MAXtv Prva liga, 30. kolo, 13.04.2014, 19:00 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 5000
Suci: Ivo Krečak (Šibenik), Igor Krmar (Zagreb), Goran Perica (Šibenik)
Hajduk
Hajduk
Mario Pašalić 40'
1:0(1:0) Split
Split

Mario Pašalić 11. ovosezonskim pogotkom odlučio derbi sv. Duje

S Poljuda:Vedran Babić • nedjelja, 13.04.2014.

U posljednjoj utakmici 30. kola MAXtv Prve lige Hajduk je na Poljudu s minimalnih 1:0 bio bolji od Splita i tako se približio drugoplasiranoj Rijeci na dva boda. Igrač odluke, baš kao i u prethodnom derbiju sv. Duje bio je Mario Pašalić...

Andrija Balić
76'
Aljoša Vojnović
52'
22
Antonio Mršić
67'
25
Dario Rugašević
71'
Ivan Matić

Budući igrač Chelseaja Mario Pašalić ponovno je bio koban po Split. Nakon što je u prvoj utakmici drugog dijela sezone postigao oba zgoditka u pobjedi Bilih 2:1, na Poljudu je zabio jedini gol na utakmici. Bilo je to u 40. minuti kada je pogodio s 25 metara.

Povratak Caktaša, Bilić ni u zapisniku

Sastavi dviju momčadi bili su više-manje očekivani, uz nekoliko povratnika i jedno iznenađenje. Ovo potonje odnosi se na izostanak Bilića iz sastava Splita. Najbolji strijelac Crvenih nije bio ni u zapisniku. Hajdukovu treneru Igoru Tudoru nedostajali su Maloča, Stipica, Bencun i Iluridze. Poslije ozljeda vratili su se Kalinić, koji je zaigrao prvi put ovog proljeća, zatim Vršajević, Bradarić te Caktaš, koji je svoj zadnji nastup imao u kolovozu prošle godine. U igri je Caktaš proveo nešto više od sat vremena, kada ga je zamijenio Andrijašević. Za Bile je debitirao kadet Andrija Balić sa 16 godina i 245 dana, čime je postao drugi najmlađi debitant kluba.

Osim Bilića, u sastavu Ivana Matića nije bilo ni ozlijeđenih Glumca i Križanca. Vojnović je bio nedovoljno oporavljen te je svoju priliku čekao s klupe. Dočekao ju je u 52. minuti kada je zamijenio Bellea. Umjesto stoperskog para Glumac - Križanac zaigrali su Galović i Vrgoč. Potonjem je to bio prvi nastup od prve minute još od rujna.

Hajduk se ovom pobjedom približio drugoplasiranoj Rijeci na dva boda zaostatka, dok Split ostaje četvrti s četiri boda više od petoplasirane Lokomotive.

Derbi sv. Duje bolje je otvorio Split. Izveo je nekoliko kornera, a onda je u 11. minuti imao dvije dobre prilike. U kontranapadu Belle je proigrao Rocea, koji puca u prvi kut, a Kalinić brani. U korneru koji je uslijedio ponovno je Roce bio u središtu zbivanja, ali je glavom pucao pored suprotne vratnice.

Malo-pomalo počeo je igrati i Hajduk, ali je ipak teško dolazio do izglednih situacija za pogodak. Onu prvu pravu u 26. minuti "poklonio" im je Vrgoč promašivši jednu visoku loptu. Ona je došla do Abduholikova, koji se prvo spetljao i potom pucao nisko, no Zagorac je odbio u korner.

Kako je poluvrijeme odmicalo kraju, to je Hajduk bivao sve opasniji. U 36. minuti Bradarić je iz slobodnog udarca pokušao iznenaditi Zagorca, koji je bio spreman, a potom je Milić poslije kornera glavom pucao preko grede.

U 40. minuti Hajduk je poveo sjajnim golom Pašalića. Hajdukova "osmica" primila je loptu od Maglice, napravila par koraka i potegla s 25 metara. Lopta je na putu okrznula Glavinu i završila iza Zagorčevih leđa.

Do kraja prvih 45 minuta Bili su u par navrata mogli i povisiti prednost. Maglica je zakasnio na ubačaj Pašalića, a potom je strijelac gola pucao glavom, da bi Zagorac uz pomoć vratnice sačuvao mrežu.

Za razliku od prvog, bolje je u drugi dio krenuo Hajduk. U 51. minuti Zagorac je obranio udarac glavom Abduholikova, nakon čega je Pašalić s pet metara promašio nebranjenu mrežu. Tri minute kasnije Milić je dijagonalnom loptom pronašao Vršajevića, koji puca pored bliže vratnice. Split je pak pokušao udarcima Vojnovića i Vidovića, no bez ozbiljne opasnosti po Kalinića.

U 62. minuti i Abduholikov je mogao povisiti prednost Hajduka, ali je i on s pet metara bio neprecizan. Štoviše, bio je toliko neprecizan da je pogodio aut.

Iako su nastojali doći do izjednačenja, Splitovci do kraja utakmice nisu stvorili ozbiljniju priliku za postizanje pogotka. Pokušao je opet Vojnović izdaleka te Galović glavom. Hajduk je pak pokušao preko Vršajevića, no njegov je pokušaj blokirao Ibriks.

Ostalo je tako minimalnih 1:0, što je sedma pobjeda Hajduka u 12. derbiju sv. Duje. Četiri su utakmice završile neodlučeno, a Split je slavio samo jednom.