MAXtv Prva liga, 1. kolo, 20.07.2014, 21:00 h, Gradski stadion u Poljudu, gledatelja: 12000
Suci: Domagoj Ljubičić (Osijek), Tomislav Petrović (Valpovo), Goran Pataki (Đakovo)

Ante Zovko • nedjelja, 20.07.2014.

Pogreška kapetana Marija Maloče stajala je Hajduk pogotka kojim je Istra 1961 još jednom pokvarila račune Splićanima na Poljudu i remijem 1:1 napravila iznenađenje na samom otvaranju sezone. Hajduk, koji je igrao u sastavu koji je počeo susret protiv Dundalka u četvrtak, bio je nadmoćan u većem dijelu susreta, no nitko se nije uspio nadovezati na pogodak Sandra Gotala. U završnici susreta Hajduk je uz to zakinut za jedanaesterac.

Još će se neko vrijeme pričati o Grafovom startu na Maglici u završnici susreta koji sudac Ljubičić nije okarakterizirao prekršajem, odnosno kaznenim udarcem.

Osječki sudac podijelio je sedam žutih kartona u susretu u kojem je Hajduk imao premoć u posjedu lopte, poveo preko prvijenca Sandra Gotala, no pogreška u završnici prvog dijela Istri je donijela bod. U drugom poluvremenu Hajduku je poništen pogodak zbog zaleđa, a zatresao se i okvir Istrina gola.

Hajduk je poveo kad je Maglica poslije sjajne akcije uposlio Gotala, koji je uspio zaobići vratara Brkića i poentirati. Bila je to kruna nadmoći domaćih kojih je ponovno jako raspoložen bio mladi Nikola Vlašić. On i Kouassi imali su šanse iz blizine, ali nisu bili precizni.

Igra se u prvom dijelu uglavnom odvijala na Istrinoj polovici, no gosti su dočekali svoju priliku u završnici poluvremena. Špehar je bio odlučniji u dvoboju s Maločom, koji pada, a Osječanin dodaje Kruni Ivančiću pred praznim golom za izjednačenje.

Nakon dvije prilike Špehara, drugo poluvrijeme proteklo je opet u znaku napadačke dominacije Hajduka koja nikako nije uspijevala pronaći dobitnu kombinaciju u zgusnutoj Istrinoj formaciji. Mijo Caktaš je zabio u 67. minuti, ali je gol poništen zbog zaleđa.

Tukli su Maglica, Gotal i Caktaš pored ili preko gola, a Caktaš je iz slobodnog udarca zatresao i stativu. Maglica je u 86. tražio jedanaesterac nakon što ga je Graf srušio u kaznenom prostoru, no to je samo rezultiralo žutim kartonima Maloči i Bradariću zbog prigovora.

Bradarić je na kraju bio najbliže pogotku u sudačkoj nadoknadi, nakon što su mu suigrači "glavometom" pripremili šut, no lopta je prohujala nekoliko centimetara pored okvira. Nastalo je poslije toga naguravanje na centru, a u samoj završnici Istra zamalo nije otkinula sva tri boda Splićanima. Hajdukovi braniči ipak su na vrijeme očistili loptu.

Hajduk tako nije uspio pobjedom otvoriti prvenstvenu sezonu. Trener Igor Tudor zbog suspenzije nije mogao voditi ovaj susret, ali će se vratiti u četvrtak, kada valja potvrditi pobjedu 2:0 protiv Dundalka u drugom pretkolu Europske lige.

• Marsonia21.07.2014. u 15:46
    Ako bi Mamić trebao nekoga zakidati, onda je trebao forsirati poraz Rijeke od Zagreba. Nema potrebe raditi kontra Hajduka jer im on definitivno nije nikakva prijetnja u borbi za naslov.