Luka Medić • nedjelja, 26.02.2017.

U utakmicama 24. kola Primere Athletic Bilbao je na svom terenu svladao Granadu s 3:1, dok su u Gijónu Sporting i Celta Vigo odigrali neriješeno 1:1...

Athletic Bilbao je u sklopu 24. kola Primere na svom stadionu ugostio momčad iz donjeg dijela tablice Granadu. Domaći sastav slavio je s 3:1, te je ostao u borbi za Europu naredne sezone, dok je Granada s novim porazom ostala u zoni ispadanja.

Od samog početka susreta domaći sastav bio je bolja momčad na terenu, a domaćini su poveli iz prve prave prilike na utakmici nakon 11 minuta igre. Benat je oduzeo loptu na vrhu kaznenog prostora obrambenom igraču gostiju, izašao je pred vratara gostiju Ochoi te je dodao prema Susaeti koji posprema loptu u praznu mrežu.

Gosti su izjednačili nakon samo tri minute, Litri je prošao po lijevoj strani, ubacio u kazneni prostor domaćih, tamo se najbolje snalazi Gonzalez koji je mirno primio loptu i pogodio pored nemoćnog Iraizoza.

Do kraja poluvremena domaćini su ponovno došli do vodstva, a pogodak je pao nakon indirektnog udarca. Strijelac prvog pogotka za domaće Susaeta izveo je indirektni udarac kratkim pasom prema Martinezu, koji puca s vrha šesnaesterca, lopta se odbila od nekoga iz obrane promijenila smjer i prevarila vratara Ochou i završila u mreži.

Konačnih 3:1 postavio je San Jose nakon velike greške vratara Granade Ochoe. Ochoa je krenuo na jednu visoku loptu i uhvatio je, ali mu je ona ispala. Sve to pratio je San Jose koji je samo pospremio loptu u praznu mrežu i potvrdio pobjedu svoje momčadi.

Baskijska momčad ostala je osmoplasirana momčad na tablici s 38 bodova, jednako kao sedmoplasirani Eibar te bod manje od šestoplasiranog Villarreala. Granada je pak pala na pretposljednje 19. mjesto, imaju tri boda manje od Deportiva, koji drži posljednje sigurno mjesto na tablici.

U Gijónu je pak Sporting dočekao Celtu iz Viga. Utakmica je završila neriješenim rezultatom, oba pogotka su postignuta u drugom dijelu susreta, a domaća momčad susret je završila s igračem manje.

Iako u prvom poluvremenu nismo vidjeli pogodak, obje momčadi su stvarale prilike kojima su mogli doći do vodstva, ali nekako više su pokazali domaći nogometaši. Kod domaćina najaktivniji je bio Lacina Traore čije je pokušaje fenomenalno obranio vratar gostiju Branco. Prvo je zaustavio Bjelokošćanina nakon sjajnog soloprodora, dok je drugi put obranio njegov pokušaj koji je išao u desnu stranu gola.

Iako je upravo Branco bio prvo ime gostujućeg sastava u prvom dijelu susreta, ponajviše zbog svojih obrana kojima je svoju momčad držao u utakmici, do kraja poluvremena Celta se probudila i stvorila nekoliko opasnosti po domaća vrata. Najbolja prilika za momčad iz Viga bila je nakon pola sata igre, kada je Talijan u dresu Celte, Giuseppe Rossi pucao prema vratima, ali vratar domaćih Cuellar bez problema je obranio taj pokušaj.

Na samom početku drugog dijela domaćini su konačno uspjeli probiti večeras raspoloženog Branca. I to udarcem iz bijele točke. Carmona je lijepo prošao po strani ušao je u kazneni prostor nakon što je izvozao Planasa, koji ga uspijeva sustići i srušiti unutar kaznenog prostora. Sudac Bengoetxea je odmah pokazao na bijelu točku. Gomez je pucao po sredini pogotka i doveo svoju momčad u vodstvo.

Ključni trenutak susreta dogodio se u 74. minuti domaćini su ostali s igračem manje, nakon što je izravni crveni karton dobio Mere. Kao posljednji igrač obrane srušio je protivničkog igrača koji se sjurio sam na vratara Cuellara. Upravo iz tog prekida Celta je izjednačila. Slobodni udarac izveo je Aspas. Pucao je izravno na vrata domaćih, po zemlji, živi zid je skočio i oslobodio lopti prostor na putu ka golu.

Do kraja susreta Celta nije uspjela kapitalizirati brojčanu prednost na terenu, Sporting se dobro obranio u završnici pa je tako svaka momčad uzela po bod. Hrvatski nogometaš Duje Čop, koji nastupa za Sporting, u igru je ušao u 86. minuti. Nakon 26 susreta Celta se nalazi na desetom mjestu s 34 osvojena boda, dok je Gijón s ovim bodom zamijenio mjesto s Granadom te se sada nalaze na 18. mjestu tablice i čeka ih teška borba za opstanak u elitnom razredu španjolskog nogometa.