Manchester City
Manchester City 3:1 West Ham
West Ham

Marjan Kreševac • nedjelja, 28.08.2016.

Nakon ispadanja iz Europske lige West Ham je stigao na Etihad na megdan jednom od glavnih kandidata za naslov u ovoj sezoni. Na osnovu onoga što su gosti prikazali na terenu mogu biti prezadovoljni porazom od samo 3:1.

Nitko nije očekivao lagan posao za igrače Slavena Bilića na gostovanju kod Manchester Cityja, ali malo njih je očekivalo i ovakav furiozan nastup domaćih. Nadali su se gosti da mogu ponoviti prošlogodišnji rezultat, ali ovo je neki novi, neki nevjerojatno moćni City pod trenerskom paskom Pepa Guardiole.

Domaći su od prvog sučevog zvižduka strašno pritisnuli goste, u prvih pet minuta Čekićari nisu mogli iznijeti loptu iz svoje polovice, a kamoli organizirati neku suvislu akciju prema naprijed, svih deset gostujućih igrača u polju bilo je stjerano na 30 metara od vlastitog gola.

Gol je visio u zraku, bilo je samo pitanje kada će konfuzna obrana gostiju kapitulirati. Dogodilo se to u sedmoj minuti kao posljedica jedne prekrasne akcije domaćih. David Silva kroz sredinu je povukao loptu do ruba kaznenog prostora, odigrao je iza leđa obrane na lijevu stranu prema Nolitu koji odigrava povratnu za Raheema Sterlinga i Adrian je svladan po prvi puta.

Drugi pogodak stigao je u 18. minuti. Kevin de Bruyne centrirao je s desne strane, Fernandinho je potpuno sam i zaboravljen od gostujućih igrača natrčao na ubačaj i glavom zakucao loptu u mrežu. Sredinom prvog dijela sve je mirisalo na tešku katastrofu gostiju.

U prvom poluvremenu lopta je bila 69% vremena u nogama Građana, uputili su deset udaraca prema golu, od čega dva u okvir gola. S druge strane statistički gosti su zapucali pet puta, ali ni jedan od tih udaraca nije zaslužio pogled, a kamoli intervenciju domaćeg vratara.

U drugom poluvremenu plava oluja malo je popustila, imao je City i dalje inicijativu, ali malo po malo dopuštali su gostima da dođu do zraka i da odigraju i nešto prema naprijed.

Kao posljedica toga dogodio se i pogodak West Hama. U 57. minuti Arthur Masuaku kojega smo do tada zapamtili samo po žutom kartonu ubacio je loptu s lijeve strane, na drugoj vratnici našao se Michail Antonio i glavom smanjio prednost domaćih. Caballero je ostao na ničijoj zemlji i velike zasluge za pogodak idu na njegovu dušu.

Pokušao je Bilić izmjenama razbuditi svoju momčad i možda doći do boda koji je bio znanstvena fantastika nakon prvog dijela, ali nije uspio do kraja susreta ozbiljnije zaprijetiti domaćem vrataru. Baš suprotno, uspio je primiti pogodak i to u drugoj minuti sudačke nadoknade.

Prvo je Silva na dodavanje Samira Nasrija pogodio vratnicu, a u sljedećoj akciji Silva je lijepo proigrao Sterlinga koji je obišao Adriana i kraj statičnog Jamesa Collinsa iz mrtvog kuta ugurao loptu u mrežu za svoj drugi pogodak na susretu.

Apsolutno zaslužena pobjeda Građana koja je mogla biti začinjena i većom gol razlikom. Biti će izrazito zanimljivo pogledati sljedeću utakmicu koju City igra na Old Traffordu protiv gradskog rivala. Veliki derbi koji će iako se radi tek o četvrtom kolu imati veliki utjecaj na konačni rasplet.

"Mislim da smo prvo poluvrijeme odigrali jako dobro. West Ham nije stvorio puno prilika i sve u svemu mislim da smo zaslužili ovu pobjedu. Mi smo s druge strane imali puno šansi, svi igrači odlično su igrali kroz linije što otežava protivniku zadatak u obrani. Ako nastavimo s ovakvom igrom stvarati ćemo puno prigoda ove sezone", izjavio je nakon susreta De Bruyne.

Raheem Sterling se osvrnuo na komentare da je doživio igračko uskrsnuće ove sezone: "Uskrsnuće? U zadnje vrijeme često čujem tu riječ. Bilo mi je teško prve sezone u novom klubu, ali kada je stigao Guardiola dao mi je puno više slobode u igri prema naprijed, to me ispunilo samopouzdanjem. Za primjer dobio sam kritike od trenera da ne pokušavam dovoljno driblati".