Petar Jenjić • ponedjeljak, 02.01.2017.

Odigrane su još četiri utakmice 20. kola engleske Premer lige. Liverpool je dva puta vodio na gostovanju protiv Sunderlanda, ali su domaćini dva puta uspijevali izjednačiti iz kaznenog udarca. Do pobjede je preokretom došao West Bromwich protiv Hulla, Manchester City je s desetoricom došao do pobjede nad Burnleyjem, dok je Everton bio bolji od Southamptona...

Sunderland - Liverpool 2:2

Iako su išli na gostovanje kod jedne od lošijih ekipa ove sezone, dosta je problema Jurgenu Kloppu zadavala ozljeda Jordana Hendersona, koju je pretrpio u pobjedi nad Manchester Cityjem. Njemački strateg zato shvaća da mu ništa ne može biti izlika da ne pobjedi u današnjoj utakmici jer se Sunderland i dalje vrti oko zone ispadanja, a u prošlom je kolu izgubio od Burnleyja s visokih 4:1.

Iako su uvodne minute protekle u potpunoj dominaciji gostiju u posjedu lopte, prvu je opasniju situaciju stvorio Sunderland, kada je Defoe pucao s dvadesetak metara, ali je obranio Mignolet. Dvije minute kasnije dvije dobre prilike gostiju. Prvo je iz blizine pucao b>Sturridge, a zatim Wijnaldum s ruba kaznenog prostora, ali je Mannone sjajno obranio oba udarca.

Obje su momčadi nastavile u vrlo viskom ritmu, a ponovno je morao reagirati Mignolet, na udarac b>Rodwella. Liverpool je poveo u 20. minuti, a pogodio je glavom Sturridge, nakon što je Lovrenov volej visoko odskočio.

Domaćini su već četiri minute kasnije došli do izjednačenja, kada je nad Ndongom prekršaj unutar kaznenog prostora napravio Klavan. Anthony Taylor nije oklijevao dosuditi najstrožu kaznu, a siguran je izvođač bio Defoe. Tim je pogotkom postao tek četvrti igrač u povijesti Premiershipa da je postigao deset ili više pogodaka u deset različitih sezona. Prvi je put to napravio još u dresu West Hama, u sezoni 2001./02.

Mogao je Defoe u 27. minuti i donijeti preokret, kada ga je lijepo u prostoru uposlio Januzaj, ali je Mignolet spriječio da ga igrač Sunderlanda zaobiđe i postigne pogodak.

Domaćini su u 57. minuti tražili kazneni udarac kada je Can igrao rukom, ali je Taylor samo odmahnuo rukom.

U 72. minuti Liverpool je ponovno poveo, a nakon kornera je iz blizine pogodio Mane.

Novi je penal Sunderland dobio u 83. minuti, kada je Mane rukom zaustavio Larssonov pokušaj iz slobodnog udarca. Ponovno je siguran izvođač bio Defoe. Pokušali su Redsi doći do pobjedničkog pogotka, ali nisu uspjeli. Najbolju je priliku imao Lallana u 94. minuti, ali je njegov udarac s dvadesetak metara obranio danas sjajni Mannone.

Dejan Lovren odigrao je cijeli susret za goste, a drugo je poluvrijeme preuzeo i kapetansku traku od Milnera koji je bio zamijenjen.

Everton - Southampton 3:0

Nogometaši Evertona svakako su željeli nastaviti sjajan niz koji imaju na domaćem terenu. Naime, u posljednjih 12 utakmica izgubili su tek jednu utakmicu na Merseysideu, a taj je došao od gradskog rivala Liverpoola. Na ruku im je išla i činjenica da su neporaženi u posljednjih 11 domaćih utakmica protiv Southamptona, koji ih je nadigrao u prvom susretu ove sezone u studenom (1:0).

Nije dobro krenulo za goste jer je Cedric zbog ozljede morao napustiti igru već u šestoj minuti, a zamijenio ga je Stephens. Niti na drugoj strani nije bilo više sreće jer je šest minuta kasnije igru napustio Calvert-Lewin, a zamijenio ga je Mirallas.

Previše uzbuđenja nije bilo u prvih dvadesetak minuta utakmice. U 27. minuti je Rodriguez postigao pogodak za goste, ali je pritom igrao rukom pa je zgoditak poništen.

Prilično nezanimljiva utakmica na Goodison Parku ipak je dobila svog pobjednika. U 73. minuti je nakon odbijanca poentirao Valencia. Osam minuta kasnije Everton je preko Bainesa, koji je sigurno izveo kazneni udarac, povećao na 2:0, a konačan je rezultat postavio Lukaku u 89. minuti.

Manchester City - Burnley 2:1

Nakon poraza od Liverpoola posljednji dan 2016. godine, momčad Pepa Guardiole zaostajala je okruglih deset bodova za vodećim Chelseajem. Posljednja dva susreta ovih dviju momčad na Etihadu završila su remijem (3:3 i 2:2), a Burnley je do izjednačenja dolazio u posljednjih deset minuta.

Heaton je dva puta u jednom napadu spasio gostujuću momčad. Prvo je obranio udarac Iheanacha, a zatim i Sterlinga, koji ga je pokušao zaobići nakon odbijanca. Slabu utakmicu prekinula je katastrofalna reakcija Fernandinha u 32. minuti, kada je igrač Cityja s dvije noge naletio na Gudmundssona i dobio izravni crveni karton. Treći je ovo crveni karton za Fernandinha u posljednjih šest utakmica.

Početkom nastavka Guardiola je prekinuo eksperimentiranje i uveo je u igru Aguera, a Građani su poveli u 57. minuti. Strijelac je bio Clichy. Treći je to njegov pogodak u 311. nastupu u Premier ligi. Drugi u dresu Cityja, a jedan je zabio u dresu Arsenala. Dobro su nastavili domaćini, a pet minuta kasnije došli su i do drugog pogotka. Strijelac je lijepim udarcem bio Aguero.

Burnley je smanjio u 70. minuti. Vokesov je udarac glavom s crte očistio Aguero, ali samo do Meeja, čiji udarac završava u mreži domaćina. Rezultat se do kraja nije mijenjao.

WBA - Hull City 3:1

West Bromwich Albion odigrao je svoju jubilarnu 400. utakmicu u najvišem rangu engleskog nogometa, protiv momčadi koja je već osam utakmica bez pobjede. U posljednja su četiri dvoboja na domaćem terenu nogometaši West Bromwicha slavili tri puta, postigavši pritom deset pogodaka.

Prvu je priliku za goste imao Snodgrass u 14. minuti, kada je pucao iz slobodnog udarca s dvadesetak metara, ali je njegov udarac bez problema obranio Foster. Isti je igrač doveo Hull u vodstvo u 21. minuti, pogotkom iz voleja na dodavanje Elmohamadyja. U samoj su završnici prvog dijela obje momčadi imale po priliku za pogodak, ali nisu bile dovoljno precizne.

Već četiri minute nakon početka drugog poluvremena West Bromwich je došao do izjednačenja. Phillips je ubacio, a glavom je loptu u mrežu zakucao Brunt. Sedma je to asistencija za Phillipsa ove sezone, a više ima samo Kevin De Bruyne, koji ih ima devet.

Do preokreta je domaćin došao u 62. minuti, a ponovno je postignut glavom. Strijelac je bio McAuley, čiji je udarac na crti zaustavio Clucas, a zapravo je igrač Hulla bio malo unutar gola, kao i lopta. Gol tehnologija potvrdila je da je prešla crtu. Pobjedu domaćina potvrdio je Morrison.u 73. minuti.