Premier liga, 26. kolo, 27.02.2017, 21:00 h
Leicester City
Leicester City 3:1 Liverpool
Liverpool

Luka Medić • ponedjeljak, 27.02.2017.

Nakon 58 dana 2017. godine, aktualni prvaci Engleske, nogometaši Leicestera, upisali su pobjedu u Premiershipu. Nakon što je uprava kluba u četvrtak smijenila trenera koji im je donio naslov prvaka, Claudija Ranierija, Lisice su na svom stadionu pobijedile Liverpool s 3:1, i tako upisale prvu ligašku pobjedu u ovoj godini...

Posljednjih dana glavna tema svih većih svjetskih, a poglavito engleskih, medija bila je smjena Claudija Ranierija. Iako je prije malo manje od godine dana napravio jednu od najvećih senzacija u povijesti engleskog nogometa, a najveću od 1992., od kada se igra Premiership, presudili su mu loši ovosezonski rezultati zbog kojih je aktualni prvak u borbi za opstanak. Izgleda kako se promjena ipak pokazala dobrom jer je Leicester končano slavio u Premiershipu, prvi put nakon slavlja nad Bilićevim West Hamom, zadnjeg dana prošle godine.

Nakon te pobjede nogometaši Leicestera upisali su šest utakmica bez pobjede u Premiershipu, od čega pet uzastopnih poraza, ispali su od niželigaša Millwalla u FA kupu te su izgubili susret u osmini finala Lige prvaka od Seville, ali poraz od 2:1 u gostima nije toliko strašan, jer im je ostalo još 90 minuta i to pred svojim navijačima, za preokret i prolaz. Upravo taj poraz koštao je posla talijanskog stratega.

Već na samom početku utakmice Leicester je stvorio dobru priliku, Japanac Okazaki tukao je glavom s desetak metara, ali njegov pokušaj je obranio Mignolet. Iako su gosti u prvom dijelu imali više loptu u svojim nogama teže su dolazili do prilika od domaćina, koji je bio puno opasniji, a i uputio je više udaraca na gol gostujućeg sastava.

Nakon nešto manje od pola sata igre Leicester je došao u vodstvo. Albrighton je dugom loptom uposlio Vardyja, koji bježi Lucasu Leivi, izlazi sam na Mignoleta i zabija pored Belgijca. Desetak minuta kasnije Leicester je povećao svoju prednost predivnim pogotkom. Obrana Liverpoola očistila je jednu opasnu situaciju pred svojim vratima nakon auta, izbacili su loptu na 20-ak metara od gola, a tamo ju je dočekao Drinkwater koji bez razmišljanja puca na gol i postiže zgoditak pored nemoćnog Mignoleta. Belgijski reprezentativac mogao je samo očima ispratiti loptu.

Do kraja poluvremena Liverpool je imao jednu lijepu priliku za smanjenje vodstva, duboko u sudačkoj nadoknadi, ali udarac Cana obranio je Kasper Schmeichel. Bila je to jedina opasna situacija u prvih 45 minuta pred vratima domaćih, a Danac je to otklonio bez problema.

Početak drugog poluvremena pripao je gostima koji su pokušali barem smanjiti rezultat. Ponajbolji dvojac momčadi s Anfielda, Coutinho i Mane nije bio previše raspoložen večeras, prvome je udarac obranio Schmeichel, dok je pokušaj potonjeg završio blokom domaće obrane.

Pola sata prije kraja susreta Leicester je postigao i treći pogodak. Nakon duge akcije po lijevoj strani do prostora je došao Fuchs i ubacio je loptu u peterac gostiju, tamo najviše skače Vardy, Mignolet je ponovno nemoćan, Leicester je došao do velikih 3:0, a Vardy je konačno počeo zabijati. Ovo mu je bio treći pogodak u posljednje dvije utakmice.

U 65. minuti domaći navijači sjetili su se čovjeka koji ih je upisao u povijest engleskog nogometa, Claudija Ranierija. U čast 65-godišnjaka cijeli stadion upalio je svjetla na svojim mobitelima i na taj su način pokazali upravi što misle o otkazu omiljenog trenera.

Osam minuta nakon trećeg pogotka domaćih Philippe Coutinho je ipak uspio vratiti nadu gostima i smanjiti rezultat na 3:1. Gosti su konačno uspjeli složiti akciju, Can je lijepo nanizao nekoliko igrača i uposlio Coutinha, koji s vrha kaznenog prostora postiže pogodak uz lijevu vratnicu. Ipak pokazat će se da je postigao samo počasni pogodak jer do kraja susreta Liverpool nije uspio ponovno poentirati, iako je na kraju stisnuo domaćina i imao nekoliko poluprilika, ali Schmeichel je zaustavio ono što je išlo prema okviru njegovih vrata.

Leicester je ovom pobjedom pobjegao s dna tablice, sada su na 15. mjestu s 24 osvojena boda, ali u samom dnu tablice je gužva, imaju svega pet bodova više od posljednjeplasiranog Sunderlanda. Liverpool je propustio priliku preskočiti Arsenala na četvrtom mjestu, ostao je peti s bodom manje i utakmicom više od kluba iz Londona, a upravo im je Arsenal sljedeći suparnik narednog vikenda u velikom derbiju engleskog nogometa koji će se odigrati na Anfieldu.

Dejan Lovren nije bio u sastavu Liverpoola zbog ozljede koljena.