SP 2014, Skupina D, 1. kolo, 14.06.2014, 21:00 h
Oscar Duarte 57'
Marco Urena 84'
Kostarika

Marin Vuković • subota, 14.06.2014.

Za najveće iznenađenje dosadašnjeg tijeka Svjetskog prvenstva u Brazilu pobrinula se Kostarika, koja je u jednoj od tzv. "skupina smrti" svladala Urugvaj s 3:1, posve nadigravši momčad kojoj su predviđali ravnopravnu bitku s Italijom i Engleskom za prolaz u drugi krug.

Nicolas Lodeiro
60'
20
Alvaro Gonzalez
60'
8
Abel Hernandez
76'

Jose Cubero
74'

Marco Urena
82'
11
Michael Barrantes
89'
Jorge Luis Pinto

Iako su se sredinom prvog poluvremena našli u rezultatkom zaostatku, nogometaši Kostarike u nastavku su utakmice s Urugvajem izborili preokret i na kraju potpuno zasluženo došli do pobjede od 3:1.

Izostanak nedovoljno spremnog Luisa Suareza po svemu sudeći skupo je koštao Urugvajce, no još skuplje bile su rupe u obrani i teško shvatljiva ranjivost nakon ubačaja u kazneni prostor.

Da stvar bude gora, Urugvajci su susret završili s desetoricom zbog crvenog kartona Maximiliana Pereire, koji je posve izgubio živce i u sudačkoj nadoknadi namjerno udario Joea Campbella.

Dok će Kostarika na krilima velikog iznenađenja s optimizmom gledati na preostala dva dvoboja, pred Urugvajcima je zaista težak posao: nakon iznimno neuvjerljivog nastupa skupiti glave i izboriti prolaz pobjedama nad Italijom i Engleskom.

Početak utakmice nije dao naslutiti da će Urugvajci imati toliko problema s Kostarikom. Nakon opravdano poništenog pogotka Diega Godina zbog zaleđa, Urugvaj je u 24. minuti s bijele točke pogotkom Edinsona Cavanija došao do prednosti, nakon što je hrvačkim zahvatom Junior Diaz srušio Diega Lugana.

Međutim, kako se bližio kraj prvoga dijela, Kostarikanci su preuzimali kontrolu nad igrom, a posebno ključnim receptom pokazat će se ubačaji u šesnaesterac, za koje Urugvajci jednostavno nisu imali pravoga lijeka. Već početkom nastavka nakon jednog takvog ubačaja lopta je došla do Campbella, a on je iz voleja poslao pored nemoćnog Muslere.

Još se Urugvajci nisu ni snašli, a Kostarika je došla do potpunog preokreta. Nakon slobodnog udarca i ubačaja u kazneni prostor, Oscar Duarte je glavom išao tamo gdje mnogi ne bi ni nogom, te iz teške pozicije pogodio suprotni kut za vodstvo Kostarikanaca.

Šokirani Urugvajci čekali su pomoć Luisa Suareza, koji se dobar dio drugog poluvremena zagrijavao za ulazak u igru, no izbornik Oscar Tabarez na kraju ga uopće nije uveo u igru. S druge strane, njegov kolega na klupi Kostarike posve je pogodio s izmjenama: u 82. minuti ubacio je u igru Marcosa Urenu, a ovaj mu se već dvije minute kasnije u prvom dodiru s loptom odužio pogotkom za 3:1.

Posve demotivirani Urugvajci na kraju su ostali i bez Maximiliana Pereire, koji je, iživciran pokušajem Campbella da zadrži loptu, namjerno udario mladog reprezentativca Kostarike i od suca Brycha zasluženo zaradio izravni crveni karton.

• Obrisan korisnik15.06.2014. u 04:54
    Pojedemo mi talijane za doručak, ali zato oni uvijek prođu u našoj skupini, a mi ne
  • Obrisan korisnik15.06.2014. u 01:19
    Usput,mala,Kosta Rika ima vise stanovnika nego veliki Urugvaj.
  • Obrisan korisnik15.06.2014. u 00:26
    Renimus budi realan i ne laprdaj gluposti
  • Obrisan korisnik15.06.2014. u 00:02
    Kostarikanci rutinski dobili ovo..
  • Obrisan korisnik14.06.2014. u 23:53
    Odlično su odigrali Kostarikanci, apsolutno zaslužena pobjeda jer su bili bolji u gotovo svim segmentima igre. Urugvajci bezidejni, bti će zanimljivo vidjeti nastavak ove skupine.