MAXtv Prva liga, 31. kolo, 16.04.2014, 19:00 h, Park mladeži, gledatelja: 1200
Suci: Ivan Bebek (Rijeka), Tomislav Petrović (Valpovo), Miro Grgić (Osijek)
Junior Fernándes 30'
Dinamo

Dinamo u Parku mladeži s tri pogotka pokvario Splitovu proslavu 102. rođendana

Vedran Babić • srijeda, 16.04.2014.

Stari i uskoro novi prvak Hrvatske Dinamo protutnjao je Parkom mladeži. U derbiju 31. kola MAXtv Prve lige koji to zapravo i nije bio Modri su slavljenika Splita porazili s 3:0 uz dva gola Čopa, ali i tešku ozljedu Fernandesa...

Branko Vrgoč
57'
9
Mate Bilić
63'
13
Ivan Jukić
72'
Ivan Matić
6
(do 69')
14
Ante Ćorić
69'
Zoran Mamić

Nogometaši Dinama opravdali su ulogu favorita na gostovanju u Parku mladeži kod Splita. S 3:0 ostvarili su 23. pobjedu u sezoni i tako pokvarili Splitovu proslavu 102. rođendana.

Dvostruki je strijelac bio Duje Čop, koji tako u utrci za najboljeg strijelca lige sada ima čak pet golova više od prvog pratitelja Andreja Kramarića (21-16). Jedan je pogodak zabio Junior Fernandes, koji je početkom drugog dijela nakon starta Darija Rugaševića zbog očito teške ozljede morao napustiti stadion u kolima Hitne pomoći.

Jedna ružna priča i dvije lijepe

Osim dvaju golova, utakmicu je najviše obilježila i po svemu sudeći teška ozljeda Dinamova Juniora Fernandesa. U 54. minuti Čileanca je startom s leđa zaustavio Rugašević, koji je zato dobio drugi žuti, isključujući karton. Nakon što mu se nekoliko minuta pomoć ukazivala na travnjaku, Čileanac je sa stadiona odvezen kolima Hitne pomoći vjerojatno do splitskog Kliničkog bolničkog centra na Firulama.

Za dvije ljepše vijesti pobrinuli su se treneri Zoran Mamić i Ivan Matić koji su u situaciji kada je utakmica praktički bila riješena priliku odlučili dati dvojici mladih igrača. Mamić je tako u 69. minuti u igru uveo Antu Ćorića (1997.), dok je tri minute kasnije na travnjak istrčao i godinu stariji Ivan Jukić. Ćoriću je to bio seniorski debi, a Jukiću drugi nastup nakon što je debitirao baš protiv Dinama u veljači ove godine.

Dvama golovima u razmaku od četiri minute Dinamo je u prvom dijelu poveo 2:0 i praktički riješio utakmicu, da bi isključenjima Henrija Bellea i Rugaševića unutar prvih deset minuta drugog poluvremena utakmica potpuno bila riješena. Do kraja utakmice igralo se samo na Splitov gol i domaćin može biti sretan što je utakmicu završio sa samo tri lopte u mreži.

Iako je Dinamo od prve minute imao veći posjed lopte, teško je dolazio do izglednih prilika za postizanje pogotka. Crveni su solidno stajali u obrambenom dijelu i nisu dopuštali Modrima puno prostora. Štoviše, u jednom dijelu Split se malo oslobodio pa je i u par navrata zaprijetio. Pucao je Rugašević iz daljine, a Ježina obranio. Potom je u 21. minuti Vojnović dugom loptom pronašao Rocea, ovaj proigrao Ercega, kojemu lopta bježi u naručje Dinamova vratara.

Bezopasan udarac Leke s 20 metara bio je samo najava Dinamova "blitzkriega". U 26. minuti Soudani je s 15 metara iskosa pucao loše, no na njegovu sreću lopta je odskakutala izvan dometa Splitova vratara Zagorca i na drugoj ju je vratnici u mrežu proslijedio Čop. Bivši igrač Hajduka i Splita u toj je situaciji pobjegao čuvaru Rugaševiću.

