Luka Medić • nedjelja, 09.04.2017.

U posljednja dva susreta 28. kola Bundeslige pobjede su upisali domaći sastavi. Hertha je u Berlinu bila bolja od Augsburga s 2:0, dok je u dvoboju dvije posljednje momčadi lige Ingolstadt slavio protiv Darmstadta s 3:2…

U Berlinu, na svom Olimpijskom stadionu Hertha je dočekala momčad koja je posljednju pobjedu u Bundesligi upisala krajem veljače, Augsburg. Od tada je momčad iz Bavarske upisala pet utakmica bez pobjede te je došla do velikih problema, naročito nakon poraza u posljednjem kolu pred svojim navijačima od izravnog konkurenta u borbi za opstanak, Ingolstadta. Doduše, ni Hertha se ne može pohvaliti dobrom formom, u posljednje tri utakmice momčad iz glavnog grada upisala je tri poraza te je praktički ispala iz borbe za Ligu prvaka, no Hertha nije mogla poželjeti boljeg protivnika za izlazak iz krize. Tako je i bilo, Hertha je čitav susret bila bolja i na kraju je zasluženo slavila s 2:0.

Prvi pogodak na Olimpijskom stadionu pao je nakon 12 minuta igre, a za vodstvo Herthe pogodio je Brooks. Nakon jednog kornera u kaznenom prostoru Augsburga nastala je gužva. Bilo je tu povlačenja, padanja, čak su nogometaši Herthe u jednom trenutku tražili i kazneni udarac zbog igranja rukom, no do jedne odbijene lopte došao je Stocker te je pokušao uputiti udarac prema vratima, ali je loptu zahvatio loše te je ona došla do Brooksa koji je glavom pospremio u mrežu gostiju za vodstvo domaćina 1:0.

Ono što Stockeru nije pošlo za rukom tada, je 20-ak minuta kasnije. Ibišević je primio jednu loptu na sredini terena, sjajnim potezom oslobodio se dvojice gostujućih igrača te je preciznim pasom uposlio Kaloua. Bjelokošćanin je izbjegao zaleđe i izašao sam pred vratara gostiju Hitza, Stocker je sve to popratio, a Kalou ga je uposlio pa je tako veznjak Herthe poentirao u praznu mrežu za, kako će se kasnije pokazati, konačnih 2:0.

Osim tih pogodaka Hertha je imala nekoliko prilika za još pokoji pogodak, najaktivniji je bio Ibišević, ali bosanskohercegovačkog reprezentativca danas nije išlo, jedan mu je pokušaj skinuo Hitz, dok je u drugom dijelu susreta bio u prilici nakon lijepog solo prodora, ali ovog puta nije pogodio okvir gola.

Gosti kao da se nisu pojavili na susretu, osim što su izgubili i došli na korak do ispadanja, nisu nijednom ozbiljnije zaprijetili domaćem vrataru Jarsteinu te su i ono malo prilika koje su stvorili uputili izvan okvira domaćih vrata. Vrijedi izdvojiti priliku Finnbogasona koji je nakon malo više od sat vremena igre imao dobru priliku, no nije se najbolje snašao u petercu domaćih i poslao je loptu pored vrata.

Hertha se s ovom pobjedom probila na peto mjesto tablice s 43 boda, dva više od Freiburga te sedam manje od Borussije iz Dortmunda koja drži posljednje mjesto koje vodi u Ligu prvaka naredne sezone. Augsburg pak u finiš sezone ulazi kao 16. momčad lige, drže mjesto koje vodi u doigravanje za opstanak sa samo bodom više od 17. Ingolstadta.

Prije tri kola Ingolstadt se nije nalazio u najboljoj poziciji. S osvojenih 19 bodova posljednjem Darmstadtu je bježao četiri boda, dok su Wolfsburg, Mainz i Augsburg bili na točno deset bodova viška. I onda se Ingolstadt budi, upisuje dvije vrijedne pobjede, a svoj dobar niz nastavili su i u ovom kolu kada su pred svojim navijačima, teže od očekivanog slavili protiv posljednje momčadi lige Darmstadta. Bila je to utakmica puna preokreta, nakon manje od 20 minuta Ingolstadt je vodio, da bi na poluvrijeme s prednosti otišao, Darmstadt! Na krilima dvostrukog strijelca Marija Vrančića gosti su došli do prednosti. Sve do posljednjih 20-ak minuta činilo se kako će posljednja momčad lige povući u niži rang Ingolstadt, ali domaći se bude te u svega pet minuta preokreću susret i dolaze do velike pobjede. Hrvatski nogometaš u dresu Darmstadta Antonio-Mirko Čolak započeo je u startnoj postavi, ali je susret završio u 87. minuti morao napustiti teren zbog drugog žutog kartona. Zbog naguravanja, kao i Čolak, isključen je i nogometaš domaćih Bregerie.

Domaći sastav do vodstva je došao u 19. minuti susreta nakon sjajne akcije. Loptu su oduzeli ispred svog šesnaesterca i brzom polukontrom u svega tri dodavanja došli su do kaznenog prostora Darmstadta. Akcija tu nije stala, ponovno su domaćini nastavili s točnim dodavanjima, Cohen je primio loptu u kaznenom prostoru i proslijedio ju je do druge stative gdje je spremno čekao Gross koji poentira za vodstvo domaćih. Bila bi prava šteta da je veznjak domaćih propustio takvu priliku, pogotovo nakon tako sjajno odrađene akcije.

Gosti se nisu predavali već su u svega šest minuta uspjeli preokrenuti susret, a oba pogotka postigao je Vrančić. Prvo je bosanskohercegovački nogometaš postigao gol u 33. minuti susreta. Nakon jedne akcije gostiju, Steinhofer je ubacio loptu prema kaznenom prostoru, no ona je došla samo do vrha kaznenog prostora gdje se nalazio Platte, koji loptu prsima spušta za Vrančića, a veznjak Darmstadta je odlučio opaliti po golu. I pogodio je. Lopta je ušla u sami donji desni kut Hansenovog gola koji je pokušao to obraniti, ali nije mogao i Darmstadt je stigao do izjednačenja.

U 39. minuti Čolak se sjurio prema kaznenom prostoru domaćih, prošao je nekoliko igrača, ali ne i Tisseranda koji ruši hrvatskog nogometaša i sudac Gräfe pokazuje na bijelu točku. Siguran izvođač bio je Vrančić.

Kao što su gosti u šest minuta preokrenuli prednost Ingolstadta, tako su i domaćini u drugom dijelu vratili svoju prednost stečenu u 20. minuti igre. Prvo je u 68. minuti rezultat poravnao asistent prvog pogotka Cohen. Cohen je iskoristio neopreznost domaće obrane, nakon jednog prekida dočekao je grešku pokupio loptu i poslao ju iza leđa Essera za 2:2.

Četiri minuti kasnije slična situacija, ponovno prekid s desne strane, ovog puta malo bliže vratima Darmstadta, a tu priliku koristi Suttner koji slobodni udarac s vrha kaznenog prostora pretvara u pogodak. Esser je pokušao to obraniti, ali i po treći puta morao je po loptu u mrežu.

Pred kraj susreta obje momčadi ostale su s desetoricom igrača kada su zbog naguravanja isključeni Čolak i Bregerie. Nakon ovog kola i ove pobjede Ingolstadt je došao na samo bod od Augsburga i Mainza, a blizu je i Wolfsburg koji od Bavaraca ima samo dva boda viška. A upravo je Wolfsburg sljedeća destinacija Ingolstadta kada će u 29. kolu međusobno odlučivati tko će u boljoj poziciji ući u posljednjih pet kola. Darmstadt je već odavno na ruti prema drugoj ligi, a ako im se poklope, odnosno ne poklope rezultati, već bi i narednog vikenda mogli i matematički postati drugoligaši.