Premier liga, 4. kolo, 11.09.2016, 17:00 h
Swansea City
Swansea City 2:2 Chelsea
Chelsea

Marjan Kreševac • nedjelja, 11.09.2016.

U nedjeljno popodne odigran je samo jedan susret Premiershipa, Swansea je na svom Libertyju dočekao Chelsea i u susretu u kojem je u većini vremena bio inferioran takmac zahvaljujući gluposti Thibauta Courtoisa i pogrešci glavnog suca Andrea Marrinera uspjeli su osvojiti bod i prekinuti niz od dva poraza u prvenstvu.

Chelsea je u današnjem susretu tražio nastavak pobjedničkog niza. Antonio Conte bi pobjedom u srazu sa Swanseajem postao tek četvrti trener u povijesti kluba kojemu je nakon preuzimanja klupe uspjelo izboriti četiri startne pobjede u prvenstvu.

U posljednja tri susreta Chelsea se ne može pohvaliti nekim prevelikim uspjehom, londonski klub ima po jednu pobjedu poraz i neriješen rezultat. Conte je u najavi susreta inzistirao da je fokus na trenutačnu igru i rezultate puno bitniji od prošlosti: "Ne želim razgovarati o prošlosti, razmišljam jedino o sadašnjosti. Ono što se dogodilo prošle sezone dogodilo se, za mene je puno važnije ono što se događa sada i ono što gradimo za budućnost".

"Znamo da utakmica na Libertyju neće biti nimalo lagana. Na treninzima smo radili vrlo intenzivno kako bi u susret ušli maksimalno spremni jer znamo da će nam biti teško. Trudimo se svim silama da unaprijedimo naše prezentacije iz prošle sezone. Iz puno razloga prošla sezona je bila loša i na nama je da svojim radom i zalaganjem ne ponovimo ta izdanja".

Njegov kolega s druge strane Francesco Guidolin bio je prije susreta svjestan činjenice da mora znatno unaprijediti igru svoje momčadi ukoliko želi pozitivan rezultat: "Mi moramo unaprijediti svoju igru, moramo igrati puno agresivnije. Moramo promijeniti svoj pristup jer Premier liga je teško i zahtjevno natjecanje, ali ja imam povjerenja u svoje igrače i znam da mi to možemo". Dotaknuo se Guidolin i svojih zasluga u lošim predstavama ove sezone; "Kada momčad ne igra dobro to je moja odgovornost i ja sam taj koji treba napraviti više i bolje nego što je to bilo do sada".

Chelsea je započeo susret bez najnovijeg pojačanja, povratnika iz PSG-a Davida Luiza s Cahillom i Terryjem na stoperskim pozicijama. Od prvog sučevog zvižduka bila je to igra samo u jednom smjeru, prema vratima Lukasza Fabianskog. Poljak je na prvu intervenciju bio primoran već u petoj minuti, na dodavanje N'Gola Kantéa pokušao je Willian.

Nakon toga zaredali su pokušaji Césara Azpilicuete i Branislava Ivanovića koji nisu pronašli put do okvira gola, ali bilo je samo pitanje trenutka kada će se lopta zakoprcati u mreži. Nismo dugo čekali, dogodilo se to u 18. minuti.

Domaći su sami sebi stvorili probleme kada Federico Fernández iz dva pokušaja glavom nije uspio očistiti loptu iz šesnaesterca već ju je idealno spustio na nogu Oscara koji lijepo pronalazi Diega Costu, a on je nemilosrdan i iz prve unutarnjom nogom pogađa donji desni kut.

Nisu se gosti zadovoljili minimalnim vodstvom već su i dalje nastavili pritiskati želeći još jednim pogotkom riješiti pitanje pobjednika već u prvom dijelu utakmice. To im nije pošlo za nogom iako su do kraja poluvremena imali čak 14 udaraca prema vratima od čega četiri u okvir gola i izveli osam udaraca iz kuta.

Što vrijedi istaknuti od domaćina u prvih 45 minuta? Tek možda jednu priliku iz 40. minute kada se lopta nespretno odbila od Oscara i došla na nogu Fernandu Llorenteu koji pronalazi natrčalog Gylfija Sigurdssona. Njegov pokušaj izvan kaznenog prostora bio je silovit, ali nedostajalo je malo preciznosti, lopta je prozujala kraj lijeve vratnice.

I u drugo poluvrijeme krenuli su gosti silovito i odlučno, ali nisu imali sreće jer su u svojoj momčadi danas imali Thibauta Courtoisa. U 58 minuti potpuno krivo je procijenio jednu loptu koja je sletjela pred noge Sigurdssona. Courtois u nedostatku kvalitetnih opcija u maniri stopera klizećim startom ruši Islanđanina za najstrožu kaznu.

Sigurdsson je sam odlučio izvesti kazneni udarac i nije pogriješio, Courtois je odabrao lijevu stranu, a Sigurdsson sredinu gola. Bili su to trenuci mahnitosti u posljednjoj liniji Chelseaja koja je kulminirala u 62. minuti. Cahill nije znao gdje bi s loptom i na kraju je ostao bez nje, istina Leroy Fer je došao do nje uz prekršaj no sudac se nije oglasio.

Nakon što je oduzeo loptu Fer se sjurio prema golu i kraj istrčalog Courtoisa koji je i u ovoj situaciji mogao možda bolje reagirati i gurnuo je u mrežu za 2:1 i preokret Swanseaja kojemu se vjerojatno ni njihovi navijači nisu nadali.

Da ovo ne bude apsolutna katastrofa u 81. minuti pobrinuo se svojim drugim golom Costa, Ivanović je uputio udarac prema golu, obrana domaćih uspjela je izblokirati njegov pokušaj. Lopta se odbila prema sredini peterca gdje ju Costa škaricama posprema iz leđa Fabianskog. Tri minute kasnije imao je Costa priliku hat-trickom osigurati sva tri boda, ali sjajno je reagirao Fabianski i sačuvao svoju mrežu.

"Ovo je veliko razočarenje, veći dio vremena kontrolirali smo igru i utakmicu. Došli smo ovdje uzeti tri boda, a odlazimo razočarani sa samo jednim. Kod drugog pogotka bio je evidentan prekršaj na Cahillu", dao je svoje viđenje utakmice Azpilicueta.

Strijelac Fer bio je i više nego zadovoljan osvojenim bodom: "Uspjeli smo se vratiti iz zaostatka s dva pogotka i to je svakako značajno za nas. Chelsea je bio bolja momčad u prvom dijelu i zato je ovaj bod još značajniji za nas i za naše samopouzdanje". Upitan je li prije pogotka faulirao Cahilla, Fer je ispalio kao iz topa: "Ne".