EP 2016., skupina D, 3. kolo, 21.06.2016, 21:00 h, Stade Bollaert-Delelis - Lens
Suci: William Collum, Damien MacGraith, Francis Connor (Škotska)

HINA • utorak, 21.06.2016.

U utakmici 3. kola skupine D na EURU Turska je u Lensu svladala Češku sa 2-0 (1-0).

Milan Škoda
57'
18
Josef Šural
71'
14
Daniel Kolar
90'
Oguzhan Özyakup
61'
11
Olcay Şahan
69'
9
Cenk Tosun
90'
Fatih Terim

Tim rezultatom Turska je s tri boda zauzela treće mjesto u skupini i zadržala izglede za prolazak u osminu finala, dok je Češka završila natjecanje kao posljednja s jednim bodom. Prvo mjesto osvojila je Hrvatska sa sedam bodova ispred Španjolske sa šest.

U utakmici u kojoj su obje reprezentacije trebale pobjedu kako bi ostale u natjecanju vidjeli smo otvorenu igru s mnogo prilika. Ukupno je Češka imala 13, a Turska 9 udaraca prema vratima, ali pogotke su postigli Turci.

Turska je povela iz svoje prve prave prilike, mladi talentirani Emre Mor projurio je po desnom krilu, te ubacio prizemnu loptu na prvu vratnicu gdje je odlično reagirao Burak Yilmaz i pogodio pod samu gredu nemoćnog Čecha.

No, Turskoj pobjeda od samo jednog gola razlike također nije donosila prolazak u osminu finala, pa je nastavila napadati, dok se i Češka morala potpuno otvoriti. Do izjednačenja su Česi mogli već u 17. minuti, no Turke je spasila sreća. Krejči je izveo korner, najviši u skoku bio je Sivok, no njegov udarac glavom zaustavila je vratnica. Uslijedile su dvije šanse u kojima se našao se češki desni bek Kaderabek, on se u 24. minuti probio sve do gol-aut linije, a njegov udarac iskosa Babacan je uspio obraniti, dok je u nastavku akcije pokušaj Necida glavom prošao pored gola. U 31. minuti Necid je glavom spustio loptu prema desnoj vratnici gdje je natrčavao Kaderabek, no on je ostao za malo kratak.

Uslijedilo je nekoliko dalekometnih pokušaja, za Češku su prijetili Plašil u 38. i Darida u 58. minuti, dok je Mor pucao za Tursku u 57.

Bio je to uvod u drugi turski pogodak koji se dogodio u 65. minuti, Selcuk Inan je izveo slobodni udarac s lijeve strane, Česi su loše reagirali u svom kaznenom prostoru gdje je Topal primirio loptu za Tufana koji je snažnim udarcem pogodio sam gornji lijevi kut nemoćnog Čecha.

Tim pogotkom Turska je na ljestvici trećeplasiranih reprezentacija preskočila Albaniju, no od nje su još uvijek bolje Slovačka i Sjeverna Irska, pa joj je za prolazak u osminu finala potrebno da od nje slabija bude još jedna trećeplasirana reprezentacija iz preostale dvije skupine, E i F, u kojima se utakmice 3. kola igraju u srijedu.

Iako im je drugi turski pogodak praktički zatvorio vrata osmine finala, Česi su nastavili prijetiti želeći postići barem počasni pogodak, dok su Turci imali još nekoliko izglednih situacija za povećanje prednosti, no rezultat se više nije mijenjao.