SP 2014, Skupina C, 3. kolo, 24.06.2014, 22:00 h
2:1 Obala Bjelokosti
Wilfried Bony 74'
Obala Bjelokosti

Ante Zovko • srijeda, 25.06.2014.

Grčka je u dramatičnoj utakmici pobijedila Obalu Bjelokosti 2:1 i zauzela drugu poziciju u skupini C koja je vodi u osminu finala na ogled s Kostarikom u nedjelju. Grčkoj se poklopio rezultat utakmice Kolumbija - Japan, a osvajanje sva tri boda bilo je apsolutno zasluženo jer je europski predstavnik nekoliko puta u uzbudljivom drugom poluvremenu tresao okvir gola.

Andreas Samaris
12'
12
Panagiotis Glykos
24'
17
Theofanis Gekas
78'

Wilfried Bony
61'
14
Ismael Diomande
78'
21
Giovanni Sio
83'
Sabri Lamouchi

Giorgios Samaras donio je veliku pobjedu Grčkoj pogotkom s bijele točke u sudačkoj nadoknadi drugog poluvremena. Nakon što je morala napraviti dvije zamjene u prvih pola sata susreta, Grčka je povela u završnici ne toliko zanimljivog prvog dijela preko Andreasa Samarisa, igrača s klupe. Obala Bjelokosti izjednačila je pogotkom još jedne zamjene, Wilfrieda Bonyja, preživjela nekoliko opasnih pokušaja Grka, ali pokleknula u samoj završnici.

Za Grčku je ovo bila prva pobjeda na ovom Svjetskom prvenstvu. Oporavila se od teškog poraza od Kolumbije koja joj je na kraju učinila uslugu uvjerljivim slavljem protiv Japana.

Činilo se u prvih pola sata da sve što može poći po zlu Grčkoj da je pošlo. Prisiljena napraviti dvije zamjene do 24. minute, kad je zbog problema s leđima vratar Karnezis morao prepustiti svoje mjesto Glykosu, europski se predstavnik nalazio u podređenom položaju i mučio se s ubacivanjima u kazneni prostor.

Brojni sitni prekidi nisu učinili uslugu tečnosti igre, a prvu veću priliku propustio je Drogba, koji je prvi put na ovom prvenstvu počeo utakmicu u prvih 11. Grčka se, iako joj je bila neophodna pobjeda, nije osobito žurila napasti Obalu Bjelokosti, no jedna pogreška donijela joj je vodstvo.

Tioteovo dodavanje je presječeno. Samaras je ugrabio loptu i pronašao Samarisa, koji uspijeva pogoditi prebacivši Barryja i donijeti vodstvo Grčkoj na poluvremenu.

Grčka je otvorila drugi dio velikim prilikama. Prvo je Salpingidis bio najviši poslije kornera te poslao loptu prema još jednom udarcu iz kuta, a malo kasnije Lazaros je nakon sjajne varke iz trka neprecizno šutirao.

U međuvremenu je s druge strane ušao Bony, ali nije se Grčka povukla kako se očekivalo. Karagounis je u 67. svladao vratara, ali njegov udarac zaustavila je prečka. Lazaros poslije toga gađa malo preko okvira.

Kao Fernando Santos, i Sabri Lamouchi je pogodio sa zamjenom. Sjajnu akciju u 74. minuti dovršili su u kaznenom prostoru asistent Gervinho i strijelac Bony. Torosidis uzvraća jednim ubačajem koji se pretvorio u udarac i prevario Barryja. Lopta je pogodila stativu i otišla van granica igrališta. Salpingidis je u 86. poslao ubacivanje pred gol i jedan mali dodir pretvorio bi to u gol. Srećom po Obalu Bjelokosti, nijedan Grk nije bio dovoljno blizu, a Aurier je propustio loptu.

Drama je dosegnula vrhunac kad je Sio dohvatio Samarasa u šesnaestercu, a grčki je napadač sam realizirao najstrožu kaznu.

• narada10825.06.2014. u 17:18
    da, gledao sam jućer 15 puta i tek sada vidim gdje bio kontakt Sie. Takav traljav foul se ne vidi svaki dan, pog. zato šta Samaras na tom mjestu, u možda zadnjem napadu uopće nije smio biti nepokriven.
    narada108
  • Obrisan korisnik25.06.2014. u 11:55
    Ma Grci su bogovi, vuku porijeklo još od Apolona i Zeusa s Olimpa:D Možeš ti imati talenta u ekipi koliko god hoćeš,ali ako ona ne grize ništa od toga ( ili barem jedan igrač u njoj:). Izbacite pi*ke i stavite Livaju i Rebića u napad, Mandzo malo povučen a Lovren kapetan:) Strateg,naravno, Paminjo.
  • Obrisan korisnik25.06.2014. u 11:01