Petar Jenjić • nedjelja, 15.01.2017.

Odigrane su još dvije utakmice 20. kola francuske Ligue 1. Vodeća Nica kiksala je protiv posljednjeg Metza i kod kuće odigrala bez pobjednika, što je iskoristio Monaco i visokom 4:1 pobjedom protiv Marseillea došao na prvo mjesto ljestvice...

Nice - Metz 0:0

Vodeća Nica nije mogla poželjeti boljeg protivnika u prvoj utakmici nastavka sezone jer im je u goste došao posljednji Metz koji za pobjedu ne za još od 19. studenoga. Međutim, nogomet je još jednom pokazao kako su želje jedno, a stvarnost drugo i da favorit na papiru ne mora nužno pobijediti.

Nica je dobro otvorila susret i u petoj minuti prvi put ozbiljno zaprijetila, kada je udarac Alassanea Plee s dvadesetak metara obranio gostujući vratar. Nakon dva Metzova solidna pokušaja preko Molleta i Diagne, terenom su zavladali domaćini koji unatoč terenskoj inicijativi u prvih 45 minuta nisu uspijevali zapucati u okvir gola Didillona. Vrijedi izdvojiti tek pokušaj Souqueta iz 40. minute. koji je završio na vanjskoj strani mreže.

Gosti su vrlo dobro zaprijetili u 49. minuti, Florent Mollet je ubacio iz slobodnog udarca, do lopte je došao Renaud Cohade čiji udarac iz blizine brani Walter Benitez. Nakon prilično nezanimljivih sljedećih desetak minuta u kojem se nijedna momčad nije posebno isticala, do prilike je došao domaćin u 68. minuti. Ricardo Pereira je odradio većinu posla, pretrčao polovicu terenu zatim i lijepo u prostor proigrao za Pleu čiji udarac iskosa s desetak metara udaljenosti odlazi pored gola.

Kako je vrijeme odmicalo Nica je postajala sve nervoznija, dok je Metz na sve načine pokušavao odugovlačiti i krasti vrijedne sekunde. Domaćin nije uspio niti stvoriti novu konkretniju priliku kojom bi eventualno uspio doći do pogotka i u konačnici su momčadi podijelile bodove.

Marseille - Monaco 1:4

Kiks Nice na najbolji je mogući način iskoristio Monaco koji je laganom pobjedom na Velodromeu protiv Marseillea zasjeo na prvu poziciju prvenstvene ljestvice. Momčad iz Kneževine postigla je četiri pogotka čime je nanijela svojim večerašnji protivnicima prvi poraz nakon četiri uzastopne pobjede.

Goste su u vodstvo došli u 15. minuti. Bakayoko je petom prebacio loptu za Lemara koji iskosa sjajno prebacuje vratara domaćina Pelea. Već šest minuta kasnije Monaco je povećao prednost, kada je Sidibe uposlio Falcaa koji je sam istrčao pred domaćeg vratara i matirao ga bez većih poteškoća.

Marseille je smanjio zaostatak u 28. minuti utakmice. Maxime Lopez je ubacio iz slobodnog udarca na peterac gdje se našao Rolando i glavom pospremio loptu u mrežu. Da kojim slučajem ne bi ispustili stečenu prednost pobrinuo se Bernardo Silva u 45. minuti, kada je prvo proigrao Almamy Tourea na desnom krilu, stigao na njegov ubačaj u peterac i poentirao glavom.

Isti je igrač postigao i četvrti pogodak za momčad iz Kneževine u 56. minuti nakon jednog odbijanca. Stanje na semaforu se do kraja utakmice nije promijenilo. Danijel Subašić branio je svih 90 minuta za Monaco.