MAXtv Prva liga, 21. kolo, 08.02.2014, 17:00 h, Split, Park mladeži, gledatelja: 2500
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Tomislav Petrović (Valpovo), Miro Grgić (Osijek)

Vedran Babić • subota, 08.02.2014.

Nakon skromnih prvih 45 minuta derbija između Splita i Hajduka, drugi je dio ponudio puno više uzbuđenja. Split je promašio jedanaesterac pa ipak poveo, da bi Mario Pašalić dvama golovima u samoj završnici donio Bilima veliki preokret...

Tomislav Radotić
57'
14
Goran Roce
61'
20
Ivan Radeljić
78'
Stanko Mršić
9
(do 90'+1')
Igor Tudor

Prvi od dvaju velikih derbija 21. kola MAXtv Prve lige pripao je "gostu", Hajduku, koji je s 2:1 u Parku mladeži svladao Split. Sva tri pogotka pala su u drugom poluvremenu, koje je bilo puno sadržajnije od prvoga.

Prvo je Hajdukov vratar Dante Stipica, koji je nastupio umjesto ozlijeđenog Lovre Kalinića, obranio jedanaesterac Anti Ercegu, da bi Split ipak poveo u 72. minuti golom Denisa Glavine. Hajduk se nije predavao te je, krenuvši na sve ili ništa, zabio dva gola i stigao do pobjede. Strijelac obaju golova, u 83. i 88. minuti, bio je odnedavno novi igrač londonskog Chelseaja Mario Pašalić.

Obje momčadi bez prvih vratara

I Split i Hajduk u ovom su susretu nastupili bez svojih prvih vratara. Zbog ozljede zgloba desne noge Danijel Zagorac morao je ustupiti mjesto povratniku Andriji Vukoviću, dok je Hajdukov Lovre Kalinić ozlijedio lakat pa ga je zamijenio Dante Stipica. Osim spomenutih, bilo je još nekoliko izostanaka u obje momčadi. Splitu su nedostajali Tomislav Dujmović, Nino Galović, Branko Vrgoč, Ante Vitaić i Ivan Baraban, a Hajduku Goran Jozinović, Giorgi Iluridze, Mijo Caktaš i Marko Bencun.

Za Split je debitirao srpski veznjak Miloš Vidović, pridošlica iz sarajevskog Olimpica. Vidović je na terenu proveo 57 minuta te je iz igre izašao nakon ozljede zadobivene u duelu s Antonijom Milićem. Upravo je Milić zauzeo Jozinovićevo mjesto na lijevom beku, dok je prinova iz Zadra, Ivan Anton Vasilj, ostala na klupi.

Derbi Sv. Duje u prvom je poluvremenu ostao dužan. Po teškom i blatnjavom travnjaku kao da su obje momčadi bile oprezne te su radije gledale sačuvati praznu mrežu nego nepotrebno riskirati u napadačkim akcijama. Ipak je ovo derbi te se osjetila težina utakmice i kod jednih i kod drugih. Osim toga, obje su momčadi tek završile pripreme pa su u neku ruku bile nepoznanice.

Split je bio nešto aktivniji, no prva je prilika pripala Hajduku. U osmoj je minuti Pašalić pucao glavom nisko, no povratnik među Splitove vratnice Andrija Vuković obranio je njegov pokušaj. Split je uzvratio u 22. minuti preko Ivana Ibriksa, čiji niski udarac brani Stipica. Do kraja skromnog prvog dijela obje su momčadi imale po jednu obećavajuću kontru. Splitovu je uprskao Erceg, a Hajdukovu Jean Kouassi.

Drugi dio bolje su otvorili Bili. Kouassi je pucao pokraj gola, a Vuković je obranio dobar udarac Antona Maglice. Splitov trener Stanko Mršić u tom je periodu iz igre izvadio debitanta Miloša Vidovića, koji se ozlijedio u duelu s Antonijom Milićem, i Matu Bilića, a uveo je Tomislava Radotića i Gorana Rocu.

Kada je počelo izgledati kako Hajduk polako preuzima inicijativu, Split je u 63. minuti dobio jedanaesterac. Filip Bradarić u skoku je odgurnuo Ercega, a sudac Ivan Bebek pokazao je na bijelu točku. Izvođač je bio baš Erceg, no Stipica je pročitao njegovu namjeru i sačuvao praznu mrežu.

Crveni su u 72. minuti ipak poveli. Kapetan Ivica Križanac, koji je igrao svoju prvu utakmicu od studenoga prošle godine i koji nije prošao "turski" dio priprema, ubacio je iz slobodnog udarca, a Glavina ostao nečuvan i glavom matirao Stipicu za 1:0.

Hajduk je nakon primljenog pogotka krenuo na sve ili ništa, a u igru su ušli Haris Bukva i Josip Bašić. Split se očekivano povukao u namjeri da sačuva vrijednu prednost. Iz igre je ubrzo izašao Križanac i to kao da je unijelo nesigurnost u obranu Crvenih.

Napadi Hajduka počeli su se nizati, a pritisak na obranu domaćih rasti. U 83. minuti momčad s Poljuda je izjednačila na 1:1. Pašalić je iščeprkao loptu pored Ivana Radeljića, naciljao kroz noge Darija Rugaševića i pogodio suprotni kut nemoćnog Vukovića.

Hajduk se nije zadovoljio remijem te je jurnuo po sva tri. Do njih je i došao u 88. minuti, opet zahvaljujući Pašaliću. Bašić je ubacio s desne strane na drugu vratnicu, a ondje je Pašalić bio najviši i nije mu bilo teško s dva metra poslati loptu u mrežu za konačnih 1:2.

U petominutnoj sudačkoj nadoknadi Split nije uspio ugroziti Hajdukovo vodstvo.

• Obrisan korisnik08.02.2014. u 20:49
    Tragedija od terena, a vidi se da Pašalić vrijedi londonskih eura...8 golova u prvenstvu, srednji vezni, 18 godina. Svaka čast.
  • Obrisan korisnik08.02.2014. u 20:38
    bravo za hajduk!još sutra da rijeka skine dinamo pa da se prvenstvo zakuha.
  • Obrisan korisnik08.02.2014. u 19:23
    Iako je to danas teren bio nikakav, HAJDUK je u većini utakmice pokaza uigranost i moć!Tudoru kapa do poda!
  • Obrisan korisnik08.02.2014. u 19:20
    svaka čast hajduku, ali ajmo križanac malo pripreme podići i ideš u brazil, vrh stoper...