Valencia
Valencia 2:3 Barcelona
Barcelona

Petar Jenjić • subota, 22.10.2016.

U drugom subotnjem susret devetog kola španjolskog prvenstva na Mestalli je Valencia dočekala Barcelonu te ispustila bod u samoj završnici susreta. Završilo je 3:2, a Ivan Rakitić je zamijenio Iniestu u 14. minuti te odigrao ostatak susreta.

Nakon što je Eibar prokockao tri pogotka prednosti protiv Espanyola, pred nama je bila druga utakmica u današnjem programu, gdje je Barcelona išla u goste kod Valencije. Još jedna efikasna utakmica zasigurno nije razočarala. Barcelona je povela vrlo dvojbenim pogotkom Messija, domaćini su okrenuli rezultat početkom nastavka, no Barcelona je ipak uspjela doći do tri boda. Prvo je izjednačio Suarez, a pobjedu je donio Messi iz kaznenog udarca u samoj završnici.

Gerard Pique i Jordi Alba, koji su se ozlijedili u dvoboju Lige prvaka protiv Manchester Cityja, danas nisu konkurirali za utakmicu, a zamijenili su ih Lucas Digne i Sergi Roberto. Na klupi je ostao i naš Ivan Rakitić, a u početnu postavu ušao Andre Gomes pa je početnih 11 Barcelone u formaciji 4-3-3 izgledalo ovako: Ter Stegen; Roberto, Mascherano, Umtiti, Digne; Busquets, Gomes, Iniesta; Messi, Neymar, Suarez.

Valencia je u današnji dvoboj ušla u formaciji 4-2-3-1, a početna je jedanaestorica bila: Alves; Montoya, Garay, Mangala, Gaya; Suarez, Perez; Joao, Parejo, Nani; Rodrigo.

Dvije prisilne promjene protiv Cityja očito nisu bile dovoljno loše za Luisa Enriquea. Trener Barcelone morao je već u 14. minuti u igru uvesti Ivana Rakitića umjesto ozlijeđenog Inieste, koji je nastradao u dvoboju sa Perezom. Napomenimo i da je Rakitić igrao do kraja susreta.

Osam je minuta trebalo hrvatskom nogometašu da upiše asistenciju. Odigrao je loptu Messiju na rubu šesnaesterca, a Argentinac je odlično pogodio donji kut. Kada uzmemo u obzir da je Suarez stajao ispred protivničke obrane i smetao vrataru Valencije, postignuti je pogodak više nego dvojben.

Priliku domaćina preko Rodriga gotovo je kaznio Messi, nakon odlične akcije MSN-a, no Alves je obranio njegov pokušaj. Još je jednom Alves vrlo dobro reagirao, ovoga puta u 37. minuti, a šutirao je Suarez.

Odličnu je priliku domaćin imao u samoj završnici prvog dijela kada je Parejov udarac iz blizine zaustavio Ter Stegen i sačuvao mrežu netaknutom.

Katastrofalna napadačka reakcija Rakitića sačuvala je Valenciju od drugog primljenog pogotka u 50. minuti. Udarac Suareza je obranio Alves, lopta se odbila do Rakitića koji pogađa stativu na prazan gol. Kazna je došla već u sljedećem napadu domaćina kada je odlično poentirao Munir El Haddadi.

Potpuni je preokret Šišmiša došao četiri minute kasnije, kada Nani upošljava Rodriga koji zabija za euforiju na stadionu Mestalla. Međutim, na odgovor Barcelone se nije trebalo dugo čekati. U 62. minuti je Rakitićev udarac glavom obranio Alves, a na odbijanac je stigao Suarez i zabio za poravnanje.

Do kraja su susreta po jednu izglednu priliku imali i domaćini i gosti, preko Munira odnosno Suareza, no bez većeg uspjeha. Kada se činilo da će obje momčadi uzeti po bod Abdennour je napravio prekršaj u kaznenom prostoru, sudac dosudio penal, kojeg je realizirao Messi te donio pobjedu svoojoj momčadi.