Četiri minute kasnije Splitov korner proizveo je munjevitu kontru Modrih. Na sredini terena Ibriks je ispao iz "trke" sa Soudanijem. Od Crvenih je u obrani ostao samo Rugašević pa je Alžirac nesebično gurnuo loptu u for Fernandesu koji je utrčavao s desne strane. Čileanac je primirio loptu, napravio nekoliko koraka i prizemnim udarcem zatresao Zagorčevu mrežu.

Do kraja poluvremena Dinamo je imao dvije odlične prilike za povećanje vodstva. U 34. minuti ponovno je Soudani bio u središtu zbivanja - sjajno je proigrao Čopa, no Zagorac brani udarac svog bivšeg suigrača u situaciji jedan na jedan. Na odbijenu loptu dotrčao je baš Soudani, ali je gađao malo pored lijeve vratnice. Zagorac je već bio svladan. U 40. minuti Brozović je ubacio iz kornera, a Fernandes glavom s pet metara pogodio gredu.

Splitu, kojemu su u ovom susretu nedostajali Križanac, Bagarić i Glavina, je tako prijetila potpuna katastrofa već u prvih 45 minuta, no na odmor se ipak otišlo s rezultatom postavljenim u 30. minuti, 0:2.

Drugo poluvrijeme otvorio je Vidović dalekometnim udarcem koji je Ježina lako obranio, a onda je u nekoliko minuta razmaka Split ostao s dva igrača manje.

U 52. minuti Belle je nesmotreno zaradio dva žuta kartona u svega nekoliko sekundi. Nakon duela s Pivarićem prigovarao je pomoćnom sucu, za što je dobio prvu javnu opomenu, a nakon toga nije stao, već je u istom tonu nastavio i s glavnim sucem Ivanom Bebekom. Riječki arbitar nije imao popusta te je Kameruncu pokazao i drugi žuti karton. Samo dvije minute kasnije teren je zbog drugog žutog kartona napustio i Rugašević zbog ružnog starta nad Fernandesom.

Od tog se trenutka igralo samo na Splitovoj polovici, no Dinamovci nisu stvorili toliko prilika kao što se očekivalo s obzirom na to da su njihovi suparnici ostali s čak dva igrača manje. Uspjeli su postići još jedan pogodak i to u 83. minuti. Čop je na asistenciju Pavičića zabio za konačnih 3:0 i peti domaći poraz Splita ove sezone.

• Splitovac17.04.2014. u 15:28
    Ne pričaj gluposti, jer je Bebekov kriterij bija sramotan. Najprije pušta igru, pa malo sudi faulove, pa opet ne. Belle je bija fauliran na pola metra isprid pomoćnog suca, ovaj ne maše ništa, a Bebek onda trenira strogoću. Ne branin Bellea, nije ni blizu lanjske forme, ali ne triba ga pravit... [više na forumu]
    Splitovac
  • Obrisan korisnik17.04.2014. u 01:03
    Isto tako mi nije jasno kako netko može omalovažavati igrača koji je je zabio 21 gol u prvenstvu samo zato što mu to nije uspjelo dok je igrao u Splitu a istovremeno navija za neke kojima nezna ni pročitati prezime i koji su zabili 1 gol!Mislim da se i tu vidi da nije bio problem u Čopu već u... [više na forumu]
  • Obrisan korisnik17.04.2014. u 00:54
    Sada zamislite da u Zagrebu netko iz Lokomotive potrga nogu Pašaliću i on zbog toga ne ode u Chelsea.Koliko bi onda bilo glupih komentara kao sada ovdje!Trebate se sjetiti Taylora i našeg Eduarda uništio mu je karijeru.Nikada poslije nije na onoj razini kao prije ozljede.Kada možeš za nekakav... [više na forumu]
  • Ronaldo916.04.2014. u 23:41