MAXtv Prva liga, 15. kolo, 03.11.2013, 19:00 h, Park mladeži, gledatelja: 2200
Suci: Igor Križarić, Borut Križarić (oba Čakovec), Saša Fegeš (Nedelišće)
1:0(0:0) Rijeka
Rijeka

Glavina glavom produljio Splitov pobjednički niz i protiv Rijeke

Vedran Babić • nedjelja, 03.11.2013.

U derbiju 15. kola MAXtv Prve lige odigranom na stadionu u Parku mladeži Split je s minimalnih 1:0 bio bolji od Rijeke. Strijelac jedinog pogotka bio je Denis Glavina sredinom drugog dijela...

Josip Tomašević
69'
15
Mario Kvesić
80'
23
Goran Paracki
90'+3'
Stanko Mršić
10
(do 72')
20
(do 77')
Matjaž Kek

Treću utakmicu u nizu nogometaši Splita dobili su rezultatom 1:0. Nakon Dinama i Zadra, tim su rezultatom bili bolji i od Rijeke. S nova tri boda Crveni su se primakli na samo bod od četvrtoplasirane Lokomotive. Iz Parka mladeži sada se čak ni Rijeka ne čini dalekom. Momčad Matjaža Keka ima četiri boda više od Splitovaca, koji su posljednji pogodak primili još 29. rujna kada su u Parku mladeži izgubili od Istre.

Sastavi

Oba su trenera imala problema s ozlijeđenim ili kartoniranim igračima. Domaćem strategu Stanku Mršiću nedostajali su Vojnović, Mršić, Vrgoč, Baraban i Vitaić. U odnosu na najavljeni sastav, među prvih 11 Mršić je stavio Bellea umjesto Parackog. Kamerunac je tijekom tjedna patio od viroze, ali je ipak krenuo od prve minute i odigrao dobru utakmicu. Kapetan Križanac i dalje ima problema s leđima, ali je i on krenuo od početka.

Rijekin Matjaž Kek bio je lišen usluga Zlomislića, Leškovića, Cesarca, Okechukwua, Mancea, Škarabota, Bertoše i Krstanovića. Oporavljeni Tomečak krenuo je od prve minute, a Kramarić i Jugović, koji su također imali problema s ozljedama, s klupe. Maleš, koji je dobio poziv za seniorsku reprezentaciju, bio je dvojben, no Kek mu je ukazao povjerenje od početka.

Utakmicu između petoplasirane i trećeplasirane momčadi lige riješio je pogodak Denisa Glavine u 65. minuti nakon slobodnog udarca kapetana Ivice Križanca. Imala je i Rijeka svoje šanse, pogotovo početkom drugog poluvremena, ali ih nije uspjela realizirati te je doživjela svoj drugi poraz u prvenstvu. Rijeka, ujedno i najbolji gost lige, bi eventualnom pobjedom preskočila drugoplasirani Hajduk, no ovako je ostala na dva boda od Splićana. Vodeći Dinamo sada im bježi četiri boda.

Sastav Stanka Mršića u prvom je poluvremenu najviše prijetio po lijevoj strani preko Rugaševića i Glavine, a razigran je bio i Belle. Rijeka je pak strpljivo čekala svoju priliku iz kontranapada i to ponajviše dugim loptama prema Benku, koji je bio isturen u vrhu napada.

U prvih 45 minuta obje su momčadi imale po jednu vrlo izglednu šansu za postizanje pogotka. U 28. minuti Rugašević je ubacio na peterac gdje je Bilić pucao glavom, a gostujući vratar Vargić krajnjim naporom odbio loptu u korner. Rijeka je uzvratila svega tri minute kasnije kada je s desetak metara iskosa pucao Kvržić, a domaći čuvar mreže Zagorac odličnom reakcijom sačuvao svoju mrežu.

Drugo poluvrijeme bolje su otvorili Riječani, no taj period nisu uspjeli okruniti pogotkom. Najveću priliku propustio je Alispahić u 51. Močinić ga je idealno uposlio, no bivši igrač Šibenika i Dinama nije bio precizan sa svega 7-8 metara udaljenosti. Sam pred Zagorcem, loptu je poslao preko grede. Samo dvije minute kasnije Benko je pokušao škaricama, a Zagorac vršcima prstiju odbio loptu preko grede.

Zaprijetili su još Mujanović i Sharbini, a onda se probudio i Split. Nakon ubačaja Rugaševića i gužve u kaznenom prostoru Rijeke, lopta je pala pred noge Glavini, čiji prizemni udarac Vargić sjajno brani. Minutu kasnije opet je opasan bio Rugašević. Ubacio je za Bilića, koji glavom nije bio precizan.

I onda, u 65. minuti Split je poveo. Križanac je izborio slobodni udarac u opasnoj zoni za Rijeku te ga je sam izveo. Ubacio je u šesnaesterac gostiju gdje je Glavina bio najviši i glavom poslao loptu u suprotni Vargićev kut. Neobranjivo za 1:0.

Gostujući trener Matjaž Kek reagirao je uvevši u sljedećih deset minuta Brezovca, Kramarića i Jugovića umjesto Alispahića, Sharbinija i Kvržića. No umorni Riječani jednostavno nisu imali ideje kako probiti Crvene. Osim pokušaja Benka iz slobodnog udarca te Kramarića, Rijeka nije ozbiljnije zaprijetila Zagorčevoj mreži.

U posljednjoj minuti sudačke nadoknade Križanac je zbog odugovlačenja igra zaradio treći žuti karton pa ga trener Mršić neće imati pravo koristiti u sljedećem kolu kada Crveni gostuju u Osijeku. Rijeka sljedećeg vikenda na Kantridi dočekuje Hrvatski dragovoljac.

• Obrisan korisnik03.11.2013. u 22:37
    cini mi se da rijeka pomalo pada sto je i razumljivo nakon velikog broja odigranih utakmica!split je bio moćniji i željniji,rastrčaniji, rijecani su djelovali drogirano pogotovo bocni igraci koji su totalno podbacili!
  • Obrisan korisnik03.11.2013. u 22:29
    Kao što sam napisao i neki dan, Rijeka na Parku mladeži nikako da odigra pravu utakmicu. A polako bi trebalo vratiti (posjesti na klupu) neke koji su izgubili formu, pogotovo Kvržić (mrzim mrzim mrzim ta silna padanja i mahanja rukom kao traži faul). I Meho s prilikom gdje može odvesti Rijeku u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik03.11.2013. u 22:23