Metz
Metz 1:0 Marseille
Marseille

Luka Medić • petak, 03.02.2017.

U prvoj utakmici 23. kola francuske Ligue 1 Metz je kao domaćin pobijedio Marseille i tako upisao vrijedne bodove u borbi za opstanak u ligi. Utakmicu je obilježio prvenstveni povratak Dimitrija Payeta u dres Marseillea...

Marseille je utakmicu dočekao kao šesta momčad lige, dok je domaćin u teškoj poziciji. Metz se prije susreta nalazio na pretposljednjem 19. mjestu tablice i svaki bod mu je važan u borbi za opstanak u najelitnijem društvu francuskog nogometa. Osim Payeta, za goste je i debitirao nogometaš hrvatskih korijena Gregory Sertić koji je u grad na Azurnoj obali stigao u posljednjim danima prijelaznog roka, uz veliko negodovanje navijača bivšeg mu kluba, Bordeauxa.

Uoči susreta Marseille je bio favorit i očekivalo se da će doći do nova tri boda. Odmah od početka gosti su nametnuli svoj ritam i kontrolirali su igru. Na kraju poluvremena nogometaši Marseillea imali su čak 72 posto lopte u svojim nogama, a imali su i nekoliko prilika u kojima su mogli doći do vodstva. Najizglednija prilika bila je nakon 20-ak minuta igre. Florian Thauvin je u kaznenom prostoru domaćih primio jednu loptu i pucao u okvir gola, no u tom udarcu nije bilo dovoljno snage da bi se svladalo domaćeg vratara Didillona. Upravo je Thauvin bio najnezgodniji igrač po domaću obranu u prvom dijelu susreta, ali nijedan njegov pokušaj nije završio u domaćoj mreži.

Domaćini se nisu previše naigrali u prvom poluvremenu. Inicijativa je prepuštena favoritu, a koncentrirali su se na obranu i čuvanje rezultata. Iako nisu uputili nijedan ozbiljniji udarac prema vratima Marseillea, imali su nekoliko poluprilika koje nisu imale dobar završetak. Na odmor se otišlo rezultatom 0:0.

U drugom poluvremenu ponovno je Marseille bolja momčad na terenu. 15 minuta prije kraja Marseille je imao najveću priliku za vodstvo, Payet je uputio ubačaj u kazneni prostor domaće momčadi, a netko iz obrane Metza sječe loptu i pogađa vratnicu svoga gola. Metz je imao sreće i ostao je u igri.

Domaći sastav je veći dio drugog poluvremena proveo u obrani, a probudio se u zadnjih deset minuta i stvorio nekoliko izglednih prilika kojima je pokušao iznenaditi favorizirane goste. Biševac je pucao s vrha šeasnesterca, ali njegov udarac odlazi pored gola, dok je u sljedećoj akciji vratar Marseillea Pele obranio pokušaj Mevluta Erdinca.

I konačno u 82. minuti vidjeli smo pogodak. Yann Jouffre koji je u igru ušao nekoliko trenutaka ranije, izveo je slobodni udarac s vrha šesnaesterca, a Pele nije imao šanse jer se lopta na putu odbila od živog zida, prevarila ga i završila u mreži.

Do kraja susreta Marseille je pokušao sve ne bi li došao barem do boda, ali nije imao uspjeha u tome. Tako je Metz upisao vrlo važnu pobjedu u borbi za opstanak i to protiv momčadi koju nije uspio pobijediti posljednjih 11 godina. S nova tri boda Metz je skočio na 15. mjesto. Marseille je ostao na šestom mjestu i čeka ga teška borba za Europu u narednim kolima. Sljedeći tjedan Marseille dočekuje Guingamp, dok će Metz na svom stadionu dočekati Dijon.