Marjan Kreševac • subota, 15.10.2016.

U popodnevnom programu Premiershipa pratili smo pet susreta. Arsenal je kod kuće slavio protiv Swanseaja, Hull City teško je stradao na Dean Courtu, Manchester City uz dva promašena jedanaesterca do boda protiv Evertona, Tottenham remizirao s West Bromwich Albionom, a Stoke City upisao prvu prvenstvenu pobjedu.

Arsenal - Swansea 3:2

Topnici su nakon pet pobjeda za redom u osmom kolu ugostili Swansea koji im je stigao s novim trenerom Bobom Bradleyjem: "Kada god se dogodi promjena u klubu to je novi početak za sve. Ova trenerska promjena dogodila se u teškom trenutku, ali ono što ja vidim na licima ljudi u i oko kluba je entuzijazam i određena doza uzbuđenja zbog nečeg novog", rekao je Bradley.

Entuzijazam nije previše pomogao Swanseaju koji je od prvog trenutka bio pod velikim pritiskom Topnika, gol je visio u zraku i bilo je samo pitanje kada će domaći kapitalizirati svoju nadmoć na terenu. Najbliži pogotku bio je u 12. minuti Shkodran Mustafi koji je nakon udarca iz kuta glavom zatresao vratnicu.

Okvir gola nije pomogao u 27. minuti kada je Alexis Sanchez odigrao visoku loptu preko obrane gostiju koja se nije mogla odlučiti na koji način očistiti loptu, nedoumicu je iskoristio Theo Walcott i doveo domaće u vodstvo.

Samo šest minuta kasnije Walcott je zabio i svoj drugi pogodak. Nakon kornera lopta se na rubu peterca odbila od Gylfija Sigurdssona, Jack Cork je u pokušaju čišćenja završio zubima u travi što je dalo dovoljno vremena Walcottu za drugi pogodak.

Kada se činilo da će se golijada Arsenala nastaviti, dogodilo se suprotno, gosti su uspjeli zatresti mrežu i smanjiti rezultat preko Sigurdssona udarcem lijevom nogom van granica kaznenog prostora.

Početkom drugog dijela, točnije u 57. minuti domaći su povećali svoju prednost, Alexis Sanchez lijepo je proigrao Mesuta Özila koji odmjerenim udarcem pogađa gornji lijevi kut.

Nisu domaći dugo uživali u prednosti od dva gola, u 66. minuti utakmicu je u neizvjesnost vratio Borja Bastón na dodavanje Mopdoua Barrowa. Da sve ispadne još kompliciranije za domaće pobrinuo se u 70. minuti Granit Xhaka koji je zaradio crveni karton. Na njegovu sreću to se nije odrazilo na konačni rezultat, odnosno na tri nova boda za londonsku momčad.

Bournemouth - Hull City 6:1

Nakon što je Hull sjajno otvorio sezonu s dvije pobjede u preostalih pet susreta uspjeli su uzeti tek jedan bod. Olakotna okolnost za igrače Mikea Phelana leži u činjenici što su u posljednja tri kola ukrstili koplja s Arsenalom, Liverpoolom i Chelseajem.

Iako Bournemouth ne spada u tu kategoriju klubova očitali su pravu nogometnu lekciju gostima. U rezultatsku prednost domaći su došli već u petoj minuti zahvaljujući Charlieu Danielsu koji je bio precizan nogom nakon ubačaja iz slobodnog udarca.

Ryan Mason ulio je svojim pogotkom u 34. minuti nadu da bi gosti nakon dugo vremena mogli doći do pozitivnog rezultata , ali nada je bila kratkog vijeka, do kraja poluvremena vratar gostiju morao je još dva puta po loptu u mrežu. Prvo je na 2:1 u 41. minuti povisio Steve Cook, a u 45. minuti udarcem s bijele točke prednost od dva gola donio je Junior Stanislas.

Golijada se nastavila i u drugom dijelu kada su gosti torpedirani još tri puta, na 4:1 povisio je u 65. minuti svojim drugim golom Stanislas, a za 5:1 i konačnih 6:1 zaslužni su bili Callum Wilson u 83. i Dan Gosling u 88. minuti.

