Southampton
Southampton 1:4 Tottenham
Tottenham

Marjan Kreševac • srijeda, 28.12.2016.

U posljednjem susretu 18. kola Premiershipa na St. Maryju snage su odmjerili Southampton i Tottenham. U susretu koji je bio od velike bodovne važnosti za obje momčadi domaći su već nakon dvije minute imali prednost 1:0, ali nisu je znali sačuvati. Na kraju su poraženi 4:1...

Igrači Tottenhama morali su tražiti pobjedu u posljednjem susretu 18. kola Premiershipa kako bi ostali u utrci s vodećom četvorkom lige. Da to neće biti nimalo lagan zadatak najzornije su im pokazali domaći igrači već u drugoj minuti susreta. Victor Wanyama pokosio je Ryana Bertranda na 20 metara od gola i pružio Svecima priliku da dođu u rano vodstvo.

I upravo se to dogodilo, James Ward-Prowse ubacio je loptu u šesnaesterac, Virgil van Dijk nadskočio je Vertonghena i Dannyja Rosea i glavom pogodio daljnji kut. Previše jednostavno primljen pogodak za jednu od najboljih obrana Premiershipa koja je u dosadašnjih 17 kola primila samo 13 pogodaka, ali znakovito je da je čak osam njih stiglo nakon slobodnih udaraca, Mauricio Pochettino ima materijala za nadolazeće treninge.

Iako su primili brzi pogodak Spursima nije trebalo dugo da se oporave od šoka i da uzvrate domaćima na najbolji mogući način, pogotkom u njihovoj mreži. Redmond je pokušao blokirati ubačaj s lijeve strane Tottenhamovog napada, ali na njegovu nesreću lopta mu se od leđa odbila izravno na glavu Dellea Allija i Fraser Forster mora po nju u mrežu.

Nakon uraganskog početka situacija na terenu se smirila, Spursi su zagospodarili posjedom, ali koliko god vrtjeli loptu s jedne strane na drugu nisu uspjeli pronaći način da kvalitetno proigraju svojeg najisturenijeg suigrača, Harryja Kanea. Domaći s druge strane nisu uopće iskazali ni želju za nečim konkretnijim na protivničkoj polovici tako da se na odmor otišlo s rezultatom 1:1 koji generalno ni jednoj od momčadi ne odgovara.

Opcija čuvanja rezultata obila se o glavu Svecima u 52. minuti. Pogodak je opet stigao iz prekida igre, korner s desne strane izveo je Christian Eriksen, a Kane se neometan od domaćih braniča vinuo u zrak i glavom snažno zakucao loptu pod prečku. Fenomenalna reakcija rasnog strijelca kakav Kane neupitno jest.

Koliko je Kane pokazao dobroga prilikom egzekucije za 1:2, toliko, a možda i više lošega demonstrirao je u 57. minuti kada je promašio kazneni udarac nakon što je Redmond srušio Allija za najstrožu kaznu i usput zaradio izravni crveni karton. Poslao je Kane loptu nebu pod oblake uz prijekoran pogled na travu St. Maryja. Pola sata do kraja susreta, rezultatski deficit i igrač manje na terenu bila je okrutna stvarnost Southamptona.

Ono što se očekivalo, dogodilo se. Southampton je do kraja susreta inkasirao još dva pogotka. Prvo je na 3:1 za goste u 85. minuti susreta povisio najbolji Korejski nogometaš, Son, a samo dvije minute kasnije na semaforu je stajalo 1:4 zahvaljujući drugom pogotku Allija.

Spursi su ovom pobjedom ostali uz bok vodećoj četvorci, a najveći pritisak osjeća Arsenal koji ima samo bod viška na četvrtom mjestu. Sveci su propustili pobjedom uhvatiti sedmo mjesto, a novu priliku za to imati će posljednjeg dana ove godine kada kod kuće dočekuju West Bromwich Albion dok Spursi na Novu igraju u gostima kod Watforda.