komitragiočno.Valjda Hrvati iz BiH znaju zašto pljuju u taj tanjur, i valjda znaju zašto ne... [više na forumu]
  • ORIENTAL18.10.2013. u 11:40
    #Maroon Svaka čast za objašnjenje... Tko je normalan shvatiće, a oni suprotno od toga nikad neće....
    ORIENTAL
  • Obrisan korisnik17.10.2013. u 22:32
    A to sto Ultrasi na utakmicama Zrinjskog pjevaju "Jebem te Bosno, jebem te ja - Hrvatska je moja domovina", to nista jel ? Ubij Turcina, gazi Balije ??Nemoj da lazes to o strankama na vlasti.Od 1990. pa do 2010. HDZ je bio vlast u Federaciji. U drzavi je na vlasti od 1990. pa do dana danasnjeg. Sta... [više na forumu]
  • ORIENTAL17.10.2013. u 15:33
    kako možeš reći: "...svaka im čast na tome" kad je R.S. genocidna tvorevina! Srebrenica, Manjača, Omarska... kako to može nekome biti na čast???????
    ORIENTAL
  • ivan7717.10.2013. u 11:29
    ti zivis u hrvatskoj i svako malo serete protiv vlasti ne valja vam Hdz ne valja vam Sdp, pa kako je onda nama hrvatima u Bih kada su nam na vlasti Sda i druge muslimanske stranke, kako ja mogu nesto voljeti sto nevoli mene zato sto sam hrvat kako mogu voljeti nesto kada odem igrati utakmicu u... [više na forumu]