Marseille
Marseille 3:1 Bordeaux
Bordeaux

Ivan Dorian Molnar • nedjelja, 23.11.2014.

Pobjeda je u ljutom francuskom derbiju mogla otići na obje strane, ali čvršćim se pokazao Marseille, koji je preokretom na Velodromeu svladao Bordeaux s 3:1 i vratio se na vrh poretka Ligue 1...

Fantastičan derbi ove nedjelje gledao je prepuni Velodrome, koji se na kraju mogao veseliti pobjedi Marseillea i povratku njihovih ljubimaca na vrh Ligue 1. Bordeaux je bio potpuno ravnopravan protivnik, no nekoliko obrambenih propusta koštali su Žirondince poraza. Ponajprije se to odnosi na izjednačujući pogodak OM-a, pri kojem su stoperi Bordeauxa nepomično stajali i gledali Leminu, dok je ovaj glavom smještao loptu u mrežu pokraj Carrassa. Gignac je pet minuta prije kraja preokrenuo, a „točku na i“ stavio je Batsuhayi.

Pregršt prilika imali su i jedni i drugi u prvom dijelu. Bliže su pogotku bili igrači Marcela Bielse, fantastičnom je reakcijom gostujući vratar Carrasso zaustavio Gignaca u situaciji „jedan na jedan“ u 34. minuti, dok je minutu kasnije svoj udarac oprobao Barrada, koji je bio zamalo neprecizan. Do odlaska na odmor vrijedi zabilježiti i najbolju priliku Bordeauxa, Khazri je ostao sam na pet metara ispred Mandande, ali vratar OM-a zaustavio je njegov pokušaj.

Nastavak su furiozno otvorili domaći igrači, stezali obruč, pogodili i gredu, ali prvi su mrežu zatresli Žirondinci. Bila je to klasična kontra u 55. minuti, u kojoj je Maurice-Bela pronašao samog Tourea, a napadač gostiju s 12 metara iskosa s desne strane udarcem iz prve pogađa daljnji kut Mandandine mreže – 0:1.

Međutim, veselje Sagnolove momčadi nije dugo trajalo. Igrala se 60. minuta kada je nakon ubačaja s desne strane najviše (jedini) skočio Lemina i pokraj statične gostujuće obrane glavom matirao Carrassa za 1:1. Nošeni publikom igrači Marseillea su pritisnuli i tražili pobjedonosni pogodak, no nije se ni Willy Sagnol zadovoljio bodom. Izmjenom Khazri-Rolan nakon ozljede svojeg igrača pokazao je da ne želi zatvoriti, već dati svojoj momčadi još jednu napadačku opciju.

No, pobjedu na Velodromeu nije dočekao. Još je jednom obrana Bordeauxa, točnije stoper Pallois zaspao, a Andre-Pierre Gignac u 85. minuti glavom poslije kornera sjajno pogodio za preokret Marseillea i „ludnicu“ na Velodromeu. Sve pohvale Cedricu Carrassu, koji je u 90. minuti obranio čak dva udarca, prije nego je Batsuhayi (bivši igrač belgijskog Standarda) stavio šlag na tortu i uveličao Marseilleov povratak na najviše postolje. Derbi za pamćenje, u kojem nijedan ishod zaista ne bi bio nepravedan.