Manchester City - Everton 1:1

Na Etihadu su Građani dočekali Everton u dvoboju u kojem se Pep Guardiola suprotstavio svom nekadašnjem igračkom mentoru iz Barcelone Ronaldu Koemanu. Imali su domaći u prvom poluvremenu terensku inicijativu, lopta im je bila u nogama 72% vremena, uputili su deset udaraca prema vratima, ali nisu uspjeli stići do pogotka.

Odlučio je Guardiola ostaviti na klupi svoju najubojitiju oštricu Agüera, a u vršak napada gurnuo je Ienacha što se nije pokazalo kao dobitna kombinacija. Po prvi puta od početka je krenuo i njemački internacionalac Leroy Sane.

Upravo je Sane bio u središtu pažnje u 11. minuti kada je pao u kaznenom prostoru nakon starta Bryana Ovieda, ali glavni sudac Michael Oliver samo je odmahnuo rukom. Kontakt je postojao, ali Nijemac je previše teatralno pao.

Sudac nije ostao nijem u 42. minuti kada je Phil Jagielka na pomalo stupidan način srušio Davida Silvu, ali njegovu glupost popravio je vratar gostiju koji je pročitao pokušaj Kevina de Bruynea.

Nastavio je City pritiskati i u drugom dijelu, a kao nagradu za svoj trud primili su pogodak u 63. minuti. Yannick Bolasie kratko je proigrao Romelua Lukakua koji je brži i fizički jači od Gaela Clichyja i nakon 40 metara sprinta šalje loptu u mrežu pokraj Claudia Brava.

Jagielka nije naučio ništa iz prvog dijela već je ponovo skrivio kazneni udarac u 69. minuti. Promijenili su domaći izvođača, ali epilog je ostao isti, Maarten Stekelenburg upisuje još jednu obranu s bijele točke.

Ni svemogući Stekelenburg nije mogao ništa u 71. minuti kada je milimetarski precizan centaršut Davida Silve s lijeve strane pronašao Nolita koji je glavom poravnao rezultat. To je bio i konačni rezultat susreta, Everton je dakle druga momčad koja je uspjela zaustaviti ubitačni stroj Pepa Guardiole.

Stoke - Sunderland 2:0

Stoke City došao je do prve prvenstvene pobjede, a za nju su najzaslužniji Joe Allen koji je u osmoj minuti lijepo reagirao na ubačaj Marka Arnautovića i doveo svoju momčad u ranu rezultatsku prednost.

Svoju dobru predstavu u ovom susretu Allen je okrunio u prvoj minuti sudačke nadoknade prvog dijela kada je nakon ubačaja iz kuta nogom pospremio loptu u donji desni kut gostujućeg gola.

West Bromwich Albion - Tottenham 1:1

Nakon što je Tottenham skinuo skalp velikom Manchester Cityju u prošlom kolu svi su očekivali lagani posao i nova tri boda na gostovanju kod West Bromwich Albiona, svi osim domaćih igrača.

Odigrao je WBA obrambeno solidnu utakmicu, prepustili su gostima inicijativu i posjed lopte iz čega je proizašlo čak 17 udaraca, a od toga sedam u okvir domaćeg gol, ali odličan je na golu bio Ben Foster koji je poskidao sve što je bilo moguće, možda čak i malo više od toga.

Da se razumijemo, nisu se domaći isključivo branili, imali su i oni svojih pokušaja prema vratima, istaknimo dva s kraja prvog dijela, onaj Jamesa McCleana i Salomóna Rondóna.

Kao i u susretu Cityja i Evertona i ovdje je potentnija momčad nagrađena golom u vlastitoj mreži, igrala se 82. minuta kada se nakon udarca iz kuta u kaznenom prostoru najbolje snašao Nacer Chadli i nogom doveo domaće u vodstvo.

Nisu gosti potonuli i brzo su se oporavili od šoka, u 89. minuti Christian Eriksen pronašao je u kaznenom prostoru Delea Allija koji pogađa za bod i treće mjesto na tablici barem dok se ne odigra susret između Uniteda i Liverpoola.