Petar Jenjić • subota, 25.02.2017.

Odigrano je pet utakmica 26. kola engleske Premier lige iz kojih vrijedi izdvojiti novu pobjedu Chelseaja kojom Conteova momčad nastavlja pohod na naslov prvaka. Crystal Palace slavila je protiv Middlesbrougha i došla bod iznad zone ispadanja, dok se situacija oko ostanka dodatno zakomplicirala Hull Cityju koji je remizirao s Burnleyjem...

Chelsea - Swansea 3:1

300. nastup Cesca Fabregasa u Premiershipu, u dvoboju dviju momčadi s gotovo potpuno suprotnih strana prvenstvene ljestvice pripao je trenutno vodećoj momčadi prvenstva. Swansea je dugo odolijevao napadima domaćina, ali je Conteova momčad u posljednjih 20 minuta riješila pitanje pobjednika i nastavila pohod na naslov prvaka.

Velšani su očekivano stajali povučenije, posljednja je linija bila gotovo u krilu vratara. U 14. minuti je Hazard odigrao povratnu loptu za Fabregasa na rubu kaznenog prostora, ali je njegov udarac od braniča Swanseaja otišla pored gola. Odličnih 20 minuta domaćina okrunio je upravo Fabregas nakon što je dobio loptu iza leđa i iz teške situacije pogodio mrežu.

Ponovno je u akciji bio španjolski nogometaš, kojem je ovo bila tek šesta utakmica u početnoj postavi ove sezone, opalio je iz voleja s desetak metara, ali je Fabianski odlično obranio. Ipak, u samoj završnici prvog poluvremena šok za trenutno vodeću momčad lige kada Llorente glavom zabija za izjednačenje. Španjolac je zabio na asistenciju Gylfia Sigurdssona kojem je ovo deveta asistencija ove sezone čime se izjednačio s Kevinom De Bruyneom.

Nakon 90 sekundi igre u nastavku Chelsea je prvi put zaprijetio, sjajno je pucao Hazard, ali Fabianski još bolje obranio. Vrlo blizu pogotka bio je Fabregas nekoliko minuta kasnije, ali je pogodio gredu. Pritisak se isplatio u 72. minuti, Pedro je pucao s dvadesetak metara kroz ruke Fabianskog, koji je mogao i bolje reagirati, i pogodio za novo vodstvo Bluesa.

Ako je i bilo pitanje oko pobjednika, to je razriješio Diego Costa šest minuta prije kraja susreta.

Crystal Palace - Middlesbrough 1:0

Nogometaši Crystal Palacea minimalno su na domaćem terenu bili bolji od Middlesbrougha i produžili niz ove momčadi na devet utakmica bez pobjede u najvišem rangu engleskog nogometa. Pogodak vrijedan tri boda postigao je van Aanholt i doveo ih bod iznad zone ispadanja.

Stajali su domaćini bolje na početku susreta, prvu su priliku stvorili u 14. minuti, van Aanholt je ubacio s desnog krila na Bentekea čiji udarac glavom brani Valdes. Isti je igrač bio srušen u kaznenom prostoru u 16. minuti, ali nedovoljno za penal. Nastavio je domaćin pritiskati, do nove je prilike došao u 23. minuti, Benteke je došao do lopte na rubu kaznenog prostora, zaobišao braniča i opalio prema golu gostiju, ali je Valdes ponovno obranio.

Pritisak domaćina se isplatio u 34. minuti, van Aanholt je došao do lopte na 16 metara, vrlo dobro naciljao i pogodio daljnji kut gostujućeg gola.

Nakon nešto boljeg ulaska u drugo poluvrijeme gostujućeg sastava, Zaha je došao do prve prilike za Palace kada je pucao malo iznad grede. Iako je veći dio susreta bio samo gledatelj, Hennessey je morao reagirati u 58. minuti kada je obranio poluvolej Stuanija. Tražili su gosti penal u 69. minuti zbog igranja rukom Tomkinsa, ali se sudac nije oglasio.

Everton - Sunderland 2:0

David Moyes vratio se na Goodison Park, ovoga puta na suprotnoj strani kao trener trenutno posljednje momčadi lige. Everton je slavio s 2:0 i produžio niz neporaženosti na šest utakmica.

Gosti su počeli susret oslanjajući se ponajviše na obranu, već je u petoj minuti Everton imao četiri kornera. Pickford je u 7. minuti bio vrlo blizu velike pogreške kada je ispustio loptu nakon Lookmanova udarca, ali se uspio izvući u posljednji trenutak.

Domaćin je načeo mrežu gostiju pet minuta prije kraja prvog dijela. Coleman je odigrao prizemnu loptu s desnog krila prema natrčalom Gueyeu koji silovitim udarcem pronalazi put do prvog pogotka u Premier ligi. U samoj završnici prvih 45 minuta Davies je sjajno pucao s ruba kaznenog prostora, ali je pogodio vratnicu.

Otpor Sunderlanda slomljen je u 79. minuti. Nakon što je Defoe kod Sunderlanda bio blizu pogotka, kada je pogodio gredu, na drugoj je strani pogodio Romelu Lukaku i riješio pitanje pobjednika.

Hull - Burnley 1:1

U jednoj prilično nezanimljivoj utakmici Hull i Burnely su podijelili po bod čime je dodatno zakomplicirana situacija vezana uz ostanak današnjih domaćina u Premiershipu.

Komorna atmosfera bila je samo preslika igre ove dvije momčadi. Tek smo u samoj završnici prvog dijela mogli svjedočiti nešto konkretnijim pokušajima, prvo je udarac glavom Meeja u 38. minuti obranio Jakupović, da bi na drugoj strani, nekoliko minuta kasnije, Grosicki iz slobodnog udarca pucao malo iznad gola.

Domaćin je bio blizu pogotka u 60. minuti, kada je Mbokani nesebično proigrao Grosicskog čiji udarac odlazi pokraj gola. Deset minuta kasnije Keane je igrao rukom u kaznenom prostoru i domaćin je dobio penal. Siguran je bio Huddlestone iako je Heaton pogodio stranu. Upravo je tragičar Keane već nekoliko minuta kasnije poravnao stanje na semaforu.

Do kraja je susreta Burnley ostao s desetoricom, crveni je karton dobio Ashley Barnes.

WBA - Bournemouth 2:1

WBA nastavlja igrati u vrlo dobroj formi, bili su neporaženi u posljednje četiri utakmice i taj su niz produžili i danas preokretom protiv Bournemoutha kojem je ovo četvrti uzastopni poraz.

Već u trećoj minuti gosti dobivaju kazneni udarac kada je Frasera u šesnaestercu srušio Nyom, siguran je izvođač bio King koji je poslao Fostera u krivu stranu. Tek je sedam minuta trebalo domaćinima da dođu do izjednačenja, Dawson je opalio s dvadesetak metara, lopta se odbila od Danielsa, prevarila Boruca i ušla u mrežu.

West Bromwich je zaključio preokret u 21. minuti susreta, nakon katastrofalne pogreške Boruca iz blizine je pogodio McAuley. Previše igre u nastavku utakmice nismo vidjeli od ovih dviju momčadi i rezultat se nije mijenjao.