Ivan Detelić • subota, 12.12.2015.

U sklopu 16. kola Bundeslige Bayern i Ingolstadt odigrali su bavarski derbi, dok su pobjede ostvarili Hertha i do ovog kola posljednja momčad na ljestvici Hoffenheim...

Neuvjerljiva predstava Bayerna

Bayern München - Ingolstadt 2:0

Bayern je poharan ozljedama na svom terenu ugostio Ingolstadt u bavarskom derbiju. Guardiola je na klupi za pričuve imao samo pet igrača, dok je na teren poslao šaroliku momčad koju je izmjenama dobrano ispremiješao, a upute svojim igračima prenosio i u pisanoj formi putem papirića...

Gosti su nanjušili da Bayern nije u top izdanju i u prvom dijelu bili bolji suparnik. Sudac utakmice Michael Weiner imao je vrlo nisku razinu tolerancije na kontakt i ponekad je sudeći prekršaje ubijao ritam utakmice.
Uz nekoliko manje izglednih prilika s obje strane, vrijedi izdvojiti pokušaje gostiju iz 42. i 43. minute kada su Neuera dobro protegnuli Stefan Lex i Lukas Hinterseer.

U drugi dio Bayern je krenuo puno odlučnije i u 50. minuti Philip Lahm je sam izbio pred vrata, ali njegov udarac obranio je Özcan. Četiri minute kasnije, Lewandowski je bio u prilici no i ovoga puta čuvar mreže Ingolstadta bio je spreman.
Zanimljiva situacija dogodila se u 57. minuti kada je Guardiola Lahmu, dok je kapetan izvodio aut rukom, dodao papirić s uputama za igrače. Za pretpostaviti je da je Guardiola prehlađen i da nije mogao davati glasovne upute. I dok je papirić s uputama kružio među igračima Bayerna, Ingolstadt je složio brzu akciju i Lex je mogao donijeti gostima vodstvo, ali Neuer je bio na mjestu.

Bayern je poveo u 65. minuti. Bila je to akcija 'ni iz čega', kada je Boateng dao jednu dugu loptu, Lewandowski je do nje došao prije istrčalog Özcana i sjajno pogodio iz teškog kuta.
Gosti su mogli do izjednačenja u 74. minuti kada j dobru priliku imao Pascal Groß, ali odmah u sljedećem napadu Bayern je došao do potvrde pobjede. Strijelac je bio Lahm lijepim udarcem lijevom nogom malo unutar šesnaesterca.

Treba napomenuti kako je u ovoj utakmici Guardiola promijenio poziciju čak sedmorici svojih igrača u tijeku utakmice, tako su kroz utakmicu lijevog beka igrali Rafinha, Badstuber i Kimmich, desnog beka Lahm i Rafinha, stopera Boateng, Badstuber i Martinez, zadnjeg veznog Alonso, Martinez i Kimmich, a krila su još mijenjali Coman i Müller i kasnije opet Lahm.

Do kraja utakmice nije bio promjene rezultata i Bayern je ipak dosta neuvjerljivo došao do pobjede.

Visoka pobjeda Herthe

Darmstadt - Hertha Berlin 0:4

Gosti su poveli u 12. minuti preko Vedada Ibiševića kojega je lijepo uposlio Mitchell Weiser. Vodstvo je bilo udvostručeno već u 26. minuti, a strijelac je bio Marvin Plattenhardt. Domaći igrači nisu imali odgovora na agresivnu igru gostiju koji su kontrolirali igru i posjed.

Pobjedu su gosti osigurali u 50. minuti drugim pogotkom Ibiševića, da bi potom na terenu zaiskrilo, tako da su domaći prekršajima iz nemoći morali zaustavljati nalete Herthinih igrača.
Pobjedu s uvjerljivih četiri gola razlike osigurao je Salomon Kalou u 77. minuti utakmice.

Iznimno vrijedna tri boda za domaćina

Hoffenheim - Hannover 96 1:0

Prije ove utakmice neočekivano posljednja momčad ljestvice Bundeslige bio je Hoffenheim koji je današnjom pobjedom to mjesto prepustio Stuttgartu.
Pogodak odluke pao je u 30. minuti, a strijelac je bio Jonathan Schmid

Gosti su imali nešto više loptu u nogama, ali nisu bili konkretni i u utakmici nisu uputili niti jedan udarac u okvir protivničkih vrata. U drugom poluvremenu Hoffenheim je mogao i postići još koji pogodak, posebno u 83. minuti kada je sjajnu priliku imao Schwegler, ali i s ovim jednim su osigurali sva tri boda.

Werder ispustio pobjedu

Werder Bremen - FC Köln 1:1

Domaći su poveli već u četvrtoj minuti nakon udarca iz kuta, a strijelac je bio Jannik Vestergaard. U 15. minuti udarac Clemensa Fritza obranio je Timo Horn. U prvih pola sata Werder je puno bolje stajao na terenu, tako da je prvu priliku Köln imao tek u 31. minuti kada je pucao Anthony Modeste. Anthony Ujah je izborio jedanaesterac i sam ga odlučio izvesti. Ovoga puta nepisano pravilo je vrijedilo i njegov udarac obranio je Horn.

Kazna za neiskorištene šanse u prvom poluvremenu stigla je u drugom dijelu utakmice. Gosti su se ohrabrili i krenuli po izjednačenje što im je pošlo za nogom u 79. minuti kada je za 1:1 pogodio Dušan Švento

Vukovima dominacija i samo bod

Wolfsburg - Hamburger SV 1:1

Gosti su poveli u 21. minuti preko Nicolaia Müllera. Vukovi su preuzeli inicijativu i imali brojne šanse za izjednačenje, ali do kraja poluvremena nisu pronašli put do mreže.

Početkom drugog djela sjajno je pucao André Schürrle s ruba šesnaesterca, ali gostujući čuvar mreže René Adler bio je na visini zadatka.
U 59. minuti novi dvoboj Schürrle- Adler otišao je na stranu vratara koji se ispružio i zaustavio udarac s 20-ak metara.

Ipak, zasluženi pogodak Wolfsburg je zabio u 78. minuti. Pogodak je postigao danas vrlo raspoloženi Maximilian Arnold. Bio je to sjajan pogodak nakon mini-akcije i udarca unutar šesnaesterca silovito pod gredu.

Ivo Iličević bio je u startnoj postavi domaćina i igrao je do 81. minute dok Ivica Olić nije bio u zapisniku.