MAXtv Prva liga, 1. kolo, 21.07.2014, 20:00 h, Zadar, Stadion u Stanovima, gledatelja: 1000
Suci: Marijo Strahonja (Zagreb), Igor Krmar (Zagreb), Ivica Modrić (Zagreb)
Zadar
Zadar
Josip Ivančić 11'
1:2(1:0) Split
Mate Bilić 53', 78' (11m)
Split

Split pobijedio u Zadru nakon dva pogotka Mate Bilića i obranjenog jedanaesterca

Niko Rukavina • ponedjeljak, 21.07.2014.

Dramatičnu utakmicu odigrali su Zadar i Split na Stanovima u posljednjoj utakmici prvog kola nove sezone HNL-a. Zadrani su rano poveli i čuvali su prednost do 53. minute kada je Mate Bilić zabio za izjednačenje. Monotono drugo poluvrijeme prekinula je serija jedanaesteraca. Prvo je Ješe skrivio kazneni udarac i dobio je drugi žuti karton. Neumoljiv je bio Bilić. U sljedećem napadu jedanaesterac je sviran i na drugoj strani, no Andrija Vuković je obranio Ivančićev udarac i donio svojoj momčadi vrijednu pobjedu na otvaranju prvenstva.

Jakov Surać
46'
14
Frane Čirjak
69'
5
Ivan Šimurina
85'
Goran Roce
68'
15
Mario Kvesić
81'
3
Denis Glavina
88'
Ivan Matić

Nogometaši RNK Splita svladali su u gostima momčad Zadra rezultatom 2:1. Zadrani su poveli već u 11. minuti, a preokret je Splićanima donio Mate Bilić dvama pogocima u nastavku utakmice. Andrija Vuković je odmah nakon drugog pogotka gostiju obranio jedanaesterac. Split je bio bolja momčad u ovom teškom i tvrdom dvoboju. Imali su više udaraca na gol i puno veći posjed lopte.

Treneri obje ekipe najavili su napad na sva tri boda. Zadru je ovo bila prva utakmica u sezoni, a Splićani su već odigrali tri europske utakmice upisavši pritom dvije pobjede i remi. Domaćini su puno bolje ušli u dvoboj. Iz prve ozbiljnije situacije na utakmici Zadrani su postigli pogodak. Na Muićev udarac s vrha kaznenog prostora naletio je Ivančić i s tri metra pospremio loptu u Splitovu mrežu.

Čak tri šanse u istom napadu Splićani su propustili realizirati u 16. minuti. Ibriks je probio lijevu stranu domaće obrane, poslao povratnu loptu za Vojnovića koji je iz čiste situacije neuspješno pokušao lobati golmana Zadra, Matkovića. Lopta se odbila na nogu Mate Bilića koji je pogodio gredu, a novi odbijanac nije realizirao ni Erceg koji je puknuo van okvira Matkovićevog gola.

Split je igrao na posjed lopte, a Zadrani su se orijentirali na kontranapade. Crveni su veći dio poluvremena imali oko 70 posto vremena loptu u svojim nogama. No, upravo iz jednog kontranapada Zadrani su umalo došli do povećanja vodstva. Bilaverovu povratnu loptu Glumac, stoper Splita, skinuo je u posljednji trenutak prije nego li je došla do Weitzera. Do kraja poluvremena nije bilo novih prilika. Radilo se o tvrdih 45 minuta s čak 22 prekršaja. Split je imao više udarca i čak 71-postotni posjed lopte.

Split je u nastavak krenuo dosta agresivno. Mate Bilić u 53. minuti oduzeo je loptu Mirku Hrgoviću, krenuo prema suparničkom golu i preciznim udarcem s ruba kaznenog prostora zabio za izjednačenje.

Do 76. minute utakmica je bila vrlo nesadržajna bez posebnih prigoda. No, tada kreće drama. Ješe je u kaznenom prostoru Zadra laktom udario Rocu i sudac Strahonja je pokazao na bijelu točku, a braniču Zadra drugi žuti karton. Iz kaznenog udarca precizan je bio Mate Bilić i Splićanima donio preokret. Međutim, odmah u sljedećem napadu Rugašević je u svojem kaznenom prostoru gurnuo Terkeša i Strahonja je dosudio novi jedanaesterac, ovaj puta za Zadar.

No, Splitov vratar, Andrija Vuković pročitao je Ivančićev udarac koji je gađao donji desni kut i zadržao prednost svoje momčadi. Pred kraj utakmice Terkeš je iz blizine puknuo pored gola te se rezultat nije promijenio.