Europsko prvenstvo 2016., nokaut faza, Osmina finala, 25.06.2016, 18:00 h, Park prinčeva, Pariz
Suci: Martin Atkinson, Michael Mullarkey, Stephen Child (Engleska)
Wales
Wales
Gareth McAuley 75' (ag)
1:0(0:0) Sjeverna Irska
Sjeverna Irska

Nikola Raič • subota, 25.06.2016.

Pobjedom 1:0 nad Sjevernom Irskom, Wales je postao drugi četvrtfinalist nakon Poljske i nastavlja s povijesnim turnirom...

Hal Robson-Kanu
55'
18
Jonathan Williams
62'

Conor Washington
69'
7
Niall McGinn
79'
21
Josh Magennis
84'
Michael O'Neill

Najmanje zvučan par osmine finala, barem na papiru, tvorili su Wales i Sjeverna Irska. Uz fenomenalnu atmosferu na Parku prinčeva nismo vidjeli pretjerano zanimljivu utakmicu koju je u konačnici riješio tek autogol. Wales je slavio s 1:0 i putuje u četvrtfinale. Zasluženo ili ne, u to nećemo ulaziti, s(p)retnije svakako.

Obje momčadi su u grupnoj fazi nadvisile su svoje mogućnosti i ostvarile iznenađenja. Wales je osvojio svoju skupinu ispred Engleske i Slovačke na krilima svog najboljeg igrača Garetha Balea, dok je momčad Sjeverne Irske izbacila Ukrajince i kao jedna od najbolje trećeplasiranih momčadi izborila osminu finala.

Mirnih 45 minuta vidjeli smo u Parizu. Bez velikih uzbuđenja obje momčadi odlaze na odmor, a zadovoljnija može biti momčad Sjeverne Irske koja je ipak uspjela zaprijetiti vratima Walesa. Također, Sjeverna Irska u potpunosti je neutralizirala glavnu prijetnju Walesa, Garetha Balea, koji je bio praktički nevidljiv na terenu.

Spomenute prilike Sjeverna Irska imala je u 10. i 22. minuti kada su svoje udarce okušali Dallas i zatim Ward, ali oba puta je Hennessey vrlo dobro reagirao i otklonio prijetnju svojim vratima. Momčad Walesa imala je više loptu u svojim nogama, ali s njom nisu napravili ništa spomena vrijedno.

U nastavku susreta Sjeverna Irska je čak preuzela i kontrolu nad loptom, ali su prilike stvarali igrači Walesa. Prvo je Ramsey sjajno uposlio Vokesa, ali ovaj loše reagira glavom i šalje loptu pokraj gola. U 58. Bale je sjajno izveo slobodan udarac, ali je još bolje obranio McGovern i još jednom pokazao svoju sjajnu formu.

Kada se Bale konačno probudio, odmah je postalo puno opasnije po vrata Sjeverne Irske. Tako je u 75. minuti Bale oštro ubacio u peterac, a McAuley je skrenuo loptu u svoju mrežu.

Posljednjih 10 minuta susreta Sjeverna Irska je tražila izjednačenje, ali nije uspjela ozbiljnije ugroziti vrata Walesa. Wales u četvrtfinalu čeka pobjednika dvoboja Belgija – Mađarska.