Luka Medić • nedjelja, 19.03.2017.

U posljednja dva susreta 25. kola njemačke Bundeslige obje pobjede upisali su gostujući sastavi. Aktualni prvak Bayern je s minimalnih 1:0 slavio kod Borussije iz Mönchengladbacha, dok je Schalke s istim rezultatom slavio kod Mainza...

Bayern München nastavlja svoj put ka obrani prvaka naslova Bundeslige. Aktualni pravci upisali su 19. pobjedu sezone na gostovanju kod Borussije Mönchengladbach te su tako iskoristili kiks najbližih pratitelja Leipziga i povećali svoju prednost na 13 bodova devet kola prije kraja prvenstva.

Od samog početka susreta momčad iz Bavarske opravdala je ulogu favorita. Tijekom cijelog susreta bili su nadmoćniji protivnik i nisu ostavljali previše prostora domaćem sastavu. Već u prvoj minuti vratar domaćih Sommer odradio je prvu intervenciju kada je obranio pokušaj Arjena Robbena. Nakon nekoliko udaraca, koji su uglavnom završavali izvan okvira Borussijinih vrata.

Bayern je ponovno imao priliku za pogodak nakon 25 minuta igre, ali ponovno je Sommer odlično reagirao. Ovog puta skinuo je udarac Lewandowskog koji je išao točno pod gredu. Do kraja poluvremena Sommer je imao još nekoliko intervencija s kojima je svoju momčad držao na životu. Skidao je pokušaje Robbena, Alonsa i ponovno Lewandowskog.

Domaći sastav u prvom dijelu nije imao previše šansi, Borussia se više koncentrirala na obranu, ali vrijedi izdvojiti pokušaj Raffaela koji je uputio udarac iz daljine, ali je završio van okvir Neuerovih vrata.

U drugi dio susreta bolje su ušli domaćini, koji su imali i nekoliko prilika. Prvo je u 53. minuti Hofmann pucao direktno na vrata iz slobodnog udarca, ali lopta je završila pored gola. Nekoliko minuta kasnije ponovo su domaćini bili opasni nakon prekida, ovog puta loptu je primio Raffael na vrhu kaznenog prostora, no njegov pokušaj je završio ponovno pored vrata. Bila je to najveća prilika na utakmici za domaću momčad.

Ipak,u 63. minuti Bayern kažnjava domaćine za propuštene prilike. Alcantara je prošao kroz sredinu i lijepo prebacio za Mullera u kazneni prostor domaćih, a neometani Muller je primio loptu i s vrha peterca natjerao odličnog vratara domaćih Sommera na kapitulaciju prvi puta večeras. Iako je vratar Borussije odradio odličnu utakmicu, i io prvo ime svoje momčadi, kod ove situacije nije imao nikakve šanse.

Do kraja susreta Borussia je pokušala doći do boda, a imala je nekoliko dobrih prilika. Jedini udarac u okvir gostujućih vrata uputio je Hazard u 75. minuti nakon soloprodora, ali udarac nije bio toliko dobar kao akcija, Neuer je to bez problema obranio. Do kraja pokušali su i Christensen, čiji je pokušaj nakon kornera završio pored vrata, kao i udarac Strobla na ulasku u sudačku nadoknadu, koji je nakon kornera pokušao glavom, ali lopta je otišla preko gola.

Bayern je tako upisao 19. pobjedu u Bundesligi i nakon novog neuspjeha Leipziga povećao svoju prednost nad klubom iz istočne Njemačke na 13 bodova, dok je Borussia s ovim porazom pala s devetog na deseto mjesto, u 25 susreta skupila je 32 boda.

U ranijem terminu svoj susret odigrali su Mainz i Schalke. Bio je to dvoboj susjeda na tablici. Schalke se uoči sraza s Mainzom nalazio na 11. mjestu, dok je Mainz bio jedno mjesto ispod s bodom manje. Iako je domaći sastav stvorio više prilika, do pobjede su stigli gosti pogotkom Kolašinca u 50. minuti susreta.

Momčadi su u susret ušle izjednačeno, a prvu priliku stvorili su gosti, prvo je u 13. minuti pokušao Kehrer koji je nakon slobodnog udarca pucao glavom, ali lopta je završila preko gola. Nekoliko minuta kasnije u prilici je bio i Burgstaller, no njegov udarac s vrha kaznenog udarca obranio je domaći vratar Lossl. Domaćini su prvu priliku stvorili nakon 20-ak minuta igre, Latza je pucao s vrha šesnaesterca, ali odlično je reagirao i gostujući vratar Fahrmann. Isti igrač pokušao je pred kraj prvog dijela, nakon udarca iz kuta dočekao je loptu na vrhu kaznenog prostora, ali Fahrmann je ponovno obranio taj pokušaj. Na odmor momčadi su otišle bez pogodaka, 0:0.

Odmah na startu drugog dijela gosti su uspjeli povesti. Kolašinac je oduzeo jednu loptu na sredini terena, odigrao dupli pas s Brugstallerom te izlazi sam pred vratara domaćih Lossla i šalje loptu pored njega u mrežu za vodstvo gostiju od 1:0.

Domaćini su imali svojih prilika za izjednačenje, a najraspoloženiji bio je Bojan Krkić. Bivši španjolski reprezentativac prvo je u 60. minuti najviše skočio nakon slobodnog udarca i uputio udarac glavom, ali Frahmann mu je to obranio. Nekoliko minuta kasnije ponovno je Bojan imao priliku, ovog puta pucao je s 20-ak metara, ali udarac je bio neprecizan i završio pored vrata.

Tako je Schalke upisao novu pobjedu za vrijedna tri boda, s kojima je skočio za dva mjesta, ostavivši iza sebe Bayer Leverkusen i Borussiju Mönchengladbach te se sada nalazi na devetom mjestu s 33 boda. Mainz je ostao 12. s osvojenih 29 bodova u 25 susreta.