Luka Medić • nedjelja, 02.04.2017.

U posljednja dva susreta 26. kola Bundeslige Ingolstadt je bio bolji od Mainza s 2:1, dok su Bayer i Wolfsburg u utakmici prepunoj preokreta odigrali neodlučeno 3:3...

U prvom dvoboju dana Ingolstadt je pred svojim navijačima bio pobijedio Mainz s 2:1 i tako ostavio djelić nade za opstanak u Bundesligi. Pretposljednja momčad na tablici tako je prekinula niz od četiri utakmice bez pobjede, a ovo je Ingolstadtu bila i druga pobjeda pred svojim navijačima ove godine, nakon što je ranije bio bolji od HSV-a s 3:1. Mainz je pak propustio priliku za bijegom iz donjeg dijela tablice te je i treću utakmicu za redom upisao poraz.

Domaćini su poveli iz prve prilike u desetoj minuti susreta i to pogotkom iz prekida. Udarac iz kuta izveo je Suttner, nitko od gostiju nije pazio na Bregeriea koji je udarcem glavom sa šest-sedam metara pogodio mrežu Mainza za vodstvo Ingolstadta 1:0.

U 36. minuti Ingolstadt je imao priliku za povećanje prednosti, Suttner je uputio dobar udarac s vrha kaznenog prostora, ali njegov pokušaj obranio je vratar gostiju Lossl. U nastavku akcije prvi je do lopte došao napadač domaćih Lezcano, lijepo se izborio za prostor, ali pucao je loše, lopta je završila pored gola.

Gosti nisu bili previše aktivni u prvom dijelu, ali su zato u drugi ušli puno bolje. Već u prvoj minuti nastavka susreta Mainz je mogao izjednačiti. Nakon jedne akcije gostiju domaća obrana nije najbolje očistila situaciju ispred svojih vrata i u prilici se ni kriv ni dužan našao Oztunali, no ni on sam nije očekivao da će dobiti priliku, iako se nalazio sam ispred domaćeg vratara Hansena, njegov udarac bio je slab i Hansen je to obranio.

U 70. minuti gosti su uspjeli izjednačiti. Točnije Ingolstadt je sam sebi zabio gol. Oztunali je izveo slobodni udarac, u skoku je nespretno reagirao Matip, koji je poslao loptu u vlastitu mrežu. Ipak samo tri minute kasnije domaćini su vratili prednost fantastičnim pogotkom Hadergjonaja. Ingolstadt je brzo izveo slobodni udarac, Gross je dodao na desni bok prema Hadergjonaju koji odlazi naprijed i iz dosta teškog kuta se odlučuje za udarac na vrata. Lossl nije očekivao taj potez ostao je na prvoj stativi i samo je pogledom ispratio loptu koja je završila u samim rašljama.

Do kraja susreta više nije bilo ozbiljnijih prilika i Ingolstadt je upisao vrijednu pobjedu u borbi za opstanak. Osam kola prije kraja klub iz Bavarske sada ima 22 osvojena boda, sedam bodova manje od Augsburga i Mainza koji s 29 bodova mora u završnici prvenstva mora obraniti prvoligaški status.

Drugu utakmicu dana, onu između Bayera i Wolfsburga obilježili su završnica susreta u kojoj je palo čak četiri pogodaka, preokreti i Mario Gomez, kojemu je za hat-trick trebalo svega sedam minuta. Nakon sat vremena igre momčad iz Leverkusena imala je prednost od 2:0, od 80. do 87. minute u prvi plan iskače napadač gostiju Gomez, koji postiže tri pogotka i potpuno preokreće utakmicu, da bi domaći ipak na samom kraju susreta uspjeli doći do boda. Hrvatski reprezentativac u dresu Bayera Tin Jedvaj cijeli je susret odgledao s klupe.

Iako je Wolfsburg bio bolji tijekom većeg dijela prvog dijela poveli su domaćini pred kraj prvog poluvremena. Aranguiz je prošao po lijevoj strani i ubacio loptu u kazneni prostor prema potpuno samom Bellarabiju koji fenomenalnim udarcem iz prve probija vratara gostiju Casteelsa i dovodi domaće u vodstvo.

I u drugi dio susreta bolje ulaze gosti, no ponovno Bayer dolazi do pogotka, ovog puta iz prekida. Nakon slobodnog udarca domaćih, Havertz je petom prebacio na drugu stranu gdje se nalazio sam Volland koji je svladao Casteelsa za novo povećanje prednosti.

I onda je uslijedilo sedam minuta „bijesa“ Marija Gomeza. Bivši napadač Bayerna je u tom razdoblju izgledao kao u najboljim danima karijere. Prvo je u 80. minuti smanjio rezultata nakon asistencija Blaszczykowskog. Poljak je ubacio loptu s desne strane u kazneni prostor domaćih gdje najviše skače Gomez i smanjuje zaostatak na 2:1.

Samo tri minute kasnije Wolfsburg je izjednačio. Ponovno Gomez, ponovno glavom. Ovog puta se najbolje snašao u gužvi nakon asistencije Arnolda iz kornera. Wolfsburg je u tri minute uspio kapitalizirati bolju igru tijekom cijelog susreta. No, tu nije kraj. Nakon što su uspjeli nadoknaditi dva pogotka zaostatka, Wolfsburg je u 87. minuti došao do vodstva. I to iz kaznenog udarca, a strijelac je ponovno Gomez. Blaszczykowski je prošao po desnoj strani pored Henrichsa i ušao je u kazneni prostor, a Henrichsu nije ostalo ništa drugo nego da ga ruši i sudac Aytekin je pokazao na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Mario Gomez.

Inače Gomez je već jednom ranije pokazao da je sposoban za ovakve stvari, 2013. godine dok je igrao za Bayern postigao je hat-trick za šest minuta. U finalu Kupa Njemačke učinio je to protiv sadašnjeg kluba, Wolfsburga.

Do kraja susreta Bayer je uspio doći do boda. Strijelac prvog pogotka Bellarabi je lijepom loptom pronašao Havertza koji je udarcem iz prve matira Casteelsa za konačnih 3:3. Ovim rezultatom ne mogu biti zadovoljni ni jedni ni drugi. Bayer je s novim bodom sada na 32 boda i Europa je za klub iz Leverkusena sve dalje. Wolfsburg se pak davno oprostio od Europe i u borbi je za opstanak, a s bodom sada ima 30 bodova, samo bod više od Augsburga koji drži mjesto koje vodi u doigravanje za opstanak s trećeplasiranom momčadi iz Druge lige.