Petar Jenjić • subota, 28.01.2017.

Odigrano je novih pet utakmica 22. kola francuske Ligue 1. Caen je bez Santinija u sastavu zbog žutih kartona uzeo bod na gostovanju kod Bastije, Angers je došao do tri boda prvi puta nakon 5. studenoga pobjedom protiv Metza 2:1, dok je Dijon sjajnim preokretom došao do pobjede kod Lorienta rezultatom 3:2. Do glatke je pobjede došao Bordeaux u gostima kod Nancyja, a Nantes su minute dijelile do pobjede protiv Rennesa...

Bastia - Caen 1:1

Dvoboj Bastije i Santinijevog Caena ujedno je bio dvoboj dviju momčadi koje očajnički žele pobjeći iz zone ispadanja i kojima je svaki bod od velike važnosti. U prosječnoj utakmici momčadi su zasluženo podijelile bodove čime je Bastia produžila niz bez pobjede na četiri utakmice.

Domaćini su puno bolje otvorili susret i imali dvije lijepe prilike za postizanje pogotka. Prvo je u desetoj minuti udarac Dialla s ruba kaznenog prostora završio na lijevoj stativi, dok je devet minuta kasnije isti igrač pucao iz blizine neometan, ali je sjajno reagirao Vercourte i spasio goste.

Niti vratar Caena ništa nije mogao u 26. minuti, sjajno je Saint-Maximin pretrčao pola terena, prešao nekoliko Caenovih igrača i pospremio loptu u mrežu. Iako nisu bili konkretni prema vratima Bastije, gosti su ipak u završnici prvog poluvremena došli do pogotka iz kaznenog udarca. Siguran je izvođač bio Ronny Rodelin. Stanje na semaforu se do kraja nije mijenjalo.

Ivan Santini nije bio u sastavu zbog žutih kartona.

Angers - Metz 2:1

5. studenog Angers je slavio protiv Lillea 2:1 i teško da se netko iz kluba mogao nadati da će do sljedeće pobjede doći večeras, dva i pol mjeseca kasnije protiv slabašnog Metza koji je utakmicu zaključio s dva igrača manje.

Domaćin je poveo na polovici igre u prvom poluvremenu, perfektno izvedenim slobodnim udarcem Flaviena Taita. Prednost Angersa trajala je do 33. minute kada je nespretno loptu u vlastitu mrežu skrenuo kapetan Ismael Traore. Slavlje Metza potrajalo je nešto manje od 120 sekundi.

Strijelac prvog Angersovog pogotka odigrao je isprve loptu prema Nicolasu Pepeu koji je bio brži od braniča gostiju i pogodio za novo vodstvo svoje momčadi. Dodatan problem Metzu stvorio je i izravan crveni karton Renauda Cohadea u 39. minuti.

Metz je susret zaključio s devetoricom jer je crveni karton dobio i Fallou Diagne u 67. minuti. Stanje na semaforu se do kraja utakmice nije promijenilo i Angers je mogao slaviti svoju šestu ovosezonsku pobjedu. Mateo Pavlović igrao je do 69. minute za domaćine kada ga je zamijenio Ferebory Dore.

Lorient - Dijon 2:3

Prvi dvoboj ovih dviju momčadi u desetom kolu pripao je Dijonu koji je do pobjede došao pogotkom u završnici susreta (1:0). Gotovo identična situacija odvila se i danas, nekoliko mjeseci kasnije, s razlikom da je na utakmici palo pet pogodaka. Drugi uzastopni poraz zakucao je Lorient na posljednje mjesto prvenstvene ljestvice s 18 bodova dok se Dijon polako odmiče iz zone ispadanja, trenutno je na 13. poziciji.

Gosti su poveli nakon deset minuta igre. Lees Melou odigrao je jako lijepo dodavanje prema Loisu Dionyju koji sam izlazi pred domaćeg vratara i matira ga bez prevelikih problema. 15 minuta igre u nastavku trebalo je Lorientu da dođe do preokreta.

Prvo je u 50. minuti pogodio Sylvain Marveaux na dodavanje Arnolda Mvuembe, da bi devet minuta kasnije iz jedanaesterca prednost svojoj momčadi donio Majeed Waris. Dijon ipak nije ostao dužan i ubrzo je došao do izjednačujućeg pogotka. Marvin Martin je centrirao iz slobodnog udarca u kazneni prostor gdje se najbolje snašao Jordan Loties i poravnao rezultat na semaforu.

Mogli su domaćini i do sva tri boda iz jedanaesterca, ali je Warris pucao slabo po sredini gola, Baptiste Reynet je ostao na mjestu i uspio obraniti. Promašeni kazneni udarac skupo je koštao domaćine koji su ispustili bod u samoj završnici susreta kada je za pobjedu Dijona zabio Pierre Lees Melou.

Nancy - Bordeaux 0:2

Do druge je uzastopne pobjede i devete ukupno došao Bordeaux na gostovanju kod Nancyja, momčadi koja im u večerašnjem susretu nije bila prava prijetnja uz tek jedan udarac u okvir gola. Ovom je pobjedom Bordeaux barem privremeno skočio na šest mjesto, hoće li tu ostati ovisi o St. Etienneu i Guingampu koji još nisu odigrali svoj susret 22. kola.

S(p)retnim je pogotkom Bordeaux došao u vodstvo u 68. minuti. Gaetan Laborde utrčao je s desnog krila u kazneni prostor i ubacio loptu na peterac odakle je glavom vlastitu mrežu pogodio Joffrey Cuffaut. Konačan rezultat i pobjedu gostiju potvrdio je Malcom u 89. minuti susreta.

Rennes - Nantes 1:1

Minute su dijelile preporođeni Nantes do pobjede na gostovanju kod Rennesa. Momčad pod vodstvom Portugalca Sergija Conceicaa igra sjajno u posljednje vrijeme, no jedan je udarac u okvir Rennesa bio dovoljan da se Nantes s gostovanja vrati samo s bodom, iako su mogli i trebali uzeti sva tri.

Gosti su do vodstva došli do u samoj završnici prvog poluvremena. Lijepom akcijom lopta je u nekoliko poteza došla do Julesa Illokija koji zabija iz odbijanca, nakon što mu prvi udarac brani domaći vratar.

Nantes ipak do kraja utakmice nije uspio izdržati, primivši pogodak u 87. minuti iz prvog Rennesovog udarca u okvir i to na kakav način. U ulozi asistenta bio je vratar Benoit Costil koji je dugačkom loptom pronašao Jorisa Gnagnona čiji udarac glavom završava u mreži gostiju.