Marjan Kreševac • subota, 18.02.2017.

U subotnjem programu petog kola FA kupa najveće iznenađenje priredio je Lincoln City koji je s 1:0 slavio protiv Burnleyja, Oxford United nadoknadio zaostatak od dva gola protiv Middlesbrougha, ali ipak otišao kući pognute glave, Leicester s igračem više izgubio od Millwalla, a City će morati na reprizu protiv Huddersfielda...

Protekle su nevjerojatne 103 godine od kada se zadnji puta jedan neprofesionalni klub uspio plasirati u četvrtfinale FA kupa, danas je to uspjelo Lincoln Cityju pobjedom 1:0 u ogledu s Burnleyjem i to pogotkom u 89. minuti susreta. Junak koji je pogodio za sljedeću rundu natjecanja i koji će ući u povijesne almanahe kluba zove se Sean Raggett.

Bio je to čudan nogomet na Turf Mooru u kojem je Burnley imao loptu u nogama, ali nije uspijevao napraviti ništa. Izrazito pokretljiva obrana Lincoln Cityja odlično je pokrivala prostor i sve što su domaći mogli je do iznemoglosti prebacivati igru s jedne na drugu stranu. Što je više vrijeme odmicalo to je više rasla i frustracija domaćih nogometaša koja je kulminirala u 89. minuti. Gosti su zaradili udarac iz kuta. Nakon ubačaja Luke Waterfall prenio je loptu glavom na drugu stranu za Ragetta koji puca s vrha peterca i zabija za povijesni uspjeh kluba.

U prvi tren nije bilo jasno je li lopta prešla gol liniju, ali nakon što je izostala reakcija sudačke trojke krenula je erupcija na terenu. "Nevjerojatan osjećaj. Dokazali smo da je ova grupa igrača zaista nešto posebno", izjavio je nakon susreta strijelac Ragett, a njegov trener Danny Cowley se nadovezao: "Plasman među posljednjih osam u FA kupu zvuči dobro, zar ne"?

Iako je prva prilika na susretu pripala igračima Oxford Uniteda kada je već u drugoj minuti Antonio Martínez prisilio Brada Guzana na intervenciju sve ostalo bilo je na strani Middlesbrougha, barem u prvom dijelu. Prvi razlog za veselja navijači na Riversideu imali su u 26. minuti kada je Grant Leadbitter udarcem s bijele točke doveo domaće u vodstvo 1:0.

Slavlje još nije ni završilo do kraja kada je Rudy Gestede lijepim udarcem nogom u 34. minuti udvostručio prednost. Imali su gosti priliku na samom kraju poluvremena smanjiti prednost, ali Guzan nije imao razumijevanja za njihove želje i zaustavio je pokušaj Chrisa Maguirea.

U nastavku susreta na teren je izašao neki drugi Oxford United, s dva pogotka unutar dvije minute anulirali su domaću prednost. Prvo je u 64. minuti Maguire smanjio, a u 65. Antonio Martínez i poravnao davši do znanja igračima Middlesbrougha da utakmica ne završava nakon 45. minuta. Da ne bi sve završilo ispadanjem još jednog prvoligaša pobrinuo se Cristhian Stuani koji je svojim pogotkom u 86. minuti osigurao prolazak u četvrtfinale.

Leicester City je strogo gledajući posjed lopte bio bolji takmac na terenu, ali slabe im koristi od toga kada nisu iz toga znali izvući ništa dobro. Millwall je u prvih 45 minuta igre iako samo uz 35% posjeda uspio uputiti devet udarca prema vratima Zielera od čega čak pet u okvir gola.

Stvari su postale opasne za domaće igrače u 52. minuti kada je Jake Cooper prilično nesmotreno zaradio drugi žuti karton, a samim time i isključenje. No ni igrač više Lisicama nije pomogao da nađu put koji bi ih odveo u sljedeći krug natjecanja. I kada je sve već mirisalo na reprizu na King Poweru ukazao se u 90. minuti susreta Shaun Cummings i lijepim udarcem smjestio loptu u donji lijevi kut.

U susretu između Huddersfield Towna i Manchester Cityja vidjeli smo izjednačenu utakmicu u kojoj su gosti prema očekivanju dominirali, ali na kraju obje momčadi imale su prilike doći do pogotka koji bi ih odveo u četvrtfinale. Oni koji su najzaslužniji da se to nije dogodilo su vratari koji su bili koncentrirani tijekom svih devedeset minuta susreta. Claudio Bravo dva puta je sjajno reagirao nakon pokušaja Rajiva van La Parre i Jacka Paynea, a njegov kolega Joel Coleman uzvratio mu je istom mjerom zaustavivši ozbiljne pokušaje Nolita i Aguera.

FA kup, peto kolo Burnley - Lincoln City 0:1
Middlesbrough - Oxford United 3:2 Millwall - Leicester City 1:0 Huddersfield Town - Manchester City 0